Rekord zainstalowanych pomp ciepła w UK

Pompy ciepła mogą być kluczową technologią w drodze do dekarbonizacji. Ich popularność w wielu krajach rośnie, lecz dzisiaj skupimy się na rynku pomp ciepła w Wielkiej Brytanii, gdzie wszystko wskazuje na to, że rok 2024 będzie rekordowy.

Podziel się
Pompa ciepła to urządzenie o wysokiej sprawności, które pobiera ciepło z powietrza, gruntu lub wody i przy pomocy sprężarki oraz zasad termodynamiki, zwielokrotnia jego ilość. Łącząc ją z odnawialnymi źródłami energii, które wyprodukują energię elektryczną potrzebną do zasilenia sprężarki sprawiamy, że jest to urządzenie w pełni bezemisyjne.
Wraz ze wzrostem popularności urządzeń, na rynku pojawiły się pompy wątpliwej jakości, powodujące niezadowolenie klientów. Warto również pamiętać, że takie urządzenia nie będą opłacalne w przypadku każdej inwestycji, a ich montaż zalecany jest głównie w budynkach o niskim zapotrzebowaniu na energię użytkową.
Rekordowe statystyki
Microgeneration Certification Scheme (MCS) to organizacja w Wielkiej Brytanii, kontrolująca jakość urządzeń takich jak: pompy ciepła, panele fotowoltaiczne i magazyny energii oraz ich wykonawców i instalatorów. Co ważne tylko urządzenia montowane przez certyfikowanych instalatorów, mogą otrzymać dofinansowania.
MCS przedstawia optymistyczne dane dotyczące ilości zainstalowanych pomp ciepła w bieżącym roku. Maj był drugim w historii miesiącem, w którym sprzedaż powietrznych pomp ciepła cieszyła się taką popularnością. Sprzedano ich bowiem niemal 5 tysięcy, co w porównaniu z rokiem 2023, stanowi ponad 60-procentowy wzrost. Patrząc na takie statystyki, rynek brytyjski jest na dobrej drodze do pobicia ubiegłorocznego rekordu, wynoszącego prawie 37 tys. zainstalowanych urządzeń.
Jak rozwijają się pozostałe odnawialne źródła?
Głównym źródłem energii w miksie energetycznym UK jest ropa, a udział odnawialnych źródeł stanowi ok 20%, z największym udziałem wiatru, głównie przez inwestycje off-shore. Wielka Brytania nie skupia jednak swojej strategii, na dążeniu do całkowitej zeroemisyjności, a na niezależności energetycznej i niskiej emisji dwutlenku węgla. W tym celu planowany jest rozwój elektrowni jądrowych, ale również dalsze inwestycje w elektrownie wiatrowe na morzu.
Analizując obecne statystyki, rynek magazynów energii wydaje się rozwijać dynamicznie, o czym świadczy 6000 zainstalowanych egzemplarzy już w pierwszej połowie 2024 roku. Taka liczba przebiła już sprzedaż z roku ubiegłego.
Dobrymi wiadomościami nie mogą się jednak pochwalić instalację produkujące energię ze słońca. Porównując liczby tylko z pierwszego półrocza, ilość zainstalowanych instalacji jest aż o 20 tys. mniejsza niż w ubiegłym roku!
Co dalej?
Wszelkie programy wsparcia i dotacje, pozytywnie wpłynęły na rozwój rynku pomp ciepła w Wielkiej Brytanii. Co więcej, ilość wniosków dotycząca zmiany źródła ciepła na nowocześniejsze, w kwietniu wzrosła niemal dwukrotnie, porównując do 2023 roku. Ian Rippin, CEO organizacji MCS podkreśla, jak ważne jest wsparcie takich inwestycji przez kraj, podczas dążenia do dekarbonizacji oraz zachęcanie firm do rozwoju w dziedzinie OZE, w celu zyskania zaufania mieszkańców.
Pomimo widocznie rosnącego zainteresowania pompami ciepła na rynku brytyjskim, do osiągnięcia celu-instalacji 600 tys. pomp ciepła rocznie do 2026 roku, jeszcze bardzo długa droga. Również, aby wskoczyć do czołówki sprzedaży w Europie. Porównując sprzedaż w 2023 roku, w Polsce sprzedano ponad trzykrotnie więcej urządzeń. Jak będą wyglądały statystyki za 2024 rok? Odpowiedź na pewno znajdziecie na naszej stronie!
Źródło:www.pv-magazine.com , ourworldindata.org