Prototyp morskiej turbiny wiatrowej Haliade-X od GE Renewable Energy jest testowany w Rotterdamie, w Holandii. Turbina ma moc 12 MW i wirnik o długości 220 m. Zainstalowane łopaty o długości 107 m, są najdłuższymi jak dotąd produkowanymi. Gigantyczna turbina wiatrowa od GE została uruchomiona w listopadzie, a przed świętami osiągnęła swój rekord produkując w ciągu jednej doby aż 262 MWh energii elektrycznej. Taka ilość energii mogłaby pozwolić przykładowo na zasilenie 100 polskich domów przez rok, czy jak wylicza GE na zasilenie 30 tys. holenderskich gospodarstw domowych przez jeden dzień.

GE szacuje równocześnie, że pojedyncza turbina Haliade-X pozwoli na zaspokojenie potrzeb energetycznych nawet 16 tysięcy gospodarstw domowych. Jedna turbina jest zdolna wytworzyć około 67 GWh w ciągu jednego roku, przy średnim współczynniku wykorzystania mocy w wysokości około 67%.

Prototyp morskiej turbiny wiatrowej Haliade-X od GE o mocy 12 MW, źródło: rivieramm.com

Miejsce testów

Testy prototypu odbywają się od listopada 2019 w Rotterdamie w Holandii, w okolicach Maasvlakte.Trzy łopaty o długości 107m każda, zostały zainstalowane w październiku, a wcześniej w ciągu roku do Rotterdamu zostały dostarczone sekcje wieży oraz gondoli. Mimo że docelowo ma to być turbina do zastosowania offshore, na razie jest instalowana na lądzie, aby zapewnić łatwiejszy dostęp do testów. Uzyskanie certyfikatu planowane jest na 2020 rok, a uruchomienie produkcji seryjnej na 2021 rok.

Według danych PSEW, na koniec 2018 roku w Holandii było zainstalowanych 6 morskich farm wiatrowych, o łącznej mocy 1118 MW, z których żadna nie została uruchomiona w 2018 roku.

Docelowe zastosowania turbiny

GE spodziewa się seryjnej produkcji już w 2021 roku. Turbina została już wybrana przez Dogger Bank Wind Farms w Wielkiej Brytanii dla największej na świecie morskiej farmy wiatrowej. Moc elektrowni ma docelowo wynosić 3,6 GW, a uruchomienie pierwszych wiatraków zaplanowano na 2023 rok.

Wielka Brytania jest krajem o największej liczbie zainstalowanych morskich elektrowni wiatrowych. Według danych PSEW, do końca 2018 roku w Wielkiej Brytanii było podłączonych 39 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 8 183 MW.

Firma Ørsted wybrała GE Renewable Energy jako preferowanego dostawcę turbin dla dwóch morskich farm wiatrowych w USA. Te projekty, będą prawdopodobnie pierwszym komercyjnym wykorzystaniem Haliade-X 12MW od GE.

W maju tego roku, szwedzki deweloper morskiej energetyki wiatrowej Vattenfall wraz z GE Renewable Energy ogłosili plany połączenia sił w celu wdrożenia nowej morskiej turbiny wiatrowej Haliade-X o mocy 12 MW.

Rozwój i produkcja nowej turbiny będą miały miejsce głównie we Francji.

Rekord w produkcji

Kilka dni temu, prototypowa turbina osiągnęła rekord produkując 262 MWh energii elektrycznej w ciągu doby. Czy rekord uda się jeszcze pobić? Testy Heliade-X będą trwały jeszcze przez 5 lat, więc bardzo możliwe!

Źródła: GE, Świat OZE

Redakcja GLOBEnergia