Rekordowa liczba wniosków w Czystym Powietrzu!

Coraz więcej osób decyduje się na złożenie wniosku o dotację z „Czystego Powietrza”. Ostatni tydzień (16-22 marca) zaowocował rekordem – o dotacje ubiegało się aż 6649 petentów. Zgodnie z założeniami programu łącznie 3 miliony kopciuchów powinno zostać wymienione na bardziej ekologiczne i ekonomiczne źródła ciepła. Czy przy rekordowej liczbie wniosków z zeszłego tygodnia ten cel staje się bardziej realny?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

  • Żeby zrealizować cel wymiany 3 milionów kopciuchów, do programu „Czyste Powietrze” powinno napływać przynajmniej 8 tysięcy wniosków tygodniowo.
  • Zainteresowanie programem wzrasta, ale do tej pory zrealizowano tylko 23% celu.
  • Wśród nowych źródeł ciepła przewagę zyskują kotły na biomasę. Pompy ciepła tracą na popularności.

Program „Czyste Powietrze” został uruchomiony w 2018 roku. Do tej pory złożono około 690 tysięcy wniosków o wymianę źródła ogrzewania. To wciąż za mało – eliminacja 3 milionów starych pieców i kotłów miała trwać 10 lat, a złożone do tej pory wnioski to tylko 23% celu. Chociaż więc zeszłotygodniowy rekord jest pewnym sukcesem programu, to jednak powinien zostać szybko pobity, aby wypełnienie postanowień znalazło się w zasięgu ręki.

8 tysięcy wniosków tygodniowo

Źródło: Polski Alarm Smogowy

8 tysięcy wniosków tygodniowo – przynajmniej tyle według ekspertów powinno wpływać do programu „Czyste Powietrze”, żeby cel wymiany 3 milionów kopciuchów został osiągnięty. Aby przyspieszyć proces eliminacji starych kotłów, konieczne jest więc dalsze zwiększenie tempa składania wniosków. Mimo wszystko wynik 6649 wniosków jest jednak krokiem w dobrą stronę, zwłaszcza że w zeszłym roku tygodniowo składano średnio jedynie około 4200 wniosków.

Tak dużego zainteresowania Programem nie było jeszcze nigdy. W marcu po raz pierwszy przekroczona została bariera 6000 wniosków tygodniowo” – komentuje lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła.

Źródło: Polski Alarm Smogowy

Monitorowanie postępów

Poprzedni rekord w liczbie wniosków padł w środku lata, na przełomie lipca i sierpnia. Wynosił 5891 sztuk. Aby monitorować postępy Programu „Czyste Powietrze”, Polski Alarm Smogowy opublikował Barometr, który pokazuje aktualny stopień realizacji celu programu. Analiza dotychczasowych danych pokazuje wyraźny wzrost liczby składanych wniosków, co wskazuje na rosnące zainteresowanie programem. 

Źródło: Polski Alarm Smogowy

Coraz więcej osób wnosi o dofinansowanie do termomodernizacji, co jest dobrym znakiem. Jednakże popularność pomp ciepła spada, co wynika z rosnących kosztów prądu oraz niepewności co do przyszłych taryf energetycznych. Rozwiązaniem tego problemu mogłyby być specjalne taryfy dedykowane użytkownikom pomp ciepła, które uwzględniałyby zwiększone zużycie prądu. Przy spadku zainteresowania pompami ciepła, dużą uwagą cieszą się kotły na biomasę – również zaliczane do OZE.

Polski Alarm Smogowy przypomina także obietnice koalicji rządzącej oraz premiera Donalda Tuska związane z walką ze smogiem. W umowie koalicyjnej z listopada 2023 roku zawarto zobowiązanie do przyspieszenia procesu wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji domów. Premier Tusk podkreślał, że termomodernizacja będzie skuteczną formą walki ze smogiem. Aktualnie obserwuje się wzrost zainteresowania inwestycjami w termomodernizację, co pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania budynków. Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego podkreśla, że rząd powinien wprowadzić reformy, takie jak dedykowana taryfa dla użytkowników pomp ciepła, konsekwentne wdrażanie uchwał antysmogowych oraz większy nacisk na kompleksowe termomodernizacje domów, aby zapewnić trwałe efekty walki ze smogiem.

Źródło: Polski Alarm Smogowy

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia