Producenci modułów fotowoltaicznych prześcigają się ostatnio w ogłaszaniu coraz wyższych mocy paneli fotowoltaicznych. Jeszcze niedawno granicą wydawało się 600 Wp, a ogłaszane moce przekroczyły już 800 Wp.
Podczas targów SNEC PV Power Expo w Szanghaju, JA Solar zaprezentował najpotężniejszy moduł na świecie o mocy wynoszącej 810 Wp. Z kolei firma Tongwei zaprezentowała na targach moduł o mocy 780 Wp.
Czy na rynku PV będą się pojawiały moduły o jeszcze wyższych mocach? Zapytaliśmy Bogdana Szymańskiego, Prezesa Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV
Sądzę, że producenci będą ciągle opracowywać coraz mocniejsze moduły, z uwagi na stosowanie większych rozmiarów ogniw oraz ich większej liczby. To sposób na optymalizację kosztów – komentuje Bogdan Szymański, Prezes SBF POLSKA PV
Moduł JA Solar
Podczas SNEC 2020, firma JA Solar zaprezentowała największy i najpotężniejszy panel fotowoltaiczny, jaki do tej pory powstał. Moduł Jumbo o mocy 810 W posiada cztery układy po 47 ogniw. Wymiary modułu wynoszą 2220 mm na 1757 mm. Panel wykorzystuje konstrukcję z potrójnym nacięciem ogniwa oraz 11 szyn zbiorczych. Moduł oparto o ogniwa o wymiarach 210 x 210 mm – w standardzie M12. JA ustanowił maksymalną moc wyjściową na poziomie 800 W. Moduł nie jest jeszcze w masowej produkcji.

Moduł Jumbo od JA Solar, źródlo: pv-magazine
Moduł Tongwei
Chiński producent ogniw, Tongwei, zaprezentował podczas targów serię modułów G12 o mocy wyjściowej od 760 do 780 W. Podobnie jak moduł JA, seria jest oparta na technologii płytek w standardzie M12 i wielu szynach zbiorczych (MBB). Wymiary modułu wynoszą 2357 mm na 1612 mm, a waga 39 kg. Według Tongwei, dzięki technologii MBB panel zmniejszy BOS i LCOE dla inwestorów i operatorów. Seria G12 również nie jest jeszcze produkowana masowo.
Inne moduły zaprezentowane podczas targów
Trina Solar zaprezentowała wersję modułu Devex o mocy 660 Wp. Nowy produkt ma te same cechy i specyfikacje, co panele Vertex 600 W, ale charakteryzuje się lepszą optymalizacją. Panel wykorzystuje ogniwa w standardzie M12 oraz technologię MBB.
W sumie aż 20 producentów modułów przedstawiło podczas SNEC nowe produkty o mocy przekraczającej 500 Wp. Wśród zaprezentowanych modułów znalazły się:
- Jolywood -615 Wp
- Risen Solar – 615 Wp
- JinkoSolar – 610 Wp
- Suntech – 605 Wp
- Haitai – 600 Wp
- Talesun – 590 Wp
- CSI – 590 Wp
- Eging PV – 545 Wp
- Longi – 540 Wp
- Serafin – 530 Wp
Nowy standard?
Prezentowane przez producentów moduły charakteryzują się coraz wyższymi mocami. Aktualny rekord ustanowił moduł Jumbo od JA Solar o mocy 810 Wp. Jaki będzie kolejny rekord?
Źródlo: pv-magazine