JinkoSolar, jeden z największych i najbardziej innowacyjnych producentów modułów słonecznych na świecie ogłosił, że poprzedni rekord sprawności konwersji modułów bifacjalnych został pobity. Nowy rekord w wysokości 22,49% ustanowił nowy standard branżowy w zakresie sprawności produkowanych masowo ogniw słonecznych. Wyniki zostały zweryfikowane podczas testów przeprowadzonych przez TÜV Rheinland.

Rekordowa sprawność

JinkoSolar był w stanie znacznie poprawić sprawność swoich masowo produkowanych modułów poprzez zastosowanie nowo opracowanego ARC i zaawansowanych technologii metalizacji oraz sprawdzonych, własnych technologii do wysokowydajnego projektowania ogniw.

Szyby z powłoką antyrefleksyjną – ARC glass pozwalają na zwiększenie wydajności modułu o kilka procent w stosunku do modułów pokrytych klasyczną szybą hartowaną o obniżonej zawartości żelaza. Co więcej, rozwiązanie nie jest istotnie droższe, więc warto na nie postawić.

Nowa technologia Tiling Ribbon (TR), która również została uwzględniona w projekcie ogniwa, eliminuje wszelkie przerwy międzykomórkowe, zapewniając wysoką wydajność i niezawodność, jednocześnie znacznie poprawiając wygląd modułu.

Moduły o wysokiej sprawności pomagają również obniżyć koszt energii elektrycznej (LCOE), podczas gdy przemysł zbliża się do osiągnięcia parytetu sieci na całym świecie. Czy zbliżamy się do sytuacji, w której fotowoltaika ma realny potencjał do rozwoju bez subwencji i innych źródeł publicznego wsparcia?

Jak powiedział Dr Jin Hao, wiceprezesa JinkoSolar, firma jest zaangażowana w dostarczanie wysokiej jakości modułów, które będą wydajnie i niezawodnie działać w najtrudniejszych warunkach. Ten nowy światowy rekord utoruje drogę do dalszych ulepszeń technologicznych i przemysłowych. W przyszłości Jinko ma zamiar zwiększyć stosowanie najnowszych i najbardziej zaawansowanych technologii do masowej produkcji swoich produktów słonecznych, co przyczyni się do wzrostu opłacalności i promowania parytetu sieci w skali globalnej.

Rejestracja rekordu

Nowy rekord 22,49% został zweryfikowany podczas testów przeprowadzonych przez TÜV Rheinland. Grupa TÜV Rheinland jest wiodącym na świecie, niezależnym dostawcą usług technicznych. Organizacja została założona w 1872 roku, a jej siedziba obecnie znajduje się w Kolonii. TÜV Rheinland zatrudnia ponad 19.700 pracowników. Misją i naczelną zasadą grupy jest ciągłe dążenie do poprawy bezpieczeństwa i jakości, aby sprostać wyzwaniom wynikającym z interakcji pomiędzy człowiekiem, technologią i środowiskiem. Ich polem działania jest doradztwo, rozwój, promocja, badania oraz certyfikacje.

Wzrost wydajności ogniw komórkowych

Jinko stale dąży do zwiększania sprawności i wydajności swoich modułów. Można to zaobserwować porównując wzrost sprawności w poszczególnych latach.

Wzrost sprawności modułów Jinko na przestrzeni lat, źródło: Jinko

Od 2012 roku, sprawność modułów Jinko jest systematycznie zwiększana. Rok 2020 dopiero się zaczął. Na co możemy liczyć na koniec roku?

źródło: Jinko, TÜV Rheinland

Redakcja GLOBEnergia