Aktualności Aktualności

Rekordowa umowa na finansowanie polskich projektów fotowoltaicznych – 10 mln euro na 20 MW!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Umowa o podpisaniu której dzisiaj piszemy, to jak dotąd największa tego typu umowa na polskim rynku. Środki w wysokości 10 milionów euro pozwolą na zrealizowanie projektów o mocy 20 MW, które korzystać będą z systemu aukcyjnego OZE.

Polski sektor energetyki słonecznej - korzystne otoczenie biznesowe

Green Genius, wchodzący w skład Modus Group, jest w trakcie realizacji portfela projektów fotowoltaicznych w Polsce o łącznej mocy 50 MW.

- Nasze doświadczenie i wiedza w zakresie projektów energetyki odnawialnej oraz dotychczasowe osiągnięcia ułatwiają pozyskanie finansowania przedsięwzięć na różnych rynkach – mówi Ruslanas Sklepovičius, członek zarządu Modus Group dodając że Modus Group ma ambitne cele w Polsce i cieszy się, że może pracować nad nimi wspólnie z mBankiem.

Zdaniem Sklepovičiusa, Polska oferuje korzystne ramy regulacyjne oraz otoczenie biznesowe. Dla Modus Group, nasz polski sektor energetyki słonecznej ma wciąż bardzo duży potencjał wzrostowy.

Obiecujące szacunki dot. wzrostu polskiego rynku

Szacuje się, że całkowita moc elektrowni słonecznych w Polsce osiągnie 1 GW do roku 2020. Polska przeprowadziła już aukcje taryf gwarantowanych, w wyniku których mają powstać elektrownie o mocy 800 MW. Projekty realizowane przez Green Genius w naszym kraju będą stanowić ponad 10% planowanych mocy.

Bartłomiej Czuba, wicedyrektor Departamentu Finansowania Strukturalnego i Mezzanine mBanku twierdzi, że sektor odnawialnych źródeł energii w Polsce jest obecnie jednym z najbardziej dynamicznych oraz atrakcyjnych w Europie, dlatego mBank chętnie wspiera inwestycje w tym zakresie.

W grudniu ubiegłego roku wprowadzono nową politykę, obejmującą pożyczki na farmy wiatrowe oraz fotowoltaikę. Początkowo zapewnia około 120 milionów euro na inwestycje w obszarze odnawialnych źródeł energii.

Głównym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank. Pożyczka w wysokości 10 milionów euro została udzielona na zasadzie Project Finance.

Green Genius realizuje projekty związane z energią słoneczną w kilku europejskich krajach. Wśród nich są m.in. farma fotowoltaiczna o mocy 35 MW na Ukrainie, która zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku oraz podobne przedsięwzięcia w Hiszpanii i we Włoszech.

Źródło: GreenGenius