Zastosowanie dwustronnych modułów fotowoltaicznych pozwala na dodatkowe zagospodarowanie promieniowania odbitego od podłoża, które docierają do tylnej części modułu fotowoltaicznego. Dzięki temu, osiągana wydajność może być sporo wyższa! Aby zweryfikować tę tezę Longi Solar połączyło siły z niemieckim instytutem testowym TÜV Rheinland.Instalacja złożona z ośmiu modułów została przetestowana, a badania wykazały osiągnięcie rekordowej wydajności na poziomie 20%

Instalacja została wykonana we wrześniu ubiegłego roku w Chennai w południowo-wschodnich Indiach. W tym tygodniu, Longi opublikowało wyniki pierwszych sześciu miesięcy testów.

Warunki testów

W teście brały udział nie tylko moduły Longi, ale także innych producentów, którzy nie zostali wymienieni z nazwy. Instalacja składa się z dwóch pól paneli, z których każdy składa się z czterech różnych typów modułów: jednostronnych i bifacjalnych modułów PERC od Longi oraz modułów z multikrystalicznego czarnego krzemu i bezramowych modeli bifacjalnych typu n od innych producentów. Wszystkie zostały zainstalowane metr nad ziemią pod stałym kątem nachylenia wynoszącym 15 stopni. Pod moduły bifacjalne został wysypany biały żwir. Oprócz tego dokonywane były pomiary natężenia promieniowania słonecznego – z przodu i z tyłu, na wysokościach 1 m, 1,2 m oraz 1,4 m.

Źródło: pv-magazine

Z ramą czy bez ramy?

Oba moduły bifacjalne osiągnęły znacznie lepsze wyniki od tych jednostronnych. Bifacjalny moduł PERC od Longi osiągnął wydajność 19,21%, a bifacjalny moduł typu n nieznanjego producenta odnotował wydajność na poziomie 20,12%. Wyższa wydajność drugiego z modułów być może była spowodowana tym, że nie posiada on ramy. Rama modułu Longi powoduje zacienienia tylnej strony, co wpłynęło na uzyski. Według Longi Solar, gdyby oba moduły nie posiadały ramy, ich moc generacyjna byłaby „w zasadzie taka sama”. Dodanie ramy oferuje z kolei zalety pod względem długoterminowej niezawodności.

Poniższy wykres ilustruje wydajność energetyczną czterech typów modułów dla sześciu miesięcy od września 2018 r. do lutego 2019 roku.

Źródło: pv-magazine

Na wykresie można zaobserwować, że bifacjalne moduły charakteryzują się dużo lepszymi wydajnościami niż moduły jednostronne. Przez większość czasu, moduły nieznanego producenta osiągały lepsze wydajności niż moduły Longi. Chiński producent twierdzi jednak, że jest to efekt braku ramy. Co więcej, dwufstronny moduł PERC typu p jest obecnie tańszy niż technologie typu n, co stawia go w lepszym świetle jeśli chodzi o opłacalność.

 

Źródła: pv-magazine.com,  solaris18.blogspot.com

Redakcja GLOBEnergia