Rekordowe 70 mld na transformację energetyczną! MKiŚ i BGK właśnie podpisały umowę

Przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Banku Gospodarstwa Krajowego podpisali dziś (09.09.2024) umowę wedle której dojdzie do rekordowego w historii przynależności Polski do Unii Europejskiej transferu środków z KPO. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

To największy transfer środków na transformację polskiej energetyki. Ministra Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Mirosław Czekaj uruchomili dziś Fundusz Wsparcia Energetyki. Środki pozyskane z Krajowego Planu Odbudowy mają zostać przeznaczone do napędzenia transformacji energetycznej poprzez modernizację systemu elektroenergetycznego. 

To niezwykły moment dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, ponieważ przyspieszamy z modernizacją systemu elektroenergetycznego, tak bardzo wyczekiwaną modernizacją systemu, która ma doprowadzić do tego, że będziemy mogli finalnie zwiększyć efektywność instalacji odnawialnych źródeł energii, które dzisiaj produkują energię w szczytach podaży, której nie jesteśmy w stanie całej odbierać.

wyjaśniła w trakcie konferencji ministra Paulina Hennnig-Kloska
Ministra Paulina Hennig-Kloska i prezes BGK Mirosław Czekaj z podpisaną umową o transferze środków

Według Ministry nie ma wątpliwości, że w ciągu najbliższych lat transformacja energetyczna stanie się głównym kołem zamachowym polskiej gospodarki. Inwestycje napędzające gospodarkę są szczególnie ważne po minionym okresie stagnacji i zaniedbań w wielu sektorach. Dlatego też przyszedł czas rekordowych transferów środków, by na dobre rozruszać silnik napędzający polską gospodarkę.

Mam dziś przyjemność podpisać umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego opiewającą na kwotę 70 mld złotych. To największa pula pieniędzy dystrybuowana jednorazowo w historii obecności Polski w UE.

poinformowała Paulina Hennnig-Kloska

Środki mają zostać przeznaczone przede wszystkim na modernizację systemu dystrybucji energii elektrycznej, ale także na budowę nowych mocy w sektorze odnawialnych źródeł energii. Chodzi o inwestycje zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym. W ramach umowy przeznaczono 70 mld zł na:

  • budowę i modernizację sieci elektroenergetycznych,
  • budowę OZE i magazynów energii elektrycznej,
  • budowę infrastruktury do produkcji biometanu, biopaliw II generacji i odnawialnego wodoru.

Na konferencji nie mogło zabraknąć przedstawiciela Banku Gospodarstwa Krajowego, który odpowiada za 50 % środków KPO.

Wspomnienie 70 mld złotych to pomoc w postaci pożyczek dla sektora publicznego i prywatnego. Do 95 % wartości inwestycji może pokryć pożyczka. Firmy powinny dysponować około 5 % wkładem własnym. Nie ma konkretnego podziału na obszary. Oprocentowanie pożyczek wyniesie 0,5 % w skali roku, przy 25-letnim okresie kredytowania i 9-letniej karencji. Co więcej, minimalna wartość pożyczki to 200 mln zł. 

To przedsięwzięcie będzie się dzieliło na dwie części. Jedna dotyczy sieci elektroenergetycznych, druga będzie właśnie związana z tym elementem produkcji-magazynowania. To zostanie ustalone w szczegółach podziału środków w ramach tej kwoty.

poinformował prezes zarządu BGK Mirosław Czekaj

Czas realizacji inwestycji finansowanych z KPO powinien się zakończyć do 31 sierpnia 2026 r. Jednak w tym wypadku okres realizacji projektu został wydłużony nawet do 2036 roku. Prezes BGK przewiduje, że w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy zostaną podpisane pierwsze umowy. Nabory mają potrwać do II kwartału 2026 r. lub do wyczerpania pieniędzy.  

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia