W 2020 r. w skali globalnej zainwestowano 501,3 mld dol., co stanowi dotychczasowy roczny rekord. Wyliczenia Bloomberga obejmują inwestycje od odnawialnych źródeł energii, po transport, magazyny energii i elektryfikację ogrzewnictwa. Jest to wzrost o 9 proc. w porównaniu z 2019 r. Analitycy podkreślają, że wynik jest imponujący przez wzgląd na fakt że w ubiegłym roku gospodarki dotknęła pandemia koronawirusa.

OZE

W 2020 r. zainstalowano wiele nowych instalacji OZE. Inwestowały instytucje państwowe firmy oraz osoby prywatne. W nowe elektrownie odnawialne zainwestowano 303,5 mld dol., co stanowi wzrost o 2 proc. w porównaniu do 2019 r. Wzrost przyspieszył w szczególności na skutek popularności fotowoltaiki oraz przypływu inwestycji w morskiej energetyce wiatrowej w wysokości 50 mld dol, co stanowi wzrost o 56 proc. w porównaniu do 2019 r. W sektorze odnotowano także rekordową inwestycję na poziomie 8,3 mld dol. przeznaczonych na projekt farmy morskiej Dogger Bank na Morzu Północnym w Wielkiej Brytanii.

Spadek kosztów umożliwił zainstalowanie rekordowej ilości nowych mocy w fotowoltaice (132 GW o wartości 148,6 mld dol.) i energetyce wiatrowej (73 GW o wartości 142,7 mld dol). W 2020 r.  powstała również największa farma słoneczna o mocy 2 GW Al Dhafrah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Koszt instalacji wyniósł 1,1 mld dol.

Elektromobilność, pompy ciepła i CCS

Elektromobilność rozwijała się najbardziej dynamicznie. Zainwestowano w sumie 139 mld dol. w samochody elektryczne oraz infrastrukturę ładującą. W porównaniu do 2019 r. inwestycje wzrosły o 28 proc.

Rośnie także rynek pomp ciepła, o którym częściej będzie się mówić dzięki realizacji m.in. strategii Fal Renowacji. W skali globalnej zainwestowano 50,8 mld dol. w pompy ciepła instalowane w gospodarstwach domowych. Wzrost stanowił 12 proc. w porównaniu do 2019 r.

Nieco gorzej sytuacja wygląda w sektorze magazynów energii, które uważa się za istotną technologię dla powodzenia transformacji energetycznej oraz rozwoju niestabilnych źródeł OZE. W 2020 r. w technologie magazynów energii zainwestowano 3,6 mld dol.

Wzrasta także popularność technologii wychwytywania i magazynowania CO2 (CCS). Firmy zainwestowały w sumie 3 mld dol., co stanowi trzykrotny wzrost do 2019 r. Wodór pozostaje na razie w tyle – zainwestowano w sumie 1,5 mld dol. W tym segmencie inwestycje spadły aż o 20 proc.

Niezbędne bilion dolarów inwestycji rocznie

Albert Cheung, szef działu analiz w BNEF, powiedział, że inwestycje w dekarbonizację systemów energetycznej rosną. W przypadku spadku cen jednostkowych, inwestycje powinny przyspieszać. Nowoczesne technologie ogrzewania, CCS i wodór przyciągają tylko ułamek inwestycji. Ekspert podkreśla, że w celu osiągnięcia światowych celów klimatycznych poprzez kontrolę emisję potrzebne są środki pieniężne na poziomie 1 bln dol. rocznie.

Europa liderem

Które regiony inwestują najwięcej w transformację energetyczną? Zdecydowanie największym inwestorem jest Europa (UE), która była odpowiedzialna za inwestycje na poziomie 166,2 mld dol. Jest to wzrost o 67 proc. w porównaniu do 2019 r. Środki finansowe były przede wszystkim poświęcone zakupowi samochodów elektrycznych, w Europie odnotowano rekordowe poziomy sprzedaży samochodów ładowanych energią elektryczną. Na kolejnym miejscu uplasowały się Chiny, które przeznaczyły 134,8 mld dol. w 2020 r. Państwo Środka zainwestowało mniej środków finansowych w transformację energetyczną – o 12 proc. mniej niż w 2019 r. Na kolejnym miejscu są Stany Zjednoczone z poziomem 85,3 mld dol. inwestycji. Amerykanie w ubiegłym roku przeznaczyli mniej pieniędzy niż w roku 2019 – spadek wynosi 11 proc.

Koronawirus

Eksperci BloombergNEF tłumaczą, że kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa wpłynął zdecydowanie na inwestycje w sektorze energetyki i transportu. Analitycy są zaskoczeni dużymi wynikami sprzedaży samochodów elektrycznych, które przerosły szacunki ekspertów.

Źródło: BloombergBNEF 

Redakcja GLOBEnergia