Rekordowe ogniwo 33,95% od LONGi – kiedy trafi do masowej produkcji?

Branża fotowoltaiczna jest obecnie o krok od rewolucji. Wszyscy czekamy na stworzenie modułu o sprawności 30%. Dlatego tak szerokim echem odbił się news, że ten próg udało się przekroczyć na poziomie ogniwa tandemowego z wykorzystaniem perowskitów od producenta LONGi.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

W trakcie spotkania z cyklu Webinarowa środa z GLOBENERGIĄ zapytaliśmy eksperta firmy LONGi - Daniela Moczulskiego kiedy można się spodziewać komercjalizacji tej technologii. 

Przekroczyli barierę 30%

Zeszłoroczny rekord sprawności ogniwa perowskitowego w tandemie na poziomie 33,9% zaostrzył apetyt pasjonatów fotowoltaiki na rekordowo sprawne moduły. Czy słusznie?

Wspomniane ogniwo miało już swoją premierę podczas targów Intersolar 2023, tym samym można stwierdzić, że opuściło już etap laboratoryjny. Jednak z punktu widzenia inwestora nie ma co czekać na premierę skomercjalizowanej wersji. Choć krzywa uczenia skalowalności technologii w ostatnich latach przyspieszyła, to wciąż zajmuje to kilka lat, a czasem nawet ponad dekadę. Dokąd zmierzają obecne trendy na rynku fotowoltaicznym? Czy w najbliższych latach czeka nas próba skomercjalizowania tej rekordowej technologii perowskitowej?

- W chwili obecnej nie jest to technologia w której można rozpocząć masową produkcję. Jednak już dzisiajj osiągnięcie w postaci wyprodukowania pełnowymiarowego ogniwa o ustabilizowanej strukturze jest ogromnym przełomem, który pozwala już dzisiaj zajrzeć do przyszłości świata fotowoltaiki. Widząc jak dobrze odnajdują się na rynku moduły w oparciu o platformę back-contact serii HiMO X6 to spodziewam się jako następny krok spodzieamy się technologii HJT i dalej przyjdzie czas na moduły tandemowe z perowskitami - tłumaczy Daniel Moczulski z LONGi.

To nie koniec ery rozwoju technologii fotowoltaicznej. Można nawet powiedzieć, że obecnie trwa faza ewolucji technologicznej. Rynek przeskakuje z dotychczasowych technologii do platformy back-contact. Obecną sytuację dobrze ilustruje poniższy ranking sprawności ogniw fotowoltaicznych. 

Dwie najbardziej efektywne technologie oparte są o platformę back-contact. Zmiany tego trendu nie należy się spodziewać, zwłaszcza, że rynkowi giganci otwarcie zapowiadają inwestowanie właśnie w odsłanianie ogniw i umieszczanie szyn zbiorczych w tylnej części ogniwa. 

Co jest obecnie dostępne na rynku? 

Produkt oparty o rewolucyjny system back-contact od LONGi jest już dostępny na rynku. Fakt ten może dziwić, ponieważ ledwo w 2017 r. pojawiła się propozycja koncepcji ogniwa i jego projekt strukturalny. Już w 2022 r. producentowi udało się przekroczyć barierę 25,5% w masowej produkcji. 

- Dzisiaj ten innowacyjny produkt jest już dostępny i konkuruje cenowo z innymi popularnymi technologiami. Śmiało można powiedzieć, że już w 2022 roku udało nam się stworzyć i dostarczyć produkt wyróżniający się w rynkowej grze konkurencyjnej - twierdzi ekspert firmy LONGi. Wprowadzenie serii HiMO X6 na rynek wymaga wiele pracy ale to mamy już za sobą. Aktualnie jesteśmy jedynym tak dużym podmiotem na rynku, który zdecydował o całkowitej zmianie platformy i przestawieniu całego parku maszynowego, właśnie na moduły w oparciu o platformę back-contact. 

Stworzenie produktu w nowej technologii zajmuje obecnie znacznie mniej czasu. Owocem starań trwających od 2017 r. jest moduł Xi-MO X6 produkowany na platformie back-contact. Dzięki temu produktowi inwestor może liczyć na 23,2% sprawności na poziomie modułu fotowoltaicznego. Właśnie ten produkt zajął 2-gie miejsce w zeszłorocznym rankingu TAIYANG News. 

Moduły Xi-MO X6. Źródło: LONGi.

Moduły produkowane na platformie przyszłości już teraz zagościły na dachach wielu prosumentów. Wyjątkowe parametry sprawności i wytrzymałości oraz wyjątkowa estetyka produktu skutkuje bardzo szybkim przyswajaniem przez rynek. Tak szybka implementacja produktu, od pomysłu do gotowego modułu ukazuje jaki potencjał drzemie w sektorze fotowoltaicznym. Nieprzypadkowo to właśnie fotowoltaika jest podstawą transformacji energetycznej.

Źródło: Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia