Rekordowo niskie ceny na TGE i kolejne ceny ujemne – kto zyska?

Dzisiaj na Towarowej Giełdzie Energii przewiduje się rekordowo niskie ceny. Między 10 a 16 na fixing I cena wynosi zaledwie 30 zł/MWh. Z kolei na fixing II drugi raz w historii zanotowano ujemną cenę. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Na Rynku Dnia Następnego dzisiaj (3 października) w teorii będziemy beneficjentami rekordowo niskich cen energii. W teorii, ponieważ ze względu na państwowe tarcze klienci indywidualni nie kupują energii po cenach rynkowych. Jest to jednak dobra wiadomość dla przedsiębiorców.   

Kontrakty godzinowe dla dostaw w dniu 3 października 2023 roku

Kontrakty godzinowe dla dostaw w dniu 3 października 2023 roku

Co to fixing I i fixing II na TGE?

Fixing I jest rodzajem systemu kursu jednolitego, gdzie cena energii elektrycznej na kolejną dobę jest ustalana codziennie o godzinie 10:30. By ją obliczyć, Towarowa Giełda Energii zbiera wszystkie zlecenia kupna i sprzedaży od uczestników rynku, w tym od producentów i spółek obrotu. Następnie tworzy krzywe popytu i podaży, a cena jednolita i transparentna dla wszystkich zostaje określona poprzez przecięcie tych krzywych. Ta cena jest następnie oficjalnie publikowana przez TGE.

W przypadku zakupu w ramach modelu Rynku Dnia Następnego, klient ma możliwość rozliczania swojego zużycia w konkretnych godzinach, przy jednoczesnym uwzględnieniu cen właściwych dla tych godzin. Dzięki temu podejściu klient może dokładnie dostosować swoje zakupy energii do zmieniających się warunków rynkowych, korzystając z transparentności i jednolitości cen wynikających z systemu fixing I.

Z kolei fixing II uczestniczy w wymianach transgranicznych. 

Czy może być jeszcze taniej?

3 października między godziną 7 a 8 rano cena za MWh wynosiła 503,51 zł. Zaledwie dwie godziny później cena spada diametralnie i na fixing I zatrzymała się na raptem 30zł/MWh. Cena na fixing II załamuje się w podobnych godzinach, z tym że między godziną 12 a 14 spada poniżej zera (między 12-13 godziną wynosiła -3,80 zł/MWh, a między 13-14 godziną już -8,19 zł/MWh). Oznacza to, że około 6% energii w tych dwóch godzinach została przehandlowana po cenie ujemnej. 

Z czego wynika takie załamanie ceny i kto na tym zyska?

Prawdopodobnie za granicą (np. w Niemczech) są obecnie ujemne ceny energii i to właśnie te kontrakty pociągnęły cenę do wartości ujemnych. Beneficjentem będzie ten, kto nie ma kontraktu terminowego a kupuje z dnia na dzień - czyli niektóre firmy.

Bogdan Szymański, ekspert w dziedzinie OZE, autor poradnika „Instalacje Fotowoltaiczne” 

Z tego powodu Polskie Sieci Elektroenergetyczne zalecają oszczędzanie energii od godziny 6 do 8 rano oraz o 19. Z kolei między 12 a 14 użytkownicy byli zachęcani do korzystania z energochłonnych sprzętów, aby odciążyć sieć.  


Jak się odnaleźć w nowej rzeczywistości na rynku energii w Polsce? Jak nowy polski miks energetyczny wpłynie na koszty dystrybucji energii? Czy musimy się przyzwyczaić do zmiennych cen energii? Jak korzystać z taryf dynamicznych i innych usług elastyczności? 

O tym wszystkim porozmawiamy już 14-15 listopada podczas Kongresu TRENDY 2023 - zarejestruj się już dziś!