Rekordowo wysokie ceny turbin wiatrowych. Dlaczego?
Podczas PRECOP28 - konferencji odbywającej się w dniach 5-6 października, która ma przygotować do Szczytu Klimatycznego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich — poruszono kwestię energetyki wiatrowej. Rekordowo wysokie ceny turbin wiatrowych to tylko jedna z bolączek tego sektora zielonej energii, który stoi przed nie lada wyzwaniami.
Podziel się
W 2022 r. w Polsce łącznie zainstalowano 80 nowych farm wiatrowych na lądzie o mocy 935,84 MW. Oznacza to 16-procentowy wzrost w porównaniu do grudnia 2021 r. Inwestorzy nie świętują jednak tego sukcesu. Wskazują, że zrealizowane projekty otrzymały pozwolenie na budowę przed wprowadzeniem zasady 10H, zgodnie z którą minimalna odległość turbin wiatrowych od budynków mieszkalnych musi być równa dziesięciokrotności wysokości elektrowni wiatrowej mierzonej od poziomu gruntu do najwyższego punktu tej elektrowni przy maksymalnym wzniesieniu łopaty wirnika.
Utrudnienia prawne idą w parze ze wzrostem cen.
- W tej chwili obserwujemy chyba historycznie najwyższe ceny turbin wiatrowych. To jest związane głównie z wojną na Ukrainie oraz z przerwaniem łańcucha dostaw i zamówieniami stali w latach 2021 i 2022 i ich sprzedażą w chwili obecnej. Ale radzimy sobie z tym. Problemem jest niestabilność rynkowa, którą obserwujemy w Europie Centralnej - powiedział Hubert Kowalski, dyrektor zarządzający VSB Energie Odnawialne Polska podczas panelu "Wiatr dla klimatu".
- Zobacz także: Rekordowe zamówienia na elektrownie wiatrowe
Dlaczego jest drogo?
Inwestorzy w farmy wiatrowe otrzymali pomoc od Urzędu Regulacji Energetyki (URE) ze względu na niestabilną sytuację na rynku. Prezes URE pozwolił na wydłużenie okresu budowy części projektów, co umożliwiło inwestorom spełnienie kryteriów aukcyjnych. Zaburzenie na rynku zostało wywołane przede wszystkim przez toczącą się wojnę, jednak nie jest to jedyna przyczyna wysokich cen.
Piotr Maciołek, członek zarządu Polenergii, wskazał, że w ostatnim okresie nastąpił kilkunastoprocentowy wzrost kosztów inwestycyjnych w projektach morskiej energetyki wiatrowej.
Nie bez znaczenia jest wpływ inflacji, na którą zwrócił uwagę Hubert Kowalski, dyrektor zarządzający VSB Energie Odnawialne Polska. We wrześniu inflacja spadła do 8,2%, co wciąż jest wysokim wskaźnikiem.
Na ceny turbin ma wpływ nie tylko polityka wewnętrzna kraju, ale również sytuacja międzynarodowa, podległa prawom wolnego rynku. Jak przypomina Piotr Maciołek
- Morska energetyka wiatrowa to jest rynek światowy, ceny na tym rynku są więc cenami światowymi. Rozwój sektora offshore na świecie powoduje, że popyt na usługi związane z montażem turbin, wynajmem statków instalacyjnych oraz popyt na specjalistów jest popytem światowym i konkurujemy tu z całym światem. Jest drogo.
Pomimo dużej konkurencyjności światowy rozwój energetyki wiatrowej ma się dobrze. Warto przypomnieć, że zgodnie z analizą firmy konsultingowej Wood Mackenzie, liczba zamówień na elektrownie wiatrowe w pierwszej połowie 2023 roku pobiła światowy rekord.