Rekordowy przelew z KPO – 27 miliardów złotych dla Polski m. in. na termomodernizację

Polska otrzymała 27 miliardów złotych z KPO. Pójdą między innymi na „Czyste Powietrze” i transport. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

  • Prawie 27 miliardów złotych wpłynęło dzisiaj do Polski ze środków KPO.
  • Na rozpatrzenie wniosków o fundusze trzeba było czekać 4 miesiące.
  • 1,6 miliarda złotych ma być przeznaczone na program „Czyste Powietrze”.

27 miliardów złotych – taka kwota zasiliła polski budżet 15 kwietnia. Największy jednorazowy przelew, który do tej pory wpłynął z Unii Europejskiej do Polski, pochodzi z funduszy Krajowego Planu Odbudowy. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wyjaśniła na konferencji prasowej, w co zainwestowane zostaną pozyskane pieniądze do końca czerwca. Wśród planów na pierwszym miejscu wymieniła program „Czyste Powietrze”.

Pieniądze na termomodernizację

Do Polski wpłynęło 26 miliardów 964 miliony złotych. To jest największy jednorazowy przelew, który wpłynął z Unii Europejskiej do Polski w czasie naszego 20-letniego członkostwa” – mówiła w czasie konferencji prasowej minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, dodając, że na rozpatrzenie wniosku przez Komisję Europejską  trzeba było czekać 4 miesiące. Polska złożyła wniosek 15 grudnia. 15 kwietnia wpłynęły środki.

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas konferencji prasowej. Źródło: www.gov.pl

Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz ogłosiła, że zostaną one w pierwszej kolejności przeznaczone na różnorodne inwestycje, w tym w obszarze „Czystego Powietrza”, które ma otrzymać 1,6 miliarda złotych. Program „Czyste Powietrze” już wcześniej finansowane było z KPO. Na termomodernizację budynków mieszkalnych i wymianę kopciuchów na nowoczesne źródła ciepła wydano już 860 milionów złotych z Krajowego Planu Odbudowy. 

Plany Ministerstwa obejmują również inne inwestycje, jak zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu w obszarach, które są w tym temacie zaniedbane  (tzw. białe plamy) – na ten cel przeznaczone zostanie ponad 720 milionów złotych. W ogłoszeniu Ministerstwa wyróżniono również:

  • poprawę bezpieczeństwa w ruchu kolejowym, w tym modernizację przejazdów kolejowych (na te inwestycje pójdzie 570 milionów złotych),
  • zapewnienie bezpieczeństwa w transporcie, w tym modernizację niebezpiecznych punktów, budowę obwodnic oraz instalacji urządzeń do nadzoru ruchu drogowego (blisko 400 milionów złotych), 
  • wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw w rolnictwie (ponad 250 milionów złotych)
  • tworzenie nowych miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych (ponad 200 milionów złotych)
  • inwestycje w kształcenie zawodowe, szkolnictwo wyższe oraz uczenie się przez całe życie (ponad 160 milionów złotych),
  • bony na zakup laptopów dla nauczycieli (ponad 150 milionów złotych).

Kolejne inwestycje z KPO są już w trakcie uruchamiania.

Fundusze z KPO

Nasz kraj ma otrzymać z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) ogromną sumę pieniędzy – aż 59,8 miliarda euro, co w przeliczeniu na złotówki daje około 256 miliardów złotych. Ta kwota będzie podzielona na 25,27 miliarda euro w formie dotacji (108 mld zł) oraz 34,54 miliarda euro jako preferencyjne pożyczki (148 mld zł).

Zgodnie z założeniami Unii Europejskiej, znaczna część tego budżetu KPO ma zostać wykorzystana na cele klimatyczne, czyli aż 46,6% (119 mld zł). Kolejne 21,3% przeznaczone zostanie na transformację cyfrową, a 22,3% na reformy socjalne. To ogromna szansa dla naszego kraju na przeprowadzenie istotnych zmian i modernizację w różnych dziedzinach życia społecznego i gospodarczego.

Kolejne wpłaty

Szefowa Ministerstwa Finansów i Planowania Regionalnego (MFiPR) poinformowała, że kolejna płatność z KPO jest planowana do otrzymania przez Polskę do końca roku. Będzie to płatność z drugiego i trzeciego wniosku o płatność z KPO, który planujemy złożyć pod koniec sierpnia lub na początku września bieżącego roku. Do końca roku Polska planuje również złożyć czwarty i piąty wniosek o płatność z KPO.

Źródło: www.gov.pl, źródło zdjęcia na górze strony: www.gov.pl

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia