Rekordowy wzrost zatrudnienia w branży OZE. Chiny na szczycie, Polska wśród liderów

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) dostarcza interesujących danych jeśli chodzi o zatrudnienie w globalnej branży OZE. Branża w skali całego świata zaliczyła w ubiegłym roku rekordowy jak dotąd wzrost – przybyło aż 2,5 mln pracowników, z czego najwięcej w sektorze fotowoltaiki. Co z innymi gałęziami i jak na tle świata wypada Polska?

Zdjęcie autora: Maciej Bartusik

Maciej Bartusik

redaktor GLOBENERGIA

Podziel się

16,2 mln osób pracuje w branży OZE na całym świecie! Rekordowy wzrost energetyki odnawialnej

W roku 2023 branża OZE zatrudniała na całym świecie 13,7 mln osób. Rok później było to już 16,2 mln, co oznacza rekordowy jak do tej pory wzrost na poziomie 2,5 mln osób. Za tak gwałtowny progres jest odpowiedzialna przede wszystkim fotowoltaika, gdzie liczba etatów wzrosła z 4,9 mln do 7,11 mln. Pozostałe gałęzie zaliczyły mniej spektakularny wzrost na poziomie mniej niż 1 mln różnicy.

Druga pod względem zatrudnienia jest gałąź bioenergii (obejmująca biomasę i biopaliwa), która w ubiegłym roku zatrudniał 3,88 mln osób (wzrost o 300 tys. względem roku poprzedniego). Trzecie miejsce zajmuje energetyka wodna, w której co ciekawe nastąpił spadek: z 2,49 mln w 2022 roku zrobiło się 2,32 mln. Kolejne pozycje to energetyka wiatrowa, ogrzewanie słoneczne oraz pozostałe OZE.

Absolutnie bezkonkurencyjnym liderem jeśli chodzi o wzrost zatrudnienia w OZE są Chiny. Aż 1,8 mln z 2,5 mln osób, które przybyły na światowym rynku odnawialnych źródeł to nowi ludzie zatrudnieni w chińskiej branży fotowoltaicznej. Ta zatrudnia już w sumie 4,6 mln pracowników. Drugie pod tym względem Indie to zaledwie nieco ponad 300 tys. zatrudnionych w sektorze PV. Trzecie w zestawieniu są Stany Zjednoczone z wynikiem ok. 280 tysięcy.

Jak Polska wygląda na tle globalnych gigantów? W dwóch sektorach nie mamy się czego wstydzić

Jak w światowym zestawieniu IRENA prezentuje się Polska? W dwóch branżach możemy pochwalić się pozycją w pierwszej dziesiątce krajów, które zatrudniają najwięcej osób. Pierwsza z nich to fotowoltaika. Według raportu w nasze państwo zatrudniało w energetyce słonecznej nieco ponad 100 tys. osób. Zgadza się to z danymi przygotowanymi ostatnio przez SolarPower Europe – tam Polska osiąga wynik 113 tys.zatrudnionych.

Taki wynik daje nam drugie miejsce w Europie (po Niemczech) oraz siódme na świecie. Lepsze od nas oprócz wsponianych już Niemiec, Chin, US czy Indii są chociażby Brazylia czy Japonia. W pierwszej dziesiątce za Polską zmieściły się jeszcze Wietnam, Włochy i Australia. Warto zaznaczyć, że w poprzednim raporcie Polska również była siódma na świecie, zmianie uległo jednak położenie innych państw w tym rankingu. Niemcy w 2022 zatrudniali mniej osób w sektorze PV niż my, za to Wietnamczycy byli pod tym względem lepsi. W porównaniu do ubiegłego roku najlepszą dziesiątkę opuściła Hiszpania, a jej miejsce na ósmej pozycji zajęły Włochy.

Kolejnym sektorem, w którym radzimy sobie pod względem zatrudnienia naprawdę dobrze, jest branża ciekłych biopaliw. Pozycja Polski poprawiła się względem roku 2022, kiedy w najlepszej dziesiątce zajmowaliśmy ostatnie miejsce. Jeśli chodzi o dane za zeszły rok, Polacy są już dziewiątym największym rynkiem pracy w tym sektorze. Przed nami znajdziemy Indie, a tuż za Polską uplasowały się Węgry. Trzy pierwsze pozycje, podobnie jak w ubiegłorocznym raporcie, zajmują Brazylia, Indonezja oraz Stany Zjednoczone.

Źródło: IRENA

Zdjęcie autora: Maciej Bartusik

Maciej Bartusik

redaktor GLOBENERGIA