Dopiero co pisaliśmy o farmie powstającej bez subsydiów w Witnicy, której moc wyniesie 64,4 MWp, a niedawno Enea zapowiedziała, że zbuduje elektrownię słoneczną o mocy 30 MW dla należącej do spółki kopalni węgla Bogdanka. Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA zapowiedział, że w połowie 2021 r. planuje oddać do eksploatacji farmę fotowoltaiczną o mocy nominalnej 70 MWp.

Lokalizacja inwestycji

Inwestycja zostanie zlokalizowana na terenach wsi Janiszew i Koźmin w gminie Brudzew.

Teren, na którym powstanie farma ma powierzchnię aż 100,7 ha i położony jest we wschodniej części gminy Brudzew w granicach powiatu tureckiego. Obszar inwestycji stanowi zrekultywowany teren po odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego prowadzonej przez PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów S.A. – odkrywka „Koźmin”.

Na farmie zostaną wykorzystane moduły fotowoltaiczne o mocy około 440 W, inwertery o mocy 185 kW i transformatory 20/0,4 kV oraz transformator wyprowadzenia mocy 110/20/20/kV (63,5/31,5/31,5 MVA.

To jeden z bardzo istotnych kroków w kierunku Zielonej transformacji w Grupie ZE PAK SA. Grupa zamierza stopniowo wycofywać się z eksploatacji funkcjonujących jednostek węglowych i planuje przekształcić niektóre z nich na jednostki pracujące w oparciu o paliwa odnawialne, głównie biomasę. W kwietniu 2020 r. grupa podpisała kontrakt z firmą Hydrogenics Europe N. V. dotyczący zakupu elektrolizera HyLYZER 1000-30 do produkcji wodoru wraz z urządzeniami pomocniczymi. Do pracy elektrolizera zostanie wykorzystana energia elektryczna wytworzona w jednostkach wytwórczych Elektrowni Konin pracujących w oparciu o biomasę.

Przypomnijmy, że pod koniec czerwca, do Rady Nadzorczej Zespołu Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin SA – drugiego pod względem wielkości, krajowego producenta energii elektrycznej otrzymywanej z węgla brunatnego, dołączył Piotr Woźny, były Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Farma w Witnicy

W Witnicy, niedaleko granicy z Niemcami, ruszyła budowa niesubsydiowanej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 64,4 MWp. Inwestorem jest niemiecka firma BayWa r.e. zajmująca się energią odnawialną. Pisaliśmy o tym TUTAJ

Farma w Bogdance

Na terenie kopalni w Bogdance w województwie lubelskim powstanie farma grupy Enea, o mocy 30 MW. Inwestycja pozwoli wykorzystać bezużyteczne dotychczas kopalniane tereny i podniesie efektywność wydobycia węgla w Bogdance. Elektrownia będzie zasilać Lubelski Węgiel Bogdankę, przez co obniży koszty wydobycia węgla.

Projekt Polskiej Grupy Górniczej

Tereny górnicze stają się coraz bardziej popularne w kontekście wykorzystania pod farmy fotowoltaiczne. Przypomnijmy, że październiku zeszłego roku, w Ruchu Halemba kopalni Ruda została uruchomiona pilotażowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 410 kWp. To pierwsze przedsięwzięcie w ramach dużego projektu Polskiej Grupy Górniczej, który ma stworzyć aż 95 MW nowych farm fotowoltaicznych.

Polska fotowoltaika rośnie w siłę!

Źródła: ZE PAK, materiały GLOBenergia

Redakcja GLOBEnergia