W ostatnich latach stale rosną wymogi dotyczące ochrony energetycznej budynków. Nowe przepisy, systematycznie wymagają stosowania skuteczniejszej izolacji termicznej, a co za tym idzie, zwiększenia szczelności budynku.

Co prawda, straty ciepła przez powłoki izolacyjne budynku zostają w ten sposób znacznie ograniczone, ale w ogólnym rozrachunku wzrasta udział strat ciepła wentylowanego. Szacuje się, że mogą one dochodzić nawet do 60% całkowitych strat energii. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu staje się rekuperacja decentralna Dimplex DL 50.
Brak wentylacji oznacza zwiększenie zawartości CO2 w powietrzu, podwyższenie wilgotności, które prowadzi do tworzenia się pleśni oraz zwiększenie liczby roztoczy. Zwykle nie uświadamiamy sobie faktu, że niektóre substancje z otoczenia mają szkodliwy wpływ na zdrowie. Nie chodzi tu tylko o problemy alergików, czy złe samopoczucie, zmęczenie oraz trudności z koncentracją. W ekstremalnych sytuacjach substancje te mogą prowadzić do poważnych chorób dróg oddechowych, jak np. astma. Urządzenia do kontrolowanej wentylacji Dimplex zapewniają ciągłą wymianę powietrza i wyposażone są w skuteczne filtry chroniące przed czynnikami szkodliwymi dla zdrowia.
Nowe, a także istniejące już budynki posiadają coraz doskonalszą izolację cieplną, dlatego do ich ogrzewania potrzeba coraz mniej energii. Ale to, co jest korzystne pod kątem finansowym, może źle wpływać na klimat w pomieszczeniach. Wilgoć, pleśń i nieświeże powietrze to niekiedy skutki braku wymiany powierza spowodowanego ulepszoną izolacją budynków. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu może być zainstalowanie systemu rekuperacji decentralnej Dimplex serii DL 50.
Dimplex DL 50 – najprostszy sposób na rekuperację
Decentralny system wentylacji z odzyskiem ciepła Dimplex wykorzystuje mniejsze jednostki serii DL 50 zainstalowane w poszczególnych pomieszczeniach bezpośrednio w ścianie zewnętrznej budynku. Zużyte powietrze z pomieszczenia przechodzi przez wymiennik ciepła (który odzyskuje energię cieplną), a następnie usuwane jest na zewnątrz. Odzyskane w ten sposób ciepło, wymiennik przekazuje do pobieranego, świeżego powietrza zewnętrznego, które kierowane jest bezpośrednio do pomieszczenia.
Jednostki wentylacyjne DL to kompletnie wyposażone urządzenia przystosowane do bezpośredniego montażu w ścianie zewnętrznej budynku. Wentylacja nie potrzebuje więc rozbudowanego systemu kanałów powietrznych, a wszystkie komponenty potrzebne do funkcjonowania zamknięte są w niewielkiej obudowie. Całość nie zajmuje praktycznie żadnej powierzchni użytkowej pomieszczenia, nie potrzebuje też przestrzeni do montażu dodatkowego urządzenia. Zdecentralizowana wentylacja z odzyskiem ciepła Dimplex serii DL przeznaczona jest do instalacji w nowych oraz istniejących obiektów. Po prostu – najprostszy sposób na rekuperację! Maksymalny efekt, przy minimalnych nakładach.
Źródło: Dimplex


Cały artykuł w GLOBEnergia Plus 4/2016

POBIERZ DARMOWĄ APLIKACJĘ MOBILNĄ GLOBEnergia Plus i czytaj cały artykuł już dziś!

appstore        google play