Rekuperacja – jak prawidłowo regulować i konserwować system?

Wentylacja z rekuperacją to świetny sposób na zapewnienie sobie świeżego powietrza i komfortu przy jednoczesnym odzyskaniu nadmiaru energii. Aby w pełni cieszyć się wszystkimi zaletami rekuperacji musimy poprawnie zaprojektować cały system. Jednak to nie wszystko. Równie ważne jest to, aby odpowiednio wyregulować instalację przed uruchomieniem, a w czasie eksploatacji właściwie ją konserwować. Jak się do tego zabrać? Na co zwrócić uwagę? O tym więcej opowie nam Dariusz Zabrzycki, ekspert z firmy WOLF Polska.

Podziel się
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem energii, w skrócie nazywana rekuperacją, to sposób na poprawę jakości życia. Odpowiednio zaprojektowana instalacja zapewnia dopływ świeżego powietrza do każdego z pomieszczeń w budynku nawet w przypadku, gdy na zewnątrz mamy do czynienia ze smogiem. Jest to więc świetne rozwiązanie we współczesnym świecie, gdzie co rusz mamy do czynienia z przekroczeniem norm jakości powietrza. Jednak jak już wspomniano, taka wentylacja musi być odpowiednio zaprojektowana. Co to oznacza? Krótko mówiąc, instalacja musi zapewnić każdemu z pomieszczeń odpowiedni przepływ powietrza. Na wstępie przypomnijmy więc, co ma wpływ na wielkość przepływu powietrza w systemie rekuperacji.
Jak dobrać elementy instalacji?
Ilość powietrza, którą musimy wentylować z poszczególnych pomieszczeń jest określona przez normę PN-83/B-03430/Az3:2000. Jednak wartości tam przedstawione odnoszą się do minimalnej ilości powietrza nawiewanego bądź wywiewanego z danego pomieszczenia. Tak więc firma wykonawcza musi określić indywidualne potrzeby każdego z pokoi na podstawie m.in. ich kubatury. Następną kwestią jest dobór długości i wielkości przewodów.
Rury, którymi doprowadzamy powietrze do pomieszczeń mają pewne ograniczenia jeżeli chodzi o przepływ objętościowy. Musimy również zwrócić uwagę na opory liniowe całej instalacji. Nie prowadzimy jednej, dużej rury, która doprowadzi nam wymagane 100 m3/h do danego pomieszczenia, tylko projektujemy 4 przewody, gdzie przez każdy przewód doprowadzimy ok. 25 m3/h
podkreśla ekspert z firmy WOLF
Jak podkreśla Dariusz Zabrzycki, w przypadku rekuperacji w systemie rozdzielaczowym opory w każdym obiegu (czyli w przewodach prowadzących od centrali wentylacyjnej do anemostatu) powinny być sobie równe. Na to wpływ będzie miała m.in. średnica rur oraz rodzaje elementów, np. złączek, które zastosujemy w instalacji.
Nie zapomnij o regulacji!
Wydaje się, że po prawidłowym rozprowadzeniu przewodów wentylacyjnych oraz montażu centrali rekuperacyjnej możemy już zacząć korzystać z takiego systemu. Nie zapominajmy jednak o ostatnim, bardzo ważnym kroku: regulacji systemu wentylacyjnego. Jak podkreśla ekspert z firmy WOLF, Dariusz Zabrzycki, regulację instalacji powinniśmy przeprowadzić za pomocą odpowiedniego anemometru. W tym celu najczęściej stosuje się anemometry rękawowe, które umożliwiają przeprowadzenie dokładnego pomiaru. Za pomocą takiego urządzenia należy zmierzyć przepływ powietrza w poszczególnych anemostatach i porównać te wyniki z obliczeniami teoretycznych przeprowadzonymi w fazie projektowej.
Dlaczego akurat anemometry z dodatkowym rękawem? Otóż w przypadku pomiaru bez użycia tego dodatkowego elementu nie jesteśmy w stanie precyzyjnie określić, z którego kierunku zaciągane jest powietrze. Trudne jest również określenie pola przekroju takiego nawiewnika, co prowadzi do niemożności poprawnego obliczenia przepływu powietrza. Problemy te mogą zostać rozwiązane dzięki zastosowaniu rękawa. Ten komponent wprowadza stałe warunki przepływu w określonej odległości od kratki wentylacyjnej i tym samym umożliwia dokładne sprawdzenie wydatku powietrza wentylowanego w instalacji.
Dobrze zaprojektowany system rekuperacji nie będzie wymagał znacznej regulacji przy poszczególnych nawiewnikach. Najczęściej będziemy mieć do czynienia z sytuacją, gdy konieczne będzie ręczne ustawienie pożądanego przepływu powietrza poprzez przekręcenie lub odkręcenie talerzyka nawiewnika. Niekiedy może być to uciążliwe, dlatego firma WOLF opracowała anemostaty z talerzykiem magnetycznym.
Regulacja takiego anemostatu nie odbywa się tradycyjnie przez kręcenie klapką aż do oporu. Mamy za to swego rodzaju poziomy położenia talerzyka anemostatu, dla których możemy sobie wstępnie założyć, jaki będzie dla nich opór. Dzięki temu regulacja anemostatu jest dużo prostsza
zauważa Dariusz Zabrzycki.
Generalnie musimy dokonać regulacji każdego z nawiewników. Najlepiej zacząć od tego zlokalizowanego najdalej od centrali rekuperacyjnej, a zakończyć na kratce najbliższej względem rekuperatora. Po sprawdzeniu anemometrem wszystkich nawiewników konieczne jest ponowne zmierzenie wydatku powietrza w każdym z nich. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że system będzie działał poprawnie.
Jak dbać o instalację?
Po dokładnym wyregulowaniu instalacji wreszcie możemy ją uruchomić. Nie liczmy jednak na to, że będziemy mogli pozostawić ją bez nadzoru. System wentylacyjny z odzyskiem energii musi być systematycznie czyszczony i konserwowany. Na szczęście wymiana filtrów wcale nie musi być trudna i czasochłonna. Tak naprawdę czyszczenie takiego urządzenia zajmuje jedynie kilka minut. Jakie kroki musimy podjąć, aby utrzymać centralę w dobrej kondycji?
Jak zaznacza ekspert, przystępując do czyszczenia centrali musimy przede wszystkim odłączyć ją od prądu. Po otworzeniu drzwiczek urządzenia w łatwy sposób możemy wyciągnąć filtry i je wymienić. Natomiast po zdemontowaniu przedniego panelu uzyskujemy dostęp do najważniejszych elementów centrali.
Wtedy też możemy wyciągnąć wymiennik ciepła. Możemy przemyć go pod bieżącą wodą. Ważne, żeby nie była to woda gorąca. Następnie po zwolnieniu blokady uzyskamy dostęp do wentylatora i możemy skontrolować, czy jest on zabrudzony i czy nie wymaga dodatkowego serwisu
wymienia Dariusz Zabrzycki.
Oprócz tego warto również zwrócić uwagę, czy odpływ kondensatu z centrali nie jest zatkany.
Regularny przegląd i czyszczenie instalacji ma fundamentalne znaczenie dla komfortu jej użytkowania. Jeśli zaniedbamy te kwestie całkiem możliwe, że w instalacji pojawią się mikroorganizmy, takie jak bakterie lub pleśń. Może być to niebezpieczne nie tylko dla samego systemu wentylacyjnego, ale także dla naszego zdrowia.
Podsumowując, dobry projekt nie jest w stanie zapewnić nam prawidłowego funkcjonowania instalacji. Firma wykonawcza jest zobligowana do przeprowadzenia regulacji takiego systemu przed jego uruchomieniem. Natomiast w fazie eksploatacji konieczne są systematyczne kontrole stanu centrali rekuperacyjnej.
Artykuł powstał na podstawie materiałów z cyklu Webinarowa Środa