Superinteligenty budynek – uroczyste otwarcie Centrum Technologii Energetycznych
(Świdnica  18 MAJ 2012)

Atak na Centrum
Otwarcie Centrum Technologii Energetycznych w Świdnicy prawie się nie odbyło! To wyglądało jak w filmie sensacyjnym. Nagle zaczęła wyć syrena, wszędzie czarny dym. Wyskoczyło z niego czterech osiłków, ubranych na czarno, przedstawiających brudną energię z węgla. Napadli na ludzi, którzy mieli dokonać otwarcia. Odebrali im karty magnetyczne symbolizujące klucze do budynku. Zaczepiali zaproszonych gości. Na szczęście z żółto-zielonego budynku Centrum wybiegło czterech dobrych wojowników w pomarańczowej, błękitnej, szarej i zielonej koszulce. Symbolizowali oni cztery źródła energii odnawialnej – słońce, wodę, wiatr i ziemię. W czasie krótkiej walki pokonali brudną energię. Oddali karty prezesowi Centrum, prezydentowi Świdnicy, przedstawicielom Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Politechniki Wrocławskiej, którzy mogli wreszcie otworzyć jeden z najbardziej inteligentnych budynków w Polsce. Przedstawiciele brudnej energii na razie zostali pokonani. Na jak długo – to zależy już od nas. Co możemy zrobić, żeby pomóc w tej walce? Jak być po stronie kolorowej i czystej energii , a nie po stronie brudnej i czarnej?

 

budynek energooszczedny

 

Zarabiaj na OZE i EE
Ceny prądu dla domów i mieszkań mogą jeszcze bardziej rosnąć, bo od 01 stycznia 2013 roku planowane jest uwolnienie rynku cen energii elektrycznej. Co może zrobić rodzina, żeby ratować budżet domowy? Oszczędzać prąd? Ciepło? Tak, oczywiście, bo przeciętna rodzina marnuje bardzo dużo prądu i ciepła, za które… płaci! Ale może skorzystać też z tego, że  będzie mogła zarabiać na produkcji prądu przez… jej dom czy mieszkanie, dzięki mikrogeneracji energii z OZE, czyli z odnawialnych źródeł energii. I w ten sposób dbać też o środowisko. Bajka? Rewolucja? Nie, po prostu nadchodzą nowe możliwości, dzięki którym zarabianie na czystej energii ma być łatwe i proste. A nie tak, jak do tej pory – prawie niemożliwe. Ministerstwo Gospodarki zaprezentowało 15 maja projekt ustawy o OZE. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska 18 maja rozpoczął prezentację programu dopłat do budownictwa energooszczędnego. Jak z tego skorzystać myśląc o swoim domu, mieszkaniu czystej energii? Gdzie można zobaczyć i zrozumieć te nowości – możliwości? W Centrum Technologii Energetycznych, które zostało uruchomione 18 maja 2012 roku w Świdnicy.

budynek energooszczedny 2

Możliwość 1: Mniej wydawania, więcej zarabiania
Ministerstwo Gospodarki zapowiada (http://www.mg.gov.pl/node/16079), że do końca czerwca br. oficjalnie zaprezentuje projekt ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) i Efektywności Energetycznej (EE), który może zacząć obowiązywać od 01 stycznia 2013. Ma się w niej pojawić pojęcie mikroinstalacji i mikrogeneracji. Mikroinstalacja to instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy elektrycznej do 20 kW lub łącznej mocy cieplnej lub chłodniczej do 35 kW.
Dzięki nim każdy z nas będzie mieć prawo produkować w domu energię elektryczną z odnawialnych źródeł i sprzedawać jej nadwyżki firmom energetycznym. A one będą miały obowiązek ją kupić. Zostanie wprowadzona gwarancja zakupu, po gwarantowanej cenie, energii z OZE  I bardzo ważna informacja – przyłączenie prywatnej mikroinstalacji do sieci dystrybucyjnej ma być bezpłatne.

 

Możliwość 2: Mniej biurokracji, więcej swobody
Jednym z głównych, planowanych w projekcie ustawy udogodnień będzie to, że dla instalacji do 20 KW nie trzeba będzie prowadzić działalności gospodarczej, czy pozyskać kilkunastu dodatkowych pozwoleń.

 

Możliwość 3: Mniej własnych wydatków, więcej dopłat
W projekcie ustawy zapowiadany jest również system zachęt i wparcia finansowego, który ma umożliwić zwiększanie Efektywności Energetycznej (EE) domu, zakup i instalowanie urządzeń generujących energię i ciepło z OZE.
18 maja Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął  prezentację projektu programu priorytetowego „Dopłaty do kredytów dla budownictwa energooszczędnego”.  Zaczęły się konsultacje tego programu.

Możliwość 4: Wszystkie możliwości w Centrum
– Przeciętny człowiek, kiedy kupuje nowoczesne materiały, urządzenia czy instalacje obniżające zużycie energii w domu czy też energię tę wytwarzające, nie ma żadnej pewności, jak będą zachowywać w czasie użytkowania. Musi zaufać sprzedawcy, producentowi i wykonawcy i mieć nadzieję, że dostanie to, na co liczył – mówi Krzysztof Brzozowski, szef Centrum Technologii Energetycznych. – W naszym Centrum te nowoczesne rozwiązania będą testowane w warunkach polowych, a nie laboratoryjnych, jak robią to producenci. Jedną z funkcji Centrum jest zgromadzenie obiektywnych informacji o rzeczywistych możliwościach technologii, które dopiero niedawno pojawiły się na polskim rynku.

Centrum Technologii Energetycznych (CTE) zostało otwarte 18 maja 2012 roku w Świdnicy. CTE to jeden z najnowocześniejszych w Polsce budynków, który ma pokazać, w jaki sposób można wykorzystywać w sposób racjonalny ekonomicznie zarówno technologie, służące ograniczaniu zużycia energii, jak i te, które generują ją ze źródeł odnawialnych. Ponad 30 km kabli, 70 liczników energii, dziesiątki czujników i mierników oraz zaawansowany system elektronicznego zarządzania budynkiem BMS pozwalają uzyskać wiarygodne dane dotyczące rzeczywistej sprawności działających w budynku instalacji energetycznych i cieplnych. CTE zostało stworzone przez Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość ze Świdnicy w ścisłej współpracy z Politechniką Wrocławską oraz Klastrem Domów Czystej Energii. CTE dostarczać będzie gotowe rozwiązania mające zastosowanie w każdym gospodarstwie domowym. To tu będzie można znaleźć i skorzystać z projektów, planów różnych domów niskoenergetycznych, tzw. domów czystej energii. Dowiedzieć się, jak zdobyć finansowanie na OZE i EE. To tu będzie miejsce spotykania się ludzi tworzących nową generację – mikrogenerację, która zarabia na OZE i w ten sposób dba o środowisko, o dobrą przyszłość swoją i swoich dzieci.

 

Możliwość 5: mniej starych technologii, więcej polskich nowości
Niektóre z rozwiązań testowanych na budynku to nowość na skalę światową. Tak jak patentowana właśnie metoda całorocznego magazynowania ciepła i energii elektrycznej uzyskanych ze słońca za pomocą nietypowego, parabolicznego kolektora słonecznego, nadążnego, a więc przesuwającego się w ślad za promieniami słonecznymi, by uzyskać z nich jak najwięcej ciepła. Pod kolektorem znajduje się innowacyjny akumulator wykonany ze złoża mineralnego, którego jeszcze nikt na świecie nie używa.
To test, eksperyment badawczy, który realizujemy wespół z Politechniką Wrocławską – mówi Krzysztof Brzozowski, szef CTE. – Sprawdzamy, na ile można nadwyżkę energii gromadzonej przez kolektor latem wykorzystać przez cały rok, szczególnie wtedy. Gdy nasze rachunki za ogrzewanie są najwyższe, czyli zimą. Kolektor z innowacyjnym akumulatorem to model większego urządzenia wykonany w skali 1:20.

Możliwość 6: mniej konkurować, więcej współpracować
Centrum Technologii Energetycznych to obiekt badawczo-rozwojowy dla kilkudziesięciu firm skupionych w grupie klastrowej Domy Czystej Energii, służący wprowadzaniu nowych technologii OZE (odnawialne źródła energii) i EE (efektywność energetyczna) na rynek z wykorzystaniem nowego, klastrowego modelu biznesowego. Projekt jest wynikiem partnerstwa zawiązanego przez Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość z Politechniką Wrocławską, Województwem Dolnośląskim i miastem Świdnica.
– CTE jest przedłużeniem nowego modelu funkcjonowania firm, zakładającego, że firmom bardziej opłaca się współpracować niż konkurować – mówi Krzysztof Brzozowski. Tak właśnie jest przy modernizacji lub budowie energooszczędnych domów i mieszkań. Ich właściciele, czyli rodziny Kowalskich, potrzebują przecież wiedzy, praktycznego doświadczenia i oferty wielu firm. Potrzebują gotowych różnych planów Domów Czystej Energii z wbudowanymi w nie sprawdzonymi, efektywnymi technologiami, tak, aby dom był jak najbardziej efektywny energetycznie. I mógł zarabiać na OZE i EE.  

www.cte.fea.pl

centrum