XII Forum Solar + odbyło się 25.02.2021 roku, a je rozpoczęło wystąpienie Ireneusza Zyski – Sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz pełnomocnika rządu ds. odnawialnych źródeł energii. Minister podkreślił, że dynamiczny rozwój fotowoltaiki można zawdzięczać m.in. programowi Mój Prąd, na który rząd do tej pory przeznaczył fundusze w wysokości 1,1 mld zł, a publiczne dofinansowanie wyzwoliło inwestycje o wartości 5,5-6 mld zł. Ireneusz Zyska potwierdził, że Mój Prąd 3.0, czyli trzecia edycja programu, będzie miała swoją kontynuację. Prosił jednak o cierpliwość i wyrozumiałość, ze względu na konieczność wypracowania budżetu. Po prelekcji Ministra prowadzący: Grzegorz Burek – Redaktor naczelny Redakcji GLOBEnergia oraz Bogdan Szymański – Prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV tradycyjnie jak co roku poświęcili kilka minut na gorące rozmowy o fotowoltaice w ramach cyklu ENERGETYCZNY TALK SHOW. Moderatorzy Forum rozmawiali o kodeksach sieciowych, opłacie mocowej i innych czynnikach wzrostu rachunków za prąd, nowym sposobie rozliczenia prosumentów oraz etyce firm wykonawczych.

Bogdan Szymański i Grzegorz Burek podczas XII Forum Solar +

Technologia i rynek

Po wstępie przyszedł czas na dalsze podsumowanie rozwoju technologii i rynku fotowoltaicznego. Na początku panelu I: “Technologia i rynek” zostały przedstawione redakcyjne notowania cenowe. Następnie zostały omówione inteligentne budynki ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań SolarEdge Smart Home.

Fotowoltaika to nie tylko urządzenia takie jak falownik, czy moduły fotowoltaiczne, ale także konstrukcje montażowe, które stanowią kręgosłup dla całej instalacji PV. W panelu I omówiono wykorzystanie uniwersalnych konstrukcji montażowych dla różnych rozmiarów modułów. W związku z wejściem w życie opłaty mocowej, która najbardziej uderza w przedsiębiorców, szczególna uwaga została poświęcona możliwości zmniejszenia opłaty mocowej poprzez mikroinstalacje PV zasilające biznes. Panel I zakończyła prezentacja filmowa firmy Goodwe.

W panelu wzięli udział Anna Będkowska z Redakcji Globenergia, Michał Marona z firmy SolarEdge, Łukasz Kotula z firmy Corab oraz Krzysztof Grobel z firmy Solgen.

Prelegenci po swoich prezentacjach poświęcili czas, aby odpowiedzieć na pytania, które uczestnicy XII Forum Solar + zadawali na czacie.

Autokonsumpcja i gospodarowanie energią

W II panelu Forum Solar + zostały omówione kwestie dotyczące gospodarowania energią, w tym te dotyczące autokonsumpcji oraz magazynowania energii. Prowadzone rozmowy dotyczyły magazynowania energii w systemie elektroenergetycznym, falowników hybrydowych w kontekście ich funkcji i przeznaczenia oraz zwiększania zużycia energii z PV przez wykorzystanie pomp ciepła. Pod koniec Panelu II, uczestnicy mieli możliwość obejrzenia pokazu nowej odsłony zarządzania energią z instalacji fotowoltaicznej.

Na koniec panelu uwaga została poświęcona możliwościom sprzedaży i zakupu energii od prosumentów, ze szczególnym uwzględnieniem systemu opustu w stosunku 1:1.

W panelu wzięli udział Barbara Adamska ze Stowarzyszenia Magazynowania Energii, Łukasz Przygucki z firmy Solis, Rafał Januszkiewicz z firmy Viessmann, Sebastian Słabosz z firmy Fronius oraz Daniel Raczkiewicz z IEN ENERGY.

XII Forum Solar + w liczbach

Na XII Forum Solar + zarejestrowało się łącznie 1196 uczestników. 33% z nich stanowili instalatorzy, 11% – projektanci, 3% – przedstawiciele producentów, 9% – inwestorzy, 8% – przedstawiciele dystrybutorów oraz 36% – osoby, które nie określiły swojej działalności.

Podział uczestników zarejestrowanych na XII Forum Solar+

Zakończenie XII Forum Solar +

XII Forum Solar + już za nami. Zapraszamy na XIII Forum Solar +, które mamy nadzieję odbędzie się tradycyjnie podczas Targów Enex w Kielcach.

Redakcja GLOBEnergia