Relacja – Targi INSTALACJE budzą emocje

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

instalacje

Targi INSTALACJE budzą emocje

MTPMEDAL small

Według pierwszych, zebranych tuż po zakończeniu targów, statystyk z przekrojową i obfitująca w nowości ofertą wystawców aż czterech wydarzeń dla branży instalacyjnej zapoznało się 22 591 zwiedzających. Tegoroczna edycja, odbywających się w cyklu dwuletnim targów INSTALACJE, WODOCIĄGI, KOMINKI, TCS zgromadziła ponad 800 firm z 21 krajów. Obok wiodących polskich przedsiębiorstw w Poznaniu swoją ofertę zaprezentowali uznani w Europie producenci i dystrybutorzy światowych marek. Obecni byli wystawcy m.in. z Włoch, Niemiec, Polski, Szwecji, Ukrainy, Czech, Austrii, Belgii, Finlandii, Francji, Grecji, Litwy, Słowacji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii. Podczas targów zaprezentowanych zostało blisko 190 nowych produktów i rozwiązań technologicznych.
Instalacyjne know-how
Ekspozycji wystawców towarzyszył obszerny program seminariów i konferencji: "Gaz jako paliwo przyszłości", "I Konferencja Rynku Urządzeń Grzewczych", panel ekonomiczny „4E – Ekologia, Energia, Edukacja, Ekonomia" czy cykl wykładów na temat nowoczesnych źródeł ciepła w budownictwie i ich parametrów energetyczno-ekologicznych, wentylacji w budynkach energooszczędnych oraz odprowadzania i zagospodarowania wód opadowych. Podczas konferencji "Nowoczesne technologie w ciepłownictwie systemowym dla poprawy efektywności wytwarzania i przesyłania ciepła oraz ochrony powietrza” przygotowanej przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie przedstawiciele kadry technicznej i eksploatacyjnej przedsiębiorstw ciepłowniczych, elektrociepłowni oraz ciepłowni dyskutowali na najważniejsze dla branży tematy. Omówione zostały najbardziej aktualne zagadnienia związane z rozwojem ciepłownictwa oraz nowoczesnymi technologiami dla kogeneracji, OZE i ochrony powietrza, a także przesyłania i dystrybucji ciepła. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także wykłady z zakresu techniki grzewczej, wytwarzania energii elektrycznej oraz wentylacji i klimatyzacji oraz pokazy praktycznego działania urządzeń z branży OZE odbywające się w ramach specjalnej przestrzeni Glob Pełen Energii.
Mistrz Instalatorów pobił rekord!
Ogromne emocje towarzyszyły finałowi 3. Mistrzostw Polski Instalatorów. Przez trzy dni targów w ramach Mistrzostw odbyło się ponad 200 startów z udziałem instalatorów z całej Polski. Zawodnicy musieli poprawnie wykonać instalację złożoną m.in. z grzejnika drabinkowego Terma Technologie, nagrzewnicy LEO FB 9S firmy FLOWAIR, siłownika ARM, trójdrogowego zaworu obrotowego ARV oraz automatycznego odpowietrznika firmy AFRISO, pompy Comfort i Alpha 2 firmy Grundfos. Do walki o finał stanęło 24 instalatorów. W półfinale zmierzyli się: Jarosław Rumiński, Adam Piotrowski, Tomasz Tomala,Waldemar Jackowski. Liczył się nie tylko czas, ale również dokładność montażu. W niezwykle emocjonującej rywalizacji ostatecznie, jednogłośną decyzją komisji konkursowej złożonej z ekspertów, zwyciężył Waldemar Jackowski. Mistrz Instalatorów wykonał konkursowe zadanie w niewiarygodnym, rekordowym czasie 1 minuty i 13,6 sekund. Zwycięzca 3. Mistrzostw Polski Instalatorów opuścił targi nowiutkim Volkswagenem Caddy.
Klub Instalatora
Ogromnym zainteresowaniem braci instalatorskiej cieszył się KLUB INSTALATORA przygotowany przez firmę SBS. Organizatorzy zafundowali zwiedzającym przedsmak prawdziwych piłkarskich emocji związanych z Euro 2012 Jedną z atrakcji tegorocznych targów Instalacje był turniej piłki nożnej rozgrywany na specjalnie przygotowanym na tę okazję pneumatycznym boisku.
Targi płonęły po raz drugi
Targi KOMINKI są jedyną okazją w Polsce by w ramach ekspozycji w zamkniętej hali targowej zobaczyć kominki w pełnej okazałości – płonące żywym ogniem! Ta unikatowa w skali kraju ekspozycja jest możliwa do zrealizowania tylko na Międzynarodowych Targach Poznańskich dzięki specjalnemu systemowi odprowadzania spalin. Dla zwiedzających planujących zakup „małego domowego ogniska” – kominków, piecyków i kóz – targi KOMINKI są idealnym miejscem do porównania ofert, zdobycia wszelkich potrzebnych informacji i poznania rynkowych nowości.
Ekspozycji wystawców towarzyszył obszerny program seminariów, konferencji i konkursów. Specjalnie z myślą o projektantach i architektach w pawilonie 9 powstała specjalna Strefa Architekta przygotowana przez Międzynarodowe Targi Poznańskie, kwartalnik „Świat Kominków” oraz firmę PaletteCAD, producenta profesjonalnego oprogramowania do projektowania kominków. W ramach tej przestrzeni odbywały się liczne wykłady dotyczące technologii i projektowania kominków. Zwiedzający targi mogli również skorzystać z doradztwa specjalistów prowadzących wykłady i prezentacje. Ponadto w ramach Strefy Architekta odbyły się również warsztaty mozaikowe, i pokazy budowy pieców. Podczas targów rozstrzygnięty został konkurs POLSKIE PREMIERY Targów KOMINKI 2012 organizowany przy współpracy MTP i magazynu "Świat Kominków". Jury w składzie: Witold Hawajski – przewodniczący kapituły konkursowej, redaktor naczelny „Świat Kominków”, Piotr Batura – Szkoła Dobrego Kominiarstwa, Sylwester Kucwald – Prezes ogólnopolskiego Stowarzyszenia „KOMINKI POLSKIE” przyznało nagrody: Złoty Piec dla firmy LECHMA za Wkład PL-2010 ECO 14 kW, Srebrny Piec dla firmy Zakład Elektroniczny TATAREK za Optymalizator Procesu Spalania RT-08 OS GRAFIK TATAREK oraz wyróżnienie dla firmy HAJDUK za Wkład Volcano 3PLh. Celem konkursu jest promocja polskich producentów i twórców. Do konkursu można było zgłaszać jedynie produkty, które nie zostały wprowadzone do sprzedaży przed styczniem 2012 roku. Do konkursu zgłoszonych zostało 18 produktów.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się seminarium „Bezpieczne, nowoczesne i efektywne systemy odprowadzania spalin” oraz konferencja kominkowa koncentrujące się na zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem użytkowania kominków, technologią ich budowy oraz ekologią.
Na stoisku redakcji "Kominek" odbyła się uroczystość wręczenia nagród w I edycji konkursu "Mam kominek". W gronie zaproszonych gości organizatorzy konkursu uhonorowali laureatów, wręczając im nagrody i wyróżnienia za realizacje kominków zachwycających swoim stylem oraz rozwiązaniami technologicznymi łączącymi ekonomię i ekologię. Zwycięzcą pierwszej edycji konkursu Mam Kominek została Restauracja Korona z kominkiem autorstwa firmy Kominki i Piece Kokoszka – Lotz.
Prestiżowe nagrody dla najlepszych!
Podczas targów nagrodzono najlepsze produkty i stoiska. Prezentowane na targach produkty uhonorowane zostały Złotym Medalem MTP, natomiast w konkursie Acanthus Aureus wyróżnione zostały stoiska najlepiej zaprojektowane i przygotowane do realizacji strategii marketingowej firmy. W tym roku Konkurs o Złoty Medal MTP po raz pierwszy odbywał się w nowej formule. Liczne zmiany w formule konkursu wiązały się nie tylko z odświeżonym wizerunkiem medalu, który po raz pierwszy miał formę prestiżowej statuetki, ale przede wszystkim z całym pakietem unikatowych korzyści promocyjnych, z których korzystają laureaci konkursu. Jedną z nowości jest ocena zgłoszonych produktów nie tylko przez Sąd Konkursowy, ale również przez użytkowników. Już na miesiąc przed targami wnikliwej ocenie ekspertów Sąd Konkursowy pod przewodnictwem prof. dr hab. Edwarda Szczechowiaka, dyrektora Instytutu Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej uhonorował 13 produktów zgłoszonych do konkursu na targach INSTALACJE oraz 1 produkt zgłoszony na targach KOMINKI. Wszystkie przyznane Złote Medale MTP są nagrodami równoważnymi. W czasie targów, po raz pierwszy, również zwiedzający mogli głosować na najlepsze ich zdaniem produkty nagrodzone Złotym Medalem przez Sąd Konkursowy. Głosowanie realizowane było za pośrednictwem ekranów dotykowych na ekskluzywnych stoiskach zlokalizowanych w centrum ekspozycji targowej – Strefach Mistrzów. Równolegle głosowanie odbywało się w Internecie stronie www.zlotymedal.mtp.pl. Przypominamy, że nadal trwa głosowanie on-line na najlepszy Państwa zdaniem produkt nagrodzony Złotym Medalem targów Instalacje i Kominki 2012. Głosowanie zakończy się 26 maja.

zloty medal

Laureaci konkursu o Złoty Medal MTP na Międzynarodowych Targach Instalacyjnych INSTALACJE 2012

- Hybrydowy system nawiewno- wywiewny Flow-Mag

UNIWERSAL sp. z o.o., Katowice

- Pojemnościowy wymiennik ciepła z trzema wężownicami

Noel Wymienniki Ciepła, Wrocław

- Moduł kominowy ISO-BLOCK

ONTOP POLSKA sp. z o.o., Wiewiórczyn oraz ONTOP B.V., Holandia

- Kocioł kondensacyjny ECOCONDENS CRYSTAL

TERMET S.A., Świebodzice

- Kurtyno – nagrzewnica ELiS DUO

FLOWAIR Głogowski i Brzeziński sp.j., Gdynia

- Przeciwpożarowa klapa odcinająca GRYFIT NEO (EISI20) wraz z modułem EMS

CIAT sp. z o.o. Zakład Produkcyjny GRYFIT, Konstantynów Łódzki

Zgłaszający: CIAT sp. z o.o., Konstantynów Łódzki

- Pompa ciepła IVT Premiumline EQ

BOSCH TERMOTECHNIK AB, Szwecja

Zgłaszający: SUN ENERGY sp. z o.o., Gdańsk

- Zawór wielofunkcyjny Ballorex® Venturi FODRV

BROEN sp. z o.o, Dzierżoniów

- Złączki i kształtki zaprasowane Kisan WL

KISAN sp. z o.o., Kańczuga

- FDBES Ventpack 3.0 dla Bicscard

Fluid Desk sp. z o.o., Szczecin

- Kocioł Octo Plus (10-15 KW)

SOLARFOCUS GmbH, Austria

- Kocioł kondensacyjny ATAG A244 EC

ATAG Verwarming Nederland B.V., Holandia

Zgłaszający: EKO-TECH INVEST, Unisław

- Pompa obiegowa MAGNA 3 z bezprzewodowym interfejsem GRUNDFOS GO

Grundfos Holding A/S, Dania

Zgłaszający: Grundfos Pompy sp. z o.o., Baranowo
Laureaci konkursu o Złoty Medal MTP na Międzynarodowych Targach Kominkowych KOMINKI 2012

- Wkład kominkowy MILA GILOTYNA z szamotem i systemem Glass

KRATKI.PL Marek Bal, Wsola/ Jedlińsk

zloty medal stoisko

Źródło: Międzynarodowe Targi Poznańskie Sp. z o.o.