We Francji, która jest czwartym pod względem wielkości rynkiem samochodów elektrycznych na świecie, koncern zarejestrował 100 tysięcy samochodów elektrycznych.

Marka Renault przekroczyła pułap 200 tysięcy samochodów elektrycznych sprzedanych na rynku europejskim. Jednocześnie sprzedaż samochodów elektrycznych we Francji przekroczyła symboliczny próg 100 tysięcy zarejestrowanych pojazdów. Obie liczby świadczą o zajmowanej przez Renault pozycji lidera na europejskim rynku samochodów elektrycznych. Wskazują również na stały wzrost sprzedaży marki w tym segmencie.

Prawie co trzeci samochód elektryczny w Europie to samochód marki Renault

Marka Renault była pionierem i w 2011 roku rozpoczęła wprowadzanie gamy samochodów elektrycznych. Obecnie Renault już czwarty rok z rzędu jest liderem na europejskim rynku samochodów elektrycznych. Prawie co trzeci samochód elektryczny jeżdżący po drogach Europy to samochód marki Renault. W 2018 roku sprzedaż samochodów elektrycznych Renault w Europie wzrosła o 36%, a w drugim półroczu przyspieszyła aż o 62%. We Francji marka ma 56,8% udziału w rynku osobowych i dostawczych samochodów elektrycznych.

Jak wylicza Gilles Normand, dyrektor ds. samochodów elektrycznych Grupy Renault, do dziś ponad 200 tysięcy klientów w Europie wybrało Renault i zdecydowało się używać na co dzień samochodu elektrycznego. Jesteśmy z tego dumni! Oczywiście to dopiero pierwszy etap – podkreśla. Od ponad 10 lat podejmujemy działania, by samochody elektryczne były dostępne dla wszystkich. Dlatego Grupa Renault chce, by do 2022 roku 10% jej sprzedaży stanowiły samochody elektryczne. Aby tego dokonać, chce oferować do tego czasu gamę 8 samochodów elektrycznych – powiedział.

Pełna gama uniwersalnych modeli

Co jest powodem tego sukcesu? Uniwersalna oferta na rynku, obejmująca ZOE, Kangoo Z.E., Mastera Z.E. i czterokołowy pojazd Twizy. Renault stale wprowadza w swojej gamie ulepszenia technologiczne zapewniające większy zasięg, mocniejsze silniki czy szybsze ładowanie. Gama obejmuje dwa bestsellerowe modele: miejski samochód ZOE i furgonetkę Kangoo Z.E. ZOE jest bezdyskusyjnym liderem na rynku. W ubiegłym roku zarejestrowano 40 tysięcy tych samochodów, w tym 18 tysięcy we Francji. Od sześciu lat ZOE odnosi nieprzerwanie sukcesy, a jego atrakcyjność nie słabnie. Zawdzięcza to głównie swojemu designowi oraz rzeczywistemu zasięgowi 300 kilometrów.

Natomiast Kangoo Z.E. jest liderem na rynku dostawczych samochodów elektrycznych w Europie z udziałem 51,5% w 2018 roku.

Samochody elektryczne produkowane we Francji

W czerwcu 2018 roku Grupa Renault zapowiedziała inwestycje o wartości ponad miliarda euro we Francji, która obecnie jest flagowym krajem produkcji samochodów elektrycznych w Aliansie.

Do 2022 roku Grupa planuje:

  • wprowadzenie w Douai nowej platformy elektrycznej Aliansu i stworzenie drugiego zakładu produkcyjnego samochodów elektrycznych Renault,
  • dwukrotne zwiększenie mocy produkcyjnych ZOE i uruchomienie produkcji nowego ZOE w zakładzie we Flins, który obecnie jako jedyny na świecie produkuje ten model,
  • trzykrotne zwiększenie produkcji silników elektrycznych w Cléon oraz wprowadzenie w 2021 roku silnika elektrycznego nowej generacji
  • inwestycje w zakładzie w Maubeuge z myślą o produkcji nowej generacji gamy Kangoo, w tym wersji elektrycznej Kangoo Z.E.

Źródło: Renault

Redakcja GLOBEnergia