Takim właśnie obiektem jest katowicki hotel „Monopol” – najstarszy i najbardziej luksusowy w mieście, niszczejący przez lata, starannie odrestaurowany i od kilku lat ponownie zachwycający swym urokiem! I tu właśnie odbyła się czwarta już śląska konferencja „Renoaktywator”, zorganizowana przez Farby Kabe Polska z partnerami branżowymi, nad którą patronat objęła m.in. redakcja Globenergia.

Renowacja i przywracanie dawnej świetności

Tegoroczna edycja, która odbyła się w ostatni wtorek, przebiegała pod znakiem renowacji i przywracania dawnej świetności budynkom zabytkowym. Stąd tez jej temat „Remonty, renowacja czy konserwacja – nowoczesne metody i narzędzia skutecznego ich przeprowadzenia w obiektach mieszkalnych, zabytkowych i sakralnych”. A te po prostu potrzebują dbałości, pomysłu, a przede wszystkim wiedzy i zastosowania materiałów najwyższej jakości, by po pierwsze nie dokonać szkód w trakcie żmudnych procesów remontowych, a po drugie zaplanowane prace przeprowadzić zgodnie ze sztuką zarówno budowlaną jak i konserwatorską.

Z tych właśnie powodów, oprócz branżystów, w konferencji udział wzięła Śląska Inspektor Nadzoru Budowlanego, konserwator zabytków, a także ekonom jednej ze śląskich diecezji, prezentujący stan zarządzanych przez siebie obiektów.

Chleb powszedni zarządców obiektów zabytkowych

Stan, mówiąc łagodnie, nie zawsze najlepszy – wilgoć, pękające fasady, wyblakłe polichromie to chleb codzienny zarządców obiektów zabytkowych. Swoje nierzadko dołożyły źle przeprowadzone remonty, zarówno w warstwie wykonawczej jak i poprzez zastosowanie materiałów niskiej jakości. Tylko połączenie fachowego wykonawstwa z dobrymi produktami daje gwarancję rzetelności remontów, renowacji czy rewitalizacji obiektów z historycznym potencjałem.

Temu właśnie poświęcone były wystąpienia pokazujące realizacje dotyczące zarówno renowacji fasad jak i kompleksowych modernizacji węzłów cieplnych, stanowiące niejako wstęp do kompleksowych prac renowacyjnych. Pozbycie się wilgoci czy przestarzałych systemów na paliwa stałe to pierwszy krok do ochrony zabytkowych fresków czy malowideł.

Liczy się także struktura budynku, a więc zastosowanie odpowiednich wypełnień czy systemów wspornych. Aby móc przystąpić do prac koniecznym nierzadko staje się przeprowadzenie gruntownego audytu obiektu, zarówno w sferze energetycznej jak i swoistego remanentu posiadanych zasobów.

FOTORELACJA

 

Kompleksowość procesów rewitalizacyjnych to z pewnością mocny akcent wybrzmiewający podczas Renoaktywatora. Konferencja na stałe wpisuje się w śląski kalendarz imprez o charakterze branżowym, poświęconych renowacjom i prawidłowej konserwacji budynków o wyjątkowych walorach estetycznych.

Patronat medialny:  A&B, chemiabudowlana.info, obud.pl, Ładny DOM, Globenergia, Builder.
Partnerzy konferencji:  Farby KABE Polska, STEKRA, Aereco, Siniat, Viessmann

 

Redakcja GLOBEnergia