Repowering ma na celu zwiększenie produkcji energii i mimo, że termin ten pochodzi z sektora paliw kopalnych (opisuje całkowitą lub częściową wymianę elementów, takich jak kotły, turbiny i generatory do poprawy wydajności i efektywności, obniżenia emisji i zmniejszenia kosztów operacyjnych), coraz częściej odnoszony jest do instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Trend na repowering jest zauważalny w takich krajach jak Niemcy, czy Dania, które posiadają dużą liczbę turbin wiatrowych i paneli słonecznych. Te instalacje mają już kilka lat i urządzenia, które na nich pracują mogą zostać zastąpione lepszymi, wydajniejszymi, nowocześniejszymi. Tym sposobem zwiększana jest moc zainstalowana w danej lokalizacji, a co za tym idzie, produkcja energii jest większa.

Jednym z przykładów repoweringu jest farma wiatrowa, zlokalizowana w północnych Niemczech, do której firma Vestas dostarczy turbiny wiatrowe o mocy 76 MW.

Firma Vestas ogłosiła  właśnie, że dostarczy do parku wiatrowego Norderwöhrden w Schleswig-Holstein 22 turbiny V112-3,45 MW. Turbiny zastąpią 40 różnego typu turbin.

Vestas poinformowała, że obecnie, nad projektem pracuje 13 projektantów. Firma Vestas zagwarantuje zarówno dostawę jak i uruchomienie turbin wiatrowych, a także 15-letnią umowę serwisową. Dostarczenie i uruchomienie turbin wiatrowych ma rozpocząć się w trzecim kwartale 2017 roku.

Peter Looft i Michael Schmidt, dyrektorzy generalni firmy Looft-Schmidt Projekte Erneuerbarer Energien GmbH, z której pochodzić będą turbiny opowiadają, że farma wiatrowa, która będzie przechodzić renowację to kolebka niemieckiej energetyki wiatrowej i niemieckiej transformacji energetycznej, a pierwsze turbiny były zainstalowane tam ponad 30 lat temu.

Według specjalistów, nowe turbiny wiatrowe Vestas V112-3,45MW są idealne dla tej lokalizacji. Turbiny te są sprawne, skuteczne i dobrze znane.

„Cieszymy się, że Looft-Schmidt Projekte Erneuerbarer Energien ponownie wybrał Vestas i zdecydował się na nasz produkt V112-3.45 MW w ramach tego projektu,” mówi Nils de Baar, prezes Vestas Central Europe. „Dzięki pięciu różnym rozmiarom wirników, wyższym wieżom i różnym trybom zasilania, maksymalizowana jest roczna produkcja energii.”

Używane elektrownie, zdemontowane z pierwotnych lokalizacji, często zostają ulokowane na rynku wtórnym, gdzie za sprawą niskiej ceny są chętnie nabywane przez inwestorów z krajów o słabiej rozwiniętej gałęzi energetyki wiatrowej (w tym także z  Polski).

Jak pisaliśmy na początku niniejszego artykułu, repowering to nie tylko farmy wiatrowe, ale również farmy fotowoltaiczne. Technologia fotowoltaiczna, a dokładnie wydajności i jakość produktów są coraz lepsze, a tempo ulepszania fotowoltaicznych rozwiązań jest na tyle szybkie, że instalacje, które pracują od 5-6 lat już kwalifikują się do tego, by przejść renowację. Przykładem takiej instalacji fotowoltaicznej, która została zmodernizowana jest niemiecka farma fotowoltaiczna o mocy 6 MW, wybudowana w 2010 roku, która wyposażona była w moduły cienkowarstwowe słabej jakości. Repowering przeszła już w dwa lata temu.

Źródło: SunWindEnergy.com, GLOBEnergia 1/2015

Redakcja GLOBEnergia