Jak odróżnić kocioł gazowy od pompy ciepła? Zaglądamy do wnętrza pompy ciepła Immergas

Magis PRO V2 to pompa ciepła typu powietrze-woda. Może być wykorzystywana zarówno do ogrzewania budynku, chłodzenia, a także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. W kolejnej redakcyjnej recenzji zaglądamy do wnętrza pompy ciepła Immergas i pytamy instalatorów o opinię o tym urządzeniu.

Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor GLOBEnergia

Jest to urządzenie typu split, co oznacza, że obieg czynnika w urządzeniu jest realizowany między dwoma połączonymi wzajemnie jednostkami: wewnętrzną i zewnętrzną, między którymi przepływa czynnik chłodniczy. Seria Magis PRO charakteryzuje się wysokim współczynnikiem COP (w warunkach A7/W35 jest on na poziomie 4,81-5,2) a także najwyższą klasą efektywności energetycznej: A+++ dla temperatury zasilania 35°C, A++ dla temperatury zasilania 55°C.

Dzięki temu montaż tej pompy wiąże się z możliwością otrzymania wyższego finansowania w programie „Czyste Powietrze”. Pompa Magis PRO V2 jest wyposażona w wejście fotowoltaiczne, co sprawia, że możliwa jest współpraca z falownikiem fotowoltaicznym.

Rys. Pompa ciepła Immergas Magis PRO 9 V2.

Powielone standardy kotłów gazowych

Na pierwszy rzut oka jednostka wewnętrzna pompy ciepła Immergas nie różni się od kotłów gazowych tego samego producenta. Co więcej, Immergas w swoich pompach ciepła zachowuje standard kotłów gazowych - jednostka wewnętrzna urządzenia jest dokładnie tych samych rozmiarów co kocioł. Instalatorzy zwracają również uwagę, że zarówno w pompach ciepła jak i w kotłach gazowych marki Immergas przyłącza hydrauliczne mają podobne średnice oraz ułożenie. Co to oznacza w praktyce? Jeśli mamy już gotową instalację, która jest przygotowana do podłączenia kotła gazowego to zastąpienie go pompą ciepła, a także doprowadzenie rur z pewnością nie będzie problematyczne. Pozwala to obniżyć koszty instalacji urządzenia dzięki zmniejszonej ilości wymaganych zmian w instalacji po stronie hydraulicznej.

Rys. Wymiary i schemat połączeń hydraulicznych pompy ciepła Immergas Magis PRO V2.

Rys. Wymiary i schemat połączeń hydraulicznych kotła gazowego VICTRIX MAIOR 28 - 35 TT 1 ERP.

Jak widzimy na powyższych schematach rozróżnienie pompy ciepła i kotła gazowego może stanowić problem dla osoby niezwiązanej z branżą. Podobieństwo wyglądu ma oczywiście marginalne znaczenie. Niewątpliwą zaletą są wyprowadzenia zasilania c.o. instalacji i powrotu c.o. instalacji (odpowiednio literki “M” i “R” na schematach), które w obu urządzeniach znajdują się w tych samych miejscach.

Estetyka i jakość wykonania

Instalatorzy jak i użytkownicy pomp ciepła Immergas zwracają uwagę na estetykę tych urządzeń i są zgodni co do tego, że pompy ciepła Immergas to produkty o najwyższym standardzie. Sterownik w pompie ciepła Magis PRO V2 jest dostępny dopiero po otwarciu, co sprawia, że obudowa ma jednolitą powierzchnię, która nie jest niczym zaburzona. Jakość wykonania świadczy o pochodzeniu urządzenia.

Podobieństwo do kotłów gazowych producenta występuje nie tylko w kwestii wyglądu i podłączeń hydraulicznych, ale również elektroniki.

Elektronika oraz układ sterowania pomp ciepła Immergas charakteryzuje się wysoką jakością wykonania. Ponadto urządzenie ma możliwość wymiany pojedynczych komponentów w przypadku awarii. Nie ma konieczności wymiany całych modułów. Obniża to ewentualne koszty serwisowe.

Łukasz Filas - instalator Immergas

Linia freonowa do 15 metrów bez dodatkowego czynnika

Czym jest linia freonowa? W urządzeniach typu split jest to odległość pomiędzy jednostką zewnętrzną a jednostką wewnętrzną. Cechą charakterystyczną analizowanych pomp ciepła jest duża maksymalna odległością łączącą obie jednostki. W tej konkretnej pompie ciepła mamy możliwość budowy instalacji chłodniczej o długości do 15 metrów, przy czym jest to odległość, dla standardowej wagi czynnika chłodniczego. 15 metrowa maksymalna długość linii freonowej stanowi niewątpliwą zaletę tego urządzenia. Instalatorzy mogą wykorzystać tą cechę w sytuacjach, w których montaż jednostki zewnętrznej nie jest możliwy przy elewacji i w sąsiedztwie samego budynku. Dzięki temu architekci i instalatorzy mają większą swobodę w dokonywaniu wyboru odnośnie położenia pompy ciepła na posesji i mogą przenieść PC dalej za budynek.

Długość instalacji chłodniczej dla tego urządzenia może zostać zwiększona maksymalnie do 35 metrów po uzupełnieniu ilości czynnika o wartość wskazaną w instrukcji, aby zapewnić prawidłową pracę pompy. Przy czym, należy mieć na uwadze, że rzadko buduje się tak długi układ chłodniczy, a odległości tego rzędu spotyka się raczej w przypadku klimatyzacji. Przy pompach ciepła są to zazwyczaj odległości do 10 m, zatem instalatorzy dysponując 15 metrami linii freonowej mogą swobodnie ustalać położenie urządzeń.

Różnice w wysokości posadowienia jednostek

Oprócz instalacji chłodniczej należy również zwrócić uwagę na różnice wysokości między jednostkami. Urządzenie wewnętrzne nie może być zamontowane zarówno za wysoko, jak i za nisko w stosunku do jednostki zewnętrznej. I pod tym względem instalatorzy pomp ciepła Magis PRO V2 mają swobodę w konstruowaniu układu chłodniczego. Mianowicie różnice wysokości między jednostkami mogą sięgnąć 15 metrów (jeżeli jednostka wewnętrzna jest powyżej jednostki zewnętrznej), oraz 20 metrów (jeżeli jednostka wewnętrzna jest poniżej jednostki zewnętrznej).

Rys. Schemat ilustrujący dopuszczalne odległości w pionie i poziomie, między jednostką wewnętrzną i zewnętrzną.

Sterowanie dwoma obiegami grzewczymi w standardzie

Urządzenie ma możliwość zabudowania grzałki elektrycznej w jednostce wewnętrznej, która wspomaga pompę ciepła w ekstremalnie niskich temperaturach zewnętrznych. Urządzenie nadaje się zarówno do nowych budynków jak i modernizowanych. Magis PRO może współpracować z instalacją podłogową, grzejnikową oraz mieszaną. Warto zwrócić uwagę na rozbudowaną automatykę tej serii urządzeń. Pompy ciepła mają w standardzie możliwość sterowania dwoma strefami grzewczymi: jedną bezpośrednią i jedną mieszaną.

Istnieje również możliwość rozbudowy o dodatkowy, trzeci obieg grzewczy po zastosowaniu dodatkowej płytki przekaźnikowej. W innych pompach ciepła nawet sterowanie dwoma obiegami grzewczymi wiąże się z koniecznością stosowania dodatkowych elementów do sterowania obiegami grzewczymi.

To co wyróżnia urządzenia Immergas to obsługa dwóch obiegów grzewczych już w standardowej wersji wyposażenia. Dodatkową, rzadko spotykaną zaletą jest możliwość zastosowania trzeciej strefy grzewczej po zaimplementowaniu płytki przekaźnikowej. Właściwości te pozwalają dostosować urządzenie w jak najlepszy sposób do potrzeb większości budynków. Pozwala to zachować wysoki komfort dla użytkownika przy jednoczesnej minimalizacji kosztów eksploatacyjnych.

Łukasz Filas - instalator Immergas

Dzięki wbudowanej funkcji sterowania dwoma obiegami grzewczymi zyskujemy coś więcej niż prostszy i krótszy montaż. Różnicę odczuje również inwestor. Wbudowane sterowanie dwoma strefami grzewczymi to dodatkowa oszczędność rzędu kilku tysięcy złotych.

Wysoka temperatura na zasilaniu

Za sprawą zastosowanego czynnika chłodniczego, urządzenie pozwala otrzymać temperaturę medium grzewczego nawet na poziomie 65°C. Dzięki temu może być wykorzystane w istniejących budynkach i współpracować z grzejnikami. Zwiększona temperatura zasilania to także szybsze przygotowanie CWU. W pompie Magis PRO V2 zastosowano ekologiczny czynnik R32, który charakteryzuje się obniżonym oddziaływaniem na środowisko.

Parametry urządzenia

Dostępne nominalne moce grzewcza4 | 6 | 9 | 12 | 14 | 16 [kW]
Tryb grzania i chłodzeniatak
Modulacja mocyod 30% do 100%
Wydajność grzewcza max. / COP (A7/W35)*9,00 [kW] / 4,81
Wydajność grzewcza max. / COP (A7/W45)*8,60 [kW] / 3,69
Wydajność grzewcza max. / COP (A7/W55)*8,00 [kW] / 2,93
Wydajność chłodnicza nom. / EER (A35/W7)*6,50 [kW] / 3,33
Wydajność chłodnicza nom. / EER (A35/W18)*8,70 [kW] / 4,12
Maksymalna temperatura zasilania*65 [°C]
Minimalna temperatura pracy pompy ciepła (powietrze zewnętrzne)25 [°C]
Klasa sezonowej efektywności energetycznej (klimat umiarkowany, zastosowanie niskotemperaturowe)*A+++
Klasa sezonowej efektywności energetycznej (klimat umiarkowany, zastosowanie średniotemperaturowe)*A++
Czynnik chłodniczy*R32
Gwarancja na urządzenie5 lat**
*podane wartości dotyczą pompy ciepła MAGIS PRO 9 V2 o nominalnej mocy grzewczej 9 kW.
**warunkiem gwarancji jest realizowanie corocznego serwisu przez Autoryzowane Centrum Serwisowe

Pompa ciepła w trybie chłodzenia

Pompa ciepła Magis PRO V2 jest pompą rewersyjną, co oznacza, że może pracować zarówno w trybie grzania jak i chłodzenia. W sezonie letnim przekłada się to na możliwość podgrzewania ciepłej wody użytkowej, a także chłodzenia pomieszczeń. Chłodzenie możemy realizować poprzez dodatkowy zawór tzw. lato/zima, który pozwala na chłodzenie pomieszczeń w okresie letnim za pomocą instalacji płaszczyznowej, klimakonwektorów sufitowych lub klimakonwektorów ściennych.

Wbudowany zawór trójdrogowy - bezpośrednie połączenie zasobnika c.w.u.

Dzięki wbudowanemu zaworowi trójdrogowemu pompa ciepła Magis PRO V2 ma możliwość bezpośredniego podłączenia zasobnika ciepłej wody użytkowej z jednostką wewnętrzną. Wbudowany zawór trójdrogowy wiąże się z niższymi kosztami montażu. Oszczędność wynikająca z braku konieczności zakupu zaworu trójdrogowego wynosi kilkaset złotych.

Montaż urządzenia

Jednostka wewnętrzna pompy ciepła Magis PRO V2 nie jest wyposażona w uchwyty do przenoszenia. Jednakże jest to małe i stosunkowo lekkie urządzenie, więc z pewnością nie można tego traktować jako wady. Natomiast instalatorzy nie mogą narzekać na brak uchwytów w jednostce zewnętrznej. Przenoszenie jednostki zewnętrznej również nie jest uciążliwe. Uchwyty do przenoszenia umieszczone są po przeciwnych stronach, dzięki czemu dwie osoby nie powinny mieć problemu z poruszaniem się z urządzeniem podczas montażu. W ocenie instalatorów transport oraz montaż tych urządzeń jest komfortowy.

Kolor

Model pompy ciepła Magis PRO V2 jest dostępny tylko w białym kolorze. Jednakże nie jest to śnieżnobiała biel, a lekko żółtawy odcień bieli.

W branży funkcjonuje taki żart, że przynajmniej nie żółknie, bo już jest delikatnie żółta, ale to jest według mnie celowy zabieg producenta, który wszystkie urządzenia produkuje w tym samym kolorze.

Łukasz Filas - instalator Immergas

Zdaniem wielu kolor ten zdecydowanie lepiej wpisuje się we wnętrza. Urządzenie po zawieszeniu na ścianie w pomieszczeniu, które było malowane kilka lat temu nie razi po oczach śnieżną bielą. Jest to także ułatwienie dla instalatorów, którzy nie zawsze mają czyste ręce podczas montażu. Dotykanie nie wiąże się od razu z pozostawieniem śladów na obudowie. Nawet jeżeli dojdzie do zabrudzenia obudowy można ją łatwo umyć, ponieważ jest metalowa i lakierowana na gładko.

Plastikowe obudowy urządzeń są problematyczne w kwestii mycia, a zwłaszcza ostatni zyskujący na popularności biały mat, który jest przekleństwem dla instalatora. Tutaj tego problemu nie ma.

Łukasz Filas - instalator Immergas

Opieka serwisowa oraz bezpłatne pierwsze uruchomienie pompy ciepła

W przypadku pomp ciepła Immergas, opiekę serwisową nad urządzeniem nie realizuje instalator (jak jest w przypadku wielu producentów), a autoryzowany serwis producenta. Producent dysponuje siecią serwisantów, dzięki czemu rola instalatora kończy się w momencie poprawnego zamontowania pompy. Jaki jest zakres obowiązków instalatora? Instalator składa całą instalację od strony hydraulicznej, elektrycznej, a także przygotowuje linię chłodniczą między jednostkami. Samego uruchomienia instalacji dokonuje serwis, którego zadaniem jest sprawdzenie poprawności wykonania instalacji oraz napełnienie układu czynnikiem chłodniczym. Ponadto użytkownik zostaje przeszkolony przez serwisanta odnośnie obsługi urządzenia. Sieć serwisowa producenta świadczy również usługę corocznego serwisu oraz serwisu ze względu na usterki. Przegląd jest obowiązkowy dla użytkownika, w celu utrzymania 5-letniej gwarancji.

Warto nadmienić, że producent zapewnia pierwsze uruchomienie instalacji za darmo. Sieć serwisantów Immergas ma zasięg ogólnopolski.

Zobacz również