Rewersyjna pompa ciepła w energooszczędnym budynku biurowym

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Firma Batim ze Starego Sącza zajmuje się transportem międzynarodowym. Nowy budynek biurowy firmy został wykonany w technologii niskoenergetycznej, z zastosowaniem nowoczesnych systemów grzewczo - chłodzących opartych na odnawialnych źródłach energii. Całość dopełnia instalacja fotowoltaiczna, zasilająca obiekt w energię elektryczną.

Nowoczesny budynek – tani w eksploatacji, przyjazny środowisku

Eksploatująca kilkaset samochodów firma Batim ma pełną świadomość znaczenia kosztów eksploatacyjnych. Stąd podjęta decyzja zainwestowania w budynek energooszczędny, który może okazać się przedsięwzięciem kosztownym na etapie realizacji, ale szybko zacznie przynosić oszczędności w trakcie eksploatacji. Źródłem ciepła i chłodu dla budynku jest rewersyjna pompa ciepła Dimplex SI 130TUR+, o mocy chłodniczej 130 kW i grzewczej 110 kW. Urządzenie zostało wyposażone w dodatkowy wymiennik ciepła, który pozwala wykorzystać ciepło odpadowe pochodzące z procesu chłodzenia na inne cele – w tym wypadku podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Dolnym źródłem dla pompy SI 130TUR+ jest 28 odwiertów, każdy o długości 150 mb.

Pompa ciepła Dimplex SI 130TUR+ (fot. G. Burek, GLOBENERGIA)

Rewersyjna pompa ciepła i sufity grzewczo-chłodzące

Jak podkreśla Adam Koniszewski z firmy Dimplex – „Dzięki rewersyjnej pompie ciepła mogliśmy zastosować system dwururowy, wykorzystując jeden bufor grzewczy oraz jeden rozdzielacz na cele grzania i chłodzenia. Cały ten obiekt o powierzchni ok. 2 000 m2 ogrzewa maszynownia o powierzchni 15 m2. Bardzo mocno redukuje to koszty inwestycyjne”. Dodatkową redukcją kosztów inwestycyjnych dla zaprojektowanego systemu jest możliwość rezygnacji z montażu agregatu wody lodowej. Dystrybucję ciepła i chłodu w budynku firmy Batim realizuje się przede wszystkim przez sufity grzewczo-chłodzące, które okazały się najefektywniejszym rozwiązaniem dla projektowanego systemu. Podstawowym elementem konstrukcyjnym zastosowanych paneli grzewczo-chłodzących jest grafit ekspandowany. W nim zanurzone są przewody miedziane, które zasila instalacja wodna o parametrach zależnych od pory roku.   Duża liczba zastosowanych paneli zaspokaja niemal całe zapotrzebowanie budynku na ciepło i chłód. Instalację uzupełniają klimakonwektory, które w momencie zwiększonego zapotrzebowania (np. w przypadku bardzo dużych zysków słonecznych) wspierają system sufitowy. Ciepło jest również dostarczane przez system wentylacyjny z nagrzewnicą i chłodnicą oraz grzejniki łazienkowe. Ciekawym, a co najważniejsze efektywnym, rozwiązaniem jest centrala wentylacyjna ze wstępnym wymiennikiem glikolowym. Układ wykorzystuje glikol z wykonanego specjalnie na te potrzeby dolnego źródła.

Pompa ciepła Dimplex SI 130TUR+ (fot. G. Burek, GLOBEnergia)

Fotowoltaika na dachu biurowca

Na dachu budynku zamontowano instalację fotowoltaiczną o łącznej mocy 10 kWp. Ze względu na charakter budynku można przypuszczać, iż będzie ona praktycznie w całości wykorzystywana na jego potrzeby własne. W ciągu dnia pracy zasilania wymagają komputery, ogrzewanie oraz wentylacja. Poza godzinami pracy biura, a także w weekend, zasilania wymaga instalacja wentylacyjna. Musi ona pracować przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, ze względu na to, że budynek w zasadzie nie posiada otwieranych okien, więc konieczna jest ciągła wymuszona wymiana powietrza. Podłączenie inwertera do sieci internetowej w budynku umożliwi podsumowanie działania instalacji i oszczędności w ten sposób uzyskanych.

Instalacja PV na dachu budynku Batim (fot. G. Burek, GLOBEnergia)

Technologia smart building zapewnia optymalny dobór parametrów

Jak przystało na nowoczesny budynek, praca wszystkich systemów jest koordynowana przez zaawansowaną automatykę. W ten sposób dobierane są przede wszystkim odpowiednie temperatury zasilania instalacji, zależne od okresu funkcjonowania obiektu. Całość może być nadzorowana oraz w pewnym stopniu serwisowana przez Internet. Pierwszy sezon grzewczy przynosi pierwsze cząstkowe podsumowania kosztów eksploatacji budynku. Na potrzeby pracy pompy ciepła przez 3 miesiące zimowe należało zakupić 19 000 kWh, co generowało koszty średnio 3 800 zł za 1 miesiąc.

Budynek firmy Batim w liczbach

Powierzchnie
powierzchnia użytkowa budynku1 767,25 m2
powierzchnia pomieszczeń chłodzonych
i grzanych panelami sufitowymi
1 322,70 m2
Koszty ogrzewania (15.12.2016–15.03.2017)
koszt energii elektrycznej11 400 zł
miesięczny koszt energii elektrycznej3 800 zł
uzysk energii z dolnego źródła88 000 kWh
produkcja energii w pompie ciepła107 000 kWh
udział energii elektrycznej19 000 kWh

Całość artykułu znajduje się w 03/2017 numerze GLOBENERGII, który można kupić tutaj


Inwestycje wykorzystujące energooszczędne rozwiązania grzewcze będziemy prezentować podczas zbliżającego się XXV Forum Energia w Gminie, które odbędzie się 7 grudnia w Gdańsku. Zapraszamy do udziału.

Strona wydarzenia: https://globenergia.pl/wydarzenia/xxv-forum-energia-gminie-gdansku/

https://globenergia.pl/wydarzenia/xxv-forum-energia-gminie-gdansku/

Zobacz również