Luka w umiejętnościach

Obecny premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wskazał pompy ciepła jako kluczową technologię w transformacji ciepłownictwa. Wyznaczono cel montażu nawet 600 tys. pomp ciepła w 2028 r. Do osiągnięcia celów dekarbonizacyjnych niezbędna jest instalacja w sumie ok. 19 mln urządzeń. Z jednej strony będzie to obiecujący okres dla branży instalatorskiej, ale także problematyczny z punktu realizacji celów. Wyzwaniem są niedobory kadry i umiejętności, bez których nie będzie możliwa zrealizowana masowa transformacja źródeł ciepła.

Graham Wright, były prezes brytyjskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (ang. HPA) powiedział, że sektor instaluje obecnie zaledwie 30 tys. pomp ciepła rocznie, a liczba ta może wzrosnąć do 71 tys. w 2021 r. Wyznaczony cel jest ogromnym skokiem technologicznym, ale warto podkreślić, że już dziś branża zmaga się z luką w kadrach.

HPA wraz ze stowarzyszeniem BESA, skupiającym podmioty oferujące usługi inżynierii budowlanej, opracował założenia programów podnoszących kwalifikacje obecnych instalatorów i hydraulików. Stowarzyszenia zaapelowały także do rządu o wprowadzenie obowiązku zapewnienia odpowiedniej jakości instalacji urządzeń.

– Jeśli będzie funkcjonowało wiele złych instalacji, może to zaszkodzić reputacji całej technologii – stwierdził Graeme.

17 tys. instalatorów

Szacunki branżowe sugerują, że w ciągu następnej dekady potrzebnych będzie ponad 17 tys. nowych instalatorów pomp ciepła, aby sprostać zapotrzebowaniu transformacji ogrzewnictwa.

– Obecna luka w umiejętnościach jest wyzwaniem, którego nie należy lekceważyć, a utrudnia go kosztowna i złożona ścieżka szkoleniowa prowadząca do zostania instalatorem pompy ciepła w porównaniu z drogą edukacyjną wyznaczoną dla instalatorów kotłów gazowych – wskazuje HPA.

HPA proponuje, by pracownicy najpierw przechodzili kurs, który będzie stanowił warunek wstępny dla dalszego szkolenia się w obszarze wszystkich technologii źródeł ciepła, w tym pomp ciepła. Kurs może stanowić dwudniowe, ogólne szkolenie technologiczne, obejmujące podstawowe umiejętności dotyczące efektywnego ogrzewania, w tym obliczenia strat ciepła, bilansowania hydraulicznego, wymiarowania rur i emiterów oraz ogrzewania przy niskiej temperaturze zasilania. Instalatorzy powinni być w stanie wykorzystać każdą z tych umiejętności, niezależnie od tego, czy instalują pompy ciepła, czy tradycyjne systemy grzewcze.

Po ukończeniu początkowego szkolenia instalatorzy mogliby następnie edukować  się w zakresie określonych technologii, takich jak pompy ciepła. Wszystkie podjęte kursy mogą zostać uwzględnione w „karcie umiejętności niskoemisyjnych” o charakterze weryfikacyjnym.

Istnieje ponad 22 ośrodków szkoleniowych, które mogą przeszkolić ponad 7000 instalatorów rocznie w ramach samego tylko członkostwa HPA.

Źródło: Building Products/HPA

 

Redakcja GLOBEnergia