Dofinansowanie NFOŚiGW

Projekt zrealizuje Innovation AG Albert Gryszczuk. Dotacja z NFOŚiGW wynosi 795 tys zł. Łączna wartość projektu to 1,3 mln zł. Umowę zawarto 12 lutego br. przez wiceprezesa NFOŚiGW Artura Lorkowskiego oraz przedstawiciela Innovation AG,  Alberta Gryszczuka. Dotacja pochodzi z programu „Sokół – wdrożenie innowacyjnych technologii środowiskowych”, który ma na celu wdrożenie innowacji środowiskowych służących ograniczeniu oddziaływania zakładów, instalacji, urządzeń na środowisko oraz wykorzystaniu lub produkcji technologii, wpisujących się w jeden z obszarów Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS).

Nie jest to pierwsza inicjatywa Innovation AG. W ramach programu „Sokół” zrealizowano projekt budowy pierwszego, w pełni elektrycznego, samochodu terenowego, który od ponad dwóch lat sprawdza się w najtrudniejszych warunkach (jeżdżąc w kopalniach, po terenach leśnych oraz górskich). Sokół 4×4 to uniwersalna platforma o napędzie w 100 proc. elektrycznym. Na bazie projektu tworzone są już kolejne pojazdy.

W ramach projektu budowy robota będą prowadzone prace badawczo-rozwojowe, efektem których będzie stworzenie prototypu urządzenia, które będzie służyło do czyszczenia instalacji fotowoltaicznych. Na instalację będą składały się dwa moduły. Pierwszy z nich to elektryczny samochód terenowy, który będzie wyposażony w zbiorniki wypełnione wodą. Moduł obejmuje przemysłowe generatory pary, układ rurociągów oraz zaworów. Drugi moduł to robot myjący, który będzie wyposażony w system napędu i sensorów, układ śledzenia paneli, układ gąsienic, kolektory z dyszami parowym i odsysającymi oraz elektroniczny układ sterowania i prowadzenia.

Prototyp będzie pierwszym urządzeniem w naszym kraju, którego wydajność będzie przekraczała 1000 m2/h.

Czyszczenie paneli

Mycie będzie polegało na użyciu pary wodnej o silnym i wąskim strumieniu przy jednoczesnym odsysaniu skroplin i zanieczyszczeń z recyrkulacją oczyszczanej wody. Czyszczenie paneli będzie realizowane bez użycia chemicznych dodatków. Robot będzie sam dostosowywał swoją pracę do gabarytów paneli i płynnie się na nich poruszał dzięki gąsienicowo-rolkowemu systemowi przemieszczania się.

NFOŚiGW wskazuje, że projekt może przynieść wiele korzyści mając na uwadze rosnącą branżę energetyki słonecznej jak i przyrost mocy zainstalowanej w fotowoltaice. W wyniku badań zauważono, że sprawność generacji energii elektrycznej w instalacjach słonecznych spada ok. 10 proc. tylko na skutek braku ich konserwacji i mycia.

W przypadku zastosowania dwukrotnego mycia paneli w ciągu roku wydajność paneli słonecznych spada tylko o 5 proc. Przekłada się to bezpośrednio na produkcję energii jak i zyski finansowe oraz zwrot z inwestycji.

NFOŚiGW 

 

 

Redakcja GLOBEnergia