Roboty budują farmy fotowoltaiczne! Rozpoczyna się wyścig technologiczny

Budowa wielkoskalowych farm fotowoltaicznych pochłania ogromne nakłady pracy. Moduły są na tyle delikatnymi urządzeniami, że tylko człowiek może w odpowiedni sposób je przenosić i montować. A przynajmniej tak było do tej pory. Dwie amerykańskie firmy wprowadzają na rynek systemy automatycznego stawiania farm fotowoltaicznych. Obecnie trwa między nimi swego rodzaju wyścig technologiczny. Czym różnią się poszczególne technologie? 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Roboty budują farmy fotowoltaiczne! Rozpoczyna się wyścig technologiczny

Podziel się

Dwie firmy, Terabase Energy i Sarcos Technology and Robotics Corp., zaprezentowały systemy, które według nich poprawią terminowość, jakość i bezpieczeństwo projektów fotowoltaicznych. Obie technologie różnią się w sposobie wsparcia monterów na terenie budowy i nie wykluczają całkowicie roli człowieka w tworzeniu farmy. Są one bardziej pomocą dla pracowników i nie gwarantują pełnego procesu automatyzacji budowy.

Terabase

Terabase ogłosił 19 lipca, że ​​ zebrał 25 milionów dolarów wsparcia od zainteresowanych stron, w celu opracowania i komercjalizacji systemu Terafab. ​​Technologia Terafab łączy w sobie cały łańcuch budowy farmy PV. Dodatkowo posiada system zarządzania zaopatrzeniem, zarządza bezprzewodowym, cyfrowym centrum dowodzenia na miejscu budowy, zautomatyzowaną linią montażową zainstalowaną w terenie oraz samochodami instalacyjnymi, aby umożliwić jak największą automatyzację budowy przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Każda jednostka Terafab jest w stanie zainstalować do 1 GW instalacji fotowoltaicznych rocznie.

W maju Terabase ogłosił, że otworzył fabrykę o mocy 10 GW do produkcji systemów Terafab w Woodland w Kalifornii. Firma powiedziała, że ​​fabryka będzie stanowić inwestycję o wartości ponad 50 milionów dolarów.

Obecnie produkowane są cztery jednostki technologiczne Terafab o łącznej rocznej zdolności produkcyjnej 1 GW. Zainteresowanie technologią rośnie. Terabase niedawno gościł wielu czołowych inwestorów i członków EPC na swoim projekcie testowym o mocy 0,5 MW, który jest codziennie konstruowany i dekonstruowany na potrzeby demonstracyjne. Technologia Terafab została z powodzeniem przetestowana w terenie w zeszłym roku i była odpowiedzialna za budowę 10 MW-owej części farmy fotowoltaicznej o całkowitej mocy 400 MW w Teksasie.

Terabase chce, aby technologia Terafab budowała pełne projekty do połowy 2024 r. Pierwszy gotowy system zostanie wysłany do projektu na południowym zachodzie pod koniec lipca bieżącego roku. Poniżej na filmie zostały zaprezentowane najważniejsze elementy systemu Terabase i sposób jego działania w terenie.

Jeżeli interesuje Cię sposób, w który montaż paneli się odbywa, to film znajdziesz TUTAJ.

Sarcos

W międzyczasie druga firma z pionierską technologią - Sarcos, podpisała umowę z firmą inżynieryjną, zaopatrzeniową i budowlaną Blattner Company w celu opracowania i udoskonalenia własnego autonomicznego mobilnego systemu robotycznego do budowy farm fotowoltaicznych na skalę przemysłową.

Robot od Sarcos podczas ustawiania modułów na stole,
Źródło: Sarcos

Firmy zamierzają przetestować system w różnych warunkach środowiskowych i różnych lokalizacjach, przygotowując się do komercyjnego uruchomienia systemu przez Sarcos, obecnie szacowanego na koniec 2024 r. Cały projekt jest finansowany dzięki wsparciu Biura ds. Technologii Energii Słonecznej Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych.

Udostępnione przez obie firmy filmy przedstawiające ich platformy w akcji pokazują różne podejścia stosowane przez każdą z nich do automatyzacji budowy projektów fotowoltaicznych.

Kompleksowa usługa dla elektrowni fotowoltaicznych

System firmy Terabase przypomina bardziej tymczasową fabrykę, w której moduły są skręcane razem do łańcucha na terenie budowy farmy fotowoltaicznej, zanim zostaną przetransportowane wózkiem na docelowe miejsce ostatecznej instalacji. Poza realizacją fizycznych aspektów budowy farmy, Terabase obsługuje również platformę oprogramowania do zarządzania budową i prognozowania. Terabase określa swój system jako holistyczną platformę do projektowania, wdrażania i obsługi systemu. Jak sami uważają każda wdrażana technologia powinna zapewniać kompletne usługi, zarówno w wymiarze cyfrowym jak i fizycznym.

Tymczasem technologia od Sarcos wykorzystuje mobilną platformę z dołączonym robotycznym ramieniem do umieszczania poszczególnych paneli fotowoltaicznych jeden po drugim z pomocą pracowników w terenie. Jeżeli chcą wygrać ten wyścig technologiczny powinni skupić się na dostarczeniu bardziej kompleksowej usługi.

Źródło: Renewable Energy World

Zobacz również