Branża energetyki wiatrowej ocenia, że w skali globalnej rok 2015 był dobrym rokiem dla energetyki wiatrowej.

Tylko w tym roku zostało zainstalowane w energetyce wiatrowej ponad 53 GW mocy. To dobry impuls, szczególnie w świetle historycznego porozumienia w sprawie klimatu zawartego w Paryżu.

O sukcesach w branży energetyki wiatrowej opowiadał dla SunWindEnergy Steve Sawyer, sekretarz generalny Global Wind Energy Council (GWEC). „Chiny nadal zadziwiają. W roku 2015 stoją na czele państw, bo do końca 2015 zainstalują około 25 GW mocy w tym sektorze energetyki.”

Generalnego podsumowania nie zrobiły jeszcze USA ale jak ocenia Sawyer realne jest iż to właśnie Chiny będą liderem.
„Niemcy zainstalowały 2 GW nowych instalacji w morskiej energetyce wiatrowe ustanawiając rekord.”- kontynuuje Sawyer.
Na kilku rynkach odnotowano spadki, a w Kanadzie i w Australii, z tego powodu, że zmieniła się ekipa rządząca nadchodzi nowy, obiecujący czas dla energetyki wiatrowej.
„(…) Opracowanie programu morskiej energii wiatrowej w Indiach nie postępuje tak szybko jak byśmy chcieli. Prowadzenie działalności gospodarczej w Indiach jest trudne, ale mamy nadzieję, że wysiłek się opłaci – zarówno na lądzie i morzu – w perspektywie średnioterminowej, bo Indie tak budują swoją infrastrukturę i gospodarkę.” – dodaje Sawyer.

Przypomnijmy, że pod koniec 2014 roku w skali świata zainstalowanych było ponad 371 GW mocy, a tylko w 2014 zainstalowany w 2014 roku nieco ponad 52 MW.

Rok 2016 zapowiada się jako kolejny dobry rok.
Wszystkie rynki powinny być wzmocnione przez podjęte zobowiązania będące efektem obrad podczas COP21 w Paryżu. Wdrożenie nowych rozporządzeń w życie zajmie oczywiście sporo czasu, ale bardzo ambitne cele znajdujące się w tekście porozumienia muszą być przełożone na czyny. Sama umowa nic nie zmieni, ale ustanawia solidne ramy.
Tysiące biznesmenów zgromadzonych w Paryżu było przekonanych, że odnawialne źródła energii są przyszłością. Teraz mają silny, pozytywny sygnał, aby doprowadzić do czystej rewolucji energetycznej niezbędnej do ochrony klimatu.

Źródło: EurOberv’ER, Sunwindenergy.com