Rok 2015 rokiem zmian w sektorze fotowoltaiki?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

b61884085 pan

Podziel się

Rok 2015 czasem pełnym oczekiwań w związku z energetyką słoneczną, rozwojem fotowoltaiki.

W tym najdroższym na tą chwilę sektorze odnawialnych źródeł energii planowane jest wiele zmian, mających na celu rozpowszechnienie ogniw słonecznych na całym świecie poprzez redukcję kosztów z nimi związanych. Oczekuje się, że już pod koniec dekady ceny instalacji paneli fotowoltaicznych (bez dotacji) będą porównywalne do sprzedaży detalicznej energii elektrycznej, w znacznej części świata. Szacunkowo globalne roczne przychody z instalacji fotowoltaicznych będą przekraczać 151,6mld dolarów już w 2024 roku!

POLSKAPVBANNER data800

 

W najnowszym raporcie badacze rynku analizują potencjał PV oraz prognozy przychodów na rok 2024. Rozpatrując poprzednie lata, popyt nareszcie zrównał się z nadmierną podażą. Panele fotowoltaiczne stają się towarem, a koszty ich technologii oraz instalacji stale maleją. Co więcej aktywność rynkowa rozprzestrzenia się z Europy do Azji i USA! Jednocześnie analitycy przewidują wzrost zróżnicowania działalności w sektorze PV, nie ma jednolitego rynku solarnego.

Wiąże się to przede wszystkim z lokalnymi warunkami, sprzedażą detaliczną energii elektrycznej, rodzajami systemów, w związku z czym mamy różne koszty i zastosowanie systemów w poszczególnych rejonach.

W ciągu kolejnych 10 lat oczekuje się różnorodności i przede wszystkim większej konkurencji, dzięki której firmy będą pracować nad swoim rozwojem, możliwościami, dążąc tym samym do czołówki  w światowej branży fotowoltaicznej.

Źródło: sunwindenergy.com
Opracowanie: Krystyna Grudzińska