W Rosji powstanie ciekawy system magazynowania energii

Rosja nie jest krajem, który kładzie duży nacisk na odnawialne źródła energii. Rozciągając się na gigantycznym terytorium, posiada duże zasoby paliw kopalnych takich jak węgiel czy gaz ziemny. Choć w swoim miksie energetycznym posiada udział energetyki wodnej (około 17%), to jest ona głownie spadkiem po wcześniejszym Związku Radzieckim.

Tymczasem możliwe, że ten kraj stanie się domem dla gigantycznego systemu odzysku energii. Właśnie została zawarta umowa pomiędzy JSC RZhD (rosyjskie koleje państwowe) oraz spółką specjalizującą się w OZE – Enel Group.

Firmy mają wspólnie wybudować gigantyczny system przechowywania energii oparty na wykorzystaniu rozbudowanej sieci kolei. Ma on być relatywnie tani oraz obniżyć koszty bilansowania sieci elektroenergetycznej, której unowocześnienie pochłonęłoby ogromne sumy pieniędzy.

Kilkufazowy projekt rozpocznie się od testów 10 MWh baterii Li-Ion w laboratoriach należących do JSC RZhD. Ponad połowa rosyjskich pociągów jest elektryczna. W trakcie wzmożonego zużycia elektryczności często zdarza się, że system nie jest w stanie przekierować odpowiedniej ilości energii do lokomotywy. W ten sposób większe pociągi muszą spowolnić, a transport traci na efektywności. Wykorzystanie dużych magazynów energii ma pomóc rozwiązać ten problem.

Kolejnym krokiem będzie podniesienie efektywności energetycznej samych pociągów. Aby to osiągnąć, zostanie w nich zamontowany system odzysku elektryczności z hamowania. Uzyskany w ten sposób prąd zasili wcześniej zbudowane magazyny energii.

Ostatnim krokiem będzie automatyzacja całego systemu. Enel chwali się, że po serii testów jego system będzie w stanie samodzielnie „uczestniczyć w życiu” sieci elektroenergetycznej, to jest oddawać i pobierać z niej energię w razie potrzeby.

W Rosji istnieje ponad 85,5 tysiąca kilometrów torów kolejowych. Odzyskanie części energii z hamowania pozwoli uzyskać gigantyczne jej ilości.

Jak powiedział rosyjski minister energetyki Aleksy Teklser, Rosja jest w stanie zaspokoić swoje zapotrzebowanie energetyczne w całości z paliw kopalnych. Interesuje się ona OZE, jednak z innej strony niż Europa. Kraj ten zamierza rozbudować przemysł produkujący ogniwa słoneczne i turbiny wiatrowe, które będą przeznaczone na eksport.

Źródło: Clean Technica

 

 

 

 

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia