Fotowoltaika, jedna z technologii pozyskiwania energii odnawialnej, rozpoczyna swój rozwój w Rosji. Decyzje władz przydzielenia w budżecie federalnym (2009-2011) funduszy na inwestycje i dotacje do projektów dotyczących energii odnawialnej będą kluczowe dla postępu na tym rynku. Rosja, obok dywersyfikacji produkcji energii, chce także zminimalizowania różnic w zakresie rozwoju technicznego w stosunku do krajów Europy Zachodniej i USA, które intensywnie inwestują w nowe, przyjazne dla środowiska technologie.

Wsparcie rosyjskiego rządu i przekonanie o możliwościach fotowoltaiki zaowocowały utworzeniem przez państwową korporację Rusnano centrum badawczego w Kraju Stawropolskim. Ponadto, Firma Khevel planuje wybudowanie elektrowni słonecznej wykorzystującej skupioną energię promieni słonecznych do produkcji energii elektrycznej (ang. Concentrated Solar Power – CSP) o wydajności 12,3 MW, zaś Oerlikon Solar, znany niemiecki producent systemów fotowoltaicznych, będzie wspierał centrum badawcze  za pośrednictwem zakładu produkcji ogniw słonecznych.

W Rosji ok.10 milionów mieszkańców wciąż żyje bez dostępu do sieci dystrybucyjnej. Jako źródło energii wykorzystują agregaty prądotwórcze z  silnikiem diesla. „Rozwój energii odnawialnej w takich obszarach mógłby przynieść wymierną korzyść w postaci zdecentralizowanej produkcji energii” – mówi Tomasz Kamiński, analityk zespołu Technical Insights. „Wybór energetyki  słonecznej powinien przebiegać z uwzględnieniem wymogów i możliwości danego regionu. W przypadku systemów solarnych najważniejszymi czynnikami są intensywność promieniowania słonecznego w regionie.”

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na rozwój technologii związanych z pozyskiwaniem energii odnawialnej w Rosji jest chęć zminimalizowania różnic w zakresie rozwoju technicznego pomiędzy Rosją a rozwiniętymi krajami Europy Zachodniej i USA. „Świat  intensywnie inwestuje w nowe technologie, sprawiając, że stają się one bardziej przyjazne dla środowiska i przyczyniają się do ograniczenia efektu cieplarnianego. Rosja nie może pozostać w tyle” – dodaje Krzysztof Grzybowski.

Rozwój zarówno fotowoltaiki jak i innych technologii pozyskiwania energii odnawialnej w Rosji może być atrakcyjnym przedsięwzięciem. W kraju obecnie ciągle trwa dyskusja dotycząca subwencji i wydatków na alternatywne źródła energii. 

źródło: Frost & Sullivan