W tym roku, dwie rosyjskie firmy intensywnie przygotowują się do przyspieszenia realizacji dużych projektów wiatrowych. Mówi się w związku z tym, że energetyka wiatrowa w Rosji może zrobić duży krok do przodu!

Pod koniec 2016 roku, Anatolij Czubajs, z firmy Rusnano ogłosił utworzenie międzynarodowego konsorcjum, którego zadaniem jest zainwestowanie nawet 10 mld rubli, czyli około 164 mln USD lub 173.5 mln EUR na realizację dwóch parków wiatrowych w nadchodzących latach. Podpisano również umowę z fińskim zakładem energetycznym Fortum na zdrożenie nawet do 200 MW mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej w Federacji Rosyjskiej w ciągu najbliższych kilku lat.

W sierpniu ubiegłego roku, uruchomiono wraz z chińskim producentem produkcję łopat do elektrowni wiatrowych w regionie Uljanowsk, czyli tam, gdzie ma powstać pierwszy duży park wiatrowy. Pierwszym etapem będzie postawienie turbin o łącznej mocy 35 MW, która w późniejszym etapie zostanie zwiększona dziesięciokrotnie, do 350 MW.

Druga firma zaangażowana intensywnie w rozwój energetyki wiatrowej w Rosji to firma Rosatom, kontrolowana przez państwową Atomic Energy Corporation. Firma ta na początku lutego tego roku utworzyła spółkę mającą na celu zwiększyć moc zainstalowaną w energetyce wiatrowej w Rosji o 610 MW do 2018-2020 roku.

Pierwsze elektrownie będą zlokalizowane w południowej Rosji, w regionach Adygeya, Krasnodar, Stavropol i Rostow. Dokładne lokalizacje zostaną wyznaczone po przeprowadzeniu dokładnych pomiarów prędkości wiatru. Jako pierwsza powstanie farma w Adygeya, bo według planów, jeszcze w tym roku mają się rozpocząć przygotowania. W Krasnodarze rozpoczną się pomiary prędkości wiatru, a następnie produkcja elementów turbin wiatrowych.

Z prognoz  wynika, że roczna produkcja energii elektrycznej z energii wiatru osiągnie w Rosji poziom 3,6 GWh do 2024 roku. Wzrost udziału energii ze źródeł odnawialnych w Rosji stworzy ogromny popyt na rynku urządzeń i technologii. Szacunkowa wartość rynku elektrowni wiatrowych, wyposażenia, konserwacji i wszystkich dodatkowych usług przekroczy w tym czasie 6,3 mln USD.

Jak twierdzi przedstawiciel firmy Rosatom, głównym celem jest na dzień dzisiejszy rozwój projektów wiatrowych w Rosji, wraz ze stworzeniem przemysłu od podstaw. Realizacja tych założeń obejmuje nie tylko budowę farm wiatrowych i zakładów produkujących komponenty elektrowni wiatrowych, ale również wdrażanie nowych norm prawnych, szkolenia personelu, certyfikację nowych procesów technologicznych i nowych produktów.

Obok energetyki wiatrowej należy zaznaczyć, że energetyka słoneczna w Rosji rozwija się całkiem dobrze. W ostatnich dwóch latach odnotowano znaczny przyrost mocy zainstalowanej i wypełniono tym samym już 80% planu rozpisanego do 2020 roku.

Według planu dotyczącego elektrowni wiatrowych, do 2020 roku prognozowano przyłączenie 3,6 GW nowych mocy w turbinach wiatrowych. Wątpi się jednak, czy ten plan się powiedzie. Jak donoszą media rosyjskie, kraj ten dąży do tego, by energetyka odnawialna stanowiła 4,5% mocy całkowitej do 2020 roku.

„W Rosji, energetyka słoneczna jest już faktem. Teraz, w 2017 roku, przyszedł czas na energetykę wiatrową! ” – komentuje szef firmy Rusano.

Źródło: Renewablesnow.com

Redakcja GLOBEnergia