Krzem mono- i polikrystaliczny

Redakcja GLOBEnergia.pl śledzi sytuację na rynku surowców, niezbędnych do produkcji komponentów fotowoltaicznych. Najważniejszy z nich jest krzem polikrystaliczny, niezbędny do produkcji ogniw fotowoltaicznych. Sytuacja na rynku polikrzemu nie jest korzystna dla branży, a niedobory w produkcji zostały pogłębione przez pandemię COVID-19. Eksperci przewidują, że wysokie ceny surowca utrzymają się jeszcze kilka tygodni. W drugiej połowie 2021 r. spodziewane są stopniowe, ale nie gwałtowne spadki wynikające planów zwiększenia mocy produkcyjnych.

Według danych EnergyTrend z dnia 22 kwietnia br., producenci światowi rozpoczęli negocjacje dotyczące zakupu polikrzemu w ramach kontraktów majowych. Niestety, nie widać nawet minimalnych spadków ceny surowca, a wręcz przeciwnie – ceny wzrosły. Inflacja cen widoczna jest w przypadku krzemu monokrystalicznego, które sięgają poziomu 135-140 RMB/kg (78,64 – 81,55 zł/kg). Bezpośredni dostawcy (Tier-1) zawarli już w pełni kontrakty na kwiecień, podczas gdy niektóre firmy przedstawiły już ceny krzemu monokrystalicznego na maj, których baza wynosi 135 RMB/kg. Eksperci wyjaśniają, że inflacja cen polikrzemu nie ustabilizowała się jeszcze zgodnie z obecną sytuacja na rynku. Poziom cen krzemu polikrystalicznego sięga 74 RMB/kg (43,10 zł/kg).

Zgodnie z zapowiedziami rosną moce produkcyjne krzemu w Chinach – jedna z firma wznowiła działalność. Oczekuje się, że wolumen chińskiej produkcji polikrzemu pozostanie na stałym poziomie 36 tys. ton w kwietniu, ponieważ funkcjonuje 11 producentów. Obecnie firmy koncentrują się na realizacji wcześniejszych zamówień, a ciągły wzrost cen polikrzemu skłonił producentów płytek krzemowym, które nie podpisały długoterminowych zamówień, do redukcji działalności.

Płytki krzemowe

Ceny płytek krzemowych w ostatnim tygodniu dalej rosły, tak samo jak popyt na nie. Większość działających na rynku producentów podążała za korektami cen  dokonanymi przez liderów CMC i Longi. Średnie ceny płytek monokrystalicznych G1 i M6 kształtują się odpowiednio na poziomie 3,81 RMB/kg (2,22 zł/kg) i 3,98 RMB/ kg (2,32 zł/kg). Jeśli chodzi o większe płytki (M10), to ceny wzrosły do ​​4,86 ​​RMB/kg (2,83 zł/kg). Cena płytek G12 utrzymała się w tym tygodniu na poziomie 6,33 RMB/kg (3,69 zł/kg).

Ogniwa fotowoltaiczne

W tym tygodniu notowania dotyczące ogniw fotowoltaicznych wzrosły, przy czym ogniwa mono-Si i multi-Si wahają się odpowiednio na poziomie 0,02-0,03 RMB/W (ok. 0,012 zł/W) i 0,03-0,05/W (0,017 zł/W). Cena ogniw fotowoltaicznych G1 osiągnęła poziom 0,9 RMB/szt (0,52), M6 – 0,85 RMB/szt (0,5 zł), M10 – 0,9 RMB/szt (0,52), G12 – 0,91 RMB/szt (0,53 zł).

Ze względu na stały wzrost cen płytek, ogólny wskaźnik wykorzystania ogniw został zmniejszony w kwietniu – oczekuje się wzrostu ich cen także w maju. Wielu producentów modułów kontynuuje zakup ogniw, a skrócony czas negocjacji skłonił ich do jeszcze bardziej agresywnego podejścia do zakupów w porównaniu z sytuacją sprzed kilku tygodni.

Źródło: EnergyTrend

Redakcja GLOBEnergia