Rośnie zainteresowanie energetyką wiatrową w Polsce

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Energetyka wiatrowa w Polsce

W ostatnich miesiącach na wielu portalach internetowych poświęconych odnawialnym źródłom energii jak i w prasie regionalnej pojawiło się wiele informacji świadczących o dużym zainteresowaniu inwestowaniem w budowę nowych elektrowni wiatrowych.

Najczęściej powtarzające się informacje dotyczą budowy nowych elektrowni wiatrowych. Informacje te dotyczą inwestorów posiadających już doświadczenie na rynku polskim w tym zakresie, ale też zupełnie nowych firm, które albo już zdobyły doświadczenie na rynkach zagranicznych i samodzielnie wkraczają na polski rynek, albo (najczęściej) współpracują z polskimi grupami kapitałowymi.

Najwięcej projektów dotyczy jednego z najlepiej zbadanych regionów pod kątem warunków wietrznych, tj. Pomorza.

Nowa inwestycja zostanie zrealizowana między innymi na wyspie Wolin. Będzie to już druga farma wiatrowa zlokalizowana na tym terenie. Poprzednia ciągle pozostaje jedną z największych inwestycji tego typu w Polsce. Obecnie farma w Zagórzu liczy 15 elektrowni wiatrowych o mocy 30 MW, nowa farma ma się składać z 17 wiatraków o mocy 31 MW. Budowy tej inwestycji ponownie podejmie się szczecińska firma EPA na zlecenie duńskiego inwestora. Koszt inwestycji szacowany jest na około 100 mln zł.

 

Zobacz także:

Magazyn energii na potrzeby farmy wiatrowej

Znacznie większa inwestycja planowana jest w powiecie słupskim. Na polach Widzina i Zajączkowa powstanie farma licząca 24 elektrownie wiatrowe. Z tą inwestycją związana jest firma Wind Pol z Białogardu oraz dwóch inwestorów japońskich działających wspólnie z nią, a mianowicie firmy Mitsui i J.Power. Pozwolenie budowlane firma Wind Pol uzyskała już dwa lata temu, wtedy też zaczęła poszukiwać inwestorów. Pierwszym widocznym efektem inwestycji jest już licząca 310 m droga asfaltowa w Widzinie, służąca do przewożenia ciężkich elementów do budowy wiatraków. Firma Wind Pol uzyskała pozwolenie na budowę 45 elektrowni wiatrowych w powiecie słupskim, kolejne mają być zlokalizowane w Sierakowie, Łosinie, Kończewie, Słonowicach i Runowie Sławieńskim. Obecnie są prowadzone rozmowy z potencjalnymi inwestorami na tym terenie.
Również w Osiekach Lęborskich, w nadmorskiej gminie Choczewo, zrealizowana zostanie ogromna inwestycja w postaci 37 wiatraków, z czego każdy będzie miał moc 3 MW. Budową zajmie się firma Windom przy współudziale kapitału duńskiego. Jednak w przeciwieństwie do większości farm wiatrowych nie będzie ona tworzyć jednej zwartej farmy, ale zostanie rozrzucona na terenie całej gminy. Elektrownie wiatrowe mają powstać w ciągu najbliższych dwóch lat, a koszt ich postawienia to około 100 mln euro.

Natomiast hiszpańska firma Iberdrola zainwestuje 50 mln euro pod nadmorskim miasteczkiem Kisielice, gdzie zbuduje 27 elektrowni wiatrowych o mocy 40,5 MW. Farma będzie sterowana z hiszpańskiego Toledo za pomocą światłowodu. Firma przejęła już osiem farm wiatrowych w Polsce należących dotychczas do MVV Eternegy Polska, co jest częścią umowy pomiędzy obydwiema firmami. Farmy znajdują się na różnych etapach realizacji, a ich łączna moc wynosi 161 MW.

Niemiecko–holenderski inwestor, firma Starke Wind, umiejscowił swoją inwestycję w województwie lubuskim. Ma on wybudować trzy farmy wiatrowe o wartości 200 mln euro. Wyprodukowany przez nie prąd ma pokryć 1/3 zapotrzebowania na energię elektryczną całego województwa. Moc przez nie wytwarzana ma wynieść 150 MW. Opalizacja farm została zaplanowana na terenie powiatu słubickiego: pierwsza w Golicach, druga koło Rzepina, a trzecia w Górzycy. W sumie ma zostać wybudowanych 50 wiatraków, z czego każdy będzie miał moc 2 MW. Pierwsze farmy mają powstać już za dwa lata, a całość inwestycji powinna zostać ukończona za sześć lat.

Na rok 2008 zaplanowano natomiast rozpoczęcie budowy 24 elektrowni wiatrowych. Inwestycja zlokalizowana zostanie w Pasłęku, w województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie został podpisany list intencyjny w tej sprawie.

Również na Podkarpaciu w gminie Osiek Jasielny stanął pierwszy wiatrak, planowane są następne, a moc każdego z nich ma wynieść 2 MW. Ich budową ma się zająć m.in. hiszpańska firma Gamesa.

Warto zauważyć, że według informacji podanych przez dziennik Rzeczpospolita do roku 2010 inwestycje na elektrownie mają wynieść od 600 mln do 1,2 mld euro. Łączna moc produkowanej przez nie energii elektrycznej to według szacunków 500 do 1000 MW. To dużo, ale aby wypełnić zobowiązania Polski wobec Unii Europejskiej w tej dziedzinie, do 2010 r. powinno powstać tyle elektrowni wiatrowych, aby łącznie produkowały one moc o wartości 2000 MW.

 

mgr Magdalena Kubińska – koordynator projektu Centrum Doradztwa Gospodarczego w Rzeszowie


Cały artykuł - GLOBEnergia 1/2007