Inwestycja jest realizowana przez firmę Hevel – krajowego producenta paneli fotowoltaicznych. Projekt zlokalizowany jest na wschodnim krańcu kraju, o ograniczonym dostępie do źródeł energii i sieci przesyłowej.

1 MW dla kopalni

Rosyjski producent paneli PV i projektant gotowych systemów, HevelSolar, jest wspólnym przedsięwzięciem konglomeratu przemysłowego Renova Group oraz dostawcy rozwiązań z zakresu nanotechnologii, JSC Rusnano. Firma ogłosiła, że zrealizuje projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW dla firmy Polymetal, zajmującej się wydobyciem metali.

Dlaczego kopalnia stawia na OZE?

Farma zasilać będzie obiekt górniczy należący do Polymetal, zlokalizowany na dalekim wschodzie Rosji, w Chabarowsku. Jest to największy ośrodek przemysłowy w tej części kraju.

Lokalizacja kopalni w tak odległym rejonie powoduje, iż obniżenie zużycia paliw przez cały zakład górniczy i infrastrukturę towarzyszącą jest bardzo istotne. Wykorzystanie energii słonecznej pozwoli na roczną oszczędność zużywanego oleju napędowego na poziomie 250 ton.

We wrześniu ubiegłego roku podpisane zostało porozumienie z rządem Republiki Tuwy, będącej autonomiczną republiką położoną w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej, w sprawie hybrydowej elektrowni zasilanej zarówno przez olej napędowy jak i panele fotowoltaiczne.

Takie połączenie pozwala obniżyć koszty związane ze zużyciem tradycyjnego nośnika energii nawet o 50%. Jest to szczególnie uzasadnione w miejscu takim jak to, gdzie ekonomicznie nieopłacalna jest rozbudowa sieci przesyłowej.

Przed tym wydarzeniem ujawniona została również informacja o planach wybudowania elektrowni hybrydowej o łącznej mocy 40 MW w tym samym regionie. Hevel podpisał porozumienie z Rosyjską Agencją ds. Energii, podlegającą pod Ministerstwo Energii Federacji Rosyjskiej oraz z Agencją ds. Eksportu i Inwestycji w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym. Ma to być wkład w rozwój tego odległego regionu.

Ciekawa lokalizacja na farmę PV

Dalekowschodni Okręg Federalny jest zarówno największym, jak i najmniej zaludnionym okręgiem Rosji. Region posiada najuboższą infrastrukturę transportową i energetyczną w kraju. W celu jej poprawy rząd rosyjski stara się przyciągać inwestorów, głównie skupiając się na tych z regionu Azji i Pacyfiku.

Źródło: pv-magazine.com

Redakcja GLOBEnergia