Rosyjski rząd planuje wprowadzenie zielonej taryfy dla krajowych producentów energii odnawialnej.

 
Powinno to pomóc w Rosji znacznie zredukować swoją zależność od konwencjonalnych źródeł energii, w szczególności ropy naftowej i gazu, dla którego globalne ceny znacznie spadły w ostatnich latach.
 
Według rządowego planu, zielona taryfa będzie obowiązywać w regionach Rosji, które mają duże możliwości do produkcji energii odnawialnej. 
Nowa taryfa zostanie wprowadzona w Moskwie i okolicznych obszarach, które należą do najbogatszych i najbardziej rozwiniętych gospodarczo regionów Rosji. Zostanie ona wprowadzona w innych regionach kraju w późniejszym czasie, zwłaszcza na Dalekim Wschodzie i prowincjach syberyjskich, które w przeszłości często doświadczały niedoborów energii. 
 
Wysokość taryfy jest obecnie poddana rozważaniom. Według źródeł bliskich rosyjskiemu ministrowi energii Alexandrowi Novakowi, taryfa będzie wstępnie ustalona na poziomie 0,12 euro za kWh i może być zwiększona do 2020 lub 2022 roku. Wprowadzenie taryfy będzie wymagać inwestycji rządowych w wysokości około 900 mln USD.
 
Zielone taryfy zostaną zaoferowane krajowym, jak i zagranicznym firmom, które planują zainwestować w stworzenie infrastruktury na terytorium kraju. Rosyjski rząd federalny i władze Moskwy zapraszają również do utworzenia joint venture z udziałem zagranicznych inwestorów do realizacji projektów w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. 
 
Projekt jest osobiście nadzorowany przez Arkadija Dvorkovicha, wicepremier Rosji, którego obowiązki w rządzie rosyjskim obejmują rozwój energii odnawialnej.
 
Według Antona Kulbachevsky’ego, szefa moskiewskiego Departamentu Zasobów Naturalnych, rozwój odnawialnych źródeł energii będzie jednym z głównych priorytetów rządu Moskwy w ciągu najbliższych kilku lat.  W latach 2020-2025 rząd planuje zamknąć większość przedsiębiorstw przemysłowych, które mają negatywny wpływ na środowisko naturalne w Moskwie. Konwencjonalne źródła energii zostaną zastąpione przez odnawialne źródła energii.
 
Zielona taryfa zostanie oficjalnie wprowadzona w Moskwie i innych dużych miastach, takich jak Sankt Petersburg na przełomie lutego i marca 2017 –  dokładnie po wyborach rosyjskiego parlamentu (Dumy), które są zaplanowane na koniec bieżącego roku.
 
Według obliczeń rosyjskiego Ministerstwa Energetyki, wprowadzenie zielonej taryfy nie spowoduje znaczącego wzrostu cen dla konsumentów, a średnie tempo wzrostu będzie wynosiło od 3% do 4%.
 
Źródło: sunwindenergy.com