Tylko w ostatnich dwóch kwartałach 2015 roku, lista sześciu czołowych dostawców modułów fotowoltaicznych uległa zmianie.

Na zmiany miało wpływ kilka czynników – zmiany strategii marketingowych i prognoz dostaw w firmie Trina Solar, Canadian Solar i Jinko Solar, ograniczenia w produkcji JA Solar oraz trudności finansowe Yingli Green.

Połączenie tych czynników zdecydowanie zamieszało w ogólnej klasyfikacji dostawców.
Największe znaczenie miał niewątpliwie kryzys finansowy z Yingli Green, który pod koniec drugiego kwartału 2015 roku spodziewał się dostarczyć moduły o łącznej mocy 2.5GW – 2.8GW w 2015 roku. Na początku roku firma miała aspiracje by było to aż 3.6GW – 3.9GW. 
Co więcej, oczekuje się, że wartość przesyłanych produktów będzie mniejsza o około 26% w porównaniu do wyników osiąganych w 2014r. Właśnie Yingli Green jest jedyną firmą z tej czołowej szóstki, która z roku na rok cechuje się spadkiem dynamiki sprzedaży i szacuje się, że znajdzie się na szóstym miejscu tej listy.

Zdolność produkcyjną ograniczyła również Hanwha Q-Cells, co mogło się skończyć spadkiem na ostatnie miejsce w czołowej szóstce, gdyby nie niepowodzenia finansowe Yingli Green.

Firma JA Solar utrzymała wskaźniki co do wysyłki modułów zakładane na początku roku. Wynosiły one 3.6GW – 4.0GW. Firma systematycznie wykazuje wzrost wysyłanych do sprzedaży modułów. Niestety szacuje się, że JA Solar zajmie czwarte miejsce w generalnym rankingu, ze względu na firmę Jinko Solar, która dynamicznie podnosi wskaźniki produkcji i wysyłki modułów. Wartość wskaźników zarówno w drugim i trzecim kwartale 2015 roku firma Jinko Solar podniosła odpowiednio z 3.3GW – 3.8GW za rok, na 4.0GW – 4.5GW. Takie podejście do rynku zmienia pozycję firmy i wynosi ją z piątego na trzecie miejsce.

Niezmiennie, według szacunków na drugim miejscu znajdzie się firma Canadian Solar. Co do lidera – nie ma niespodzianek. Tutaj raczej nic się nie zmieni i liderem znów będzie firma Trina Solar (szacunek -7 GW).

Źródło: PV-tech.org