Policjanci z CBŚP z Zielonej Góry wraz z policjantami z Niemiec rozbili międzynarodową grupę zajmującą się kradzieżami paneli fotowoltaicznych w Niemczech. Zatrzymano dwie osoby podejrzane o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz 54 członków grup, z czego 45 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Łącznie śledczy przedstawili 228 zarzutów i odzyskali mienie warte blisko 2 mln złotych. Proceder polegał na kradzieżach paneli fotowoltaicznych w Niemczech i późniejszym sprzedawaniu ich w Polsce.

źródło: pościgi.pl

Twardy orzech do zgryzienia

Zielonogórscy policjanci z CBŚP nad sprawą gangu pracowali wiele miesięcy. Zbierali informacje dotyczące zorganizowanej grupy działającej na terenie Polski oraz Niemiec. Z ich informacji wynikało, że członkowie tej grupy zajmowali się kradzieżami paneli fotowoltaicznych w Niemczech. Ukradzione panele były sprzedawane u paserów na terenie Polski. Ich łupem mogło paść co najmniej kilka tysięcy paneli fotowoltaicznych oraz falowników, o łącznej wartości ponad 3,5 mln euro.

źródło: pościgi.pl

Współpraca kluczem do sukcesu

Policjanci nawiązali współpracę z policjantami kryminalnymi we Frankfurcie nad Odrą. Według ustaleń niemieckich policjantów w landzie Brandenburskim w ciągu roku doszło do kilkudziesięciu włamań i kradzieży z pól solarnych. Wspólne działania policjantów z CBŚP i Niemiec doprowadziły do zatrzymania złodziei na gorącym uczynku oraz podejrzanych o paserstwo, którzy działali między innymi na terenie województwa wielkopolskiego i lubelskiego.

Zatrzymano dwie osoby podejrzane o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz 54 członków tych grup, którym przedstawiono 228 zarzutów. 45 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Odzyskano mienie warte blisko 2 mln zł.

Postępowania przygotowawcze były prowadzone równolegle pod nadzorem zielonogórskiej prokuratury okręgowej i prokuratury ds. zwalczania zorganizowanej przestępczości we Frankfurcie nad Odrą.

Źródło: pościgi.pl

Redakcja GLOBEnergia