Aktualności Aktualności

Rozdzielnice do ochrony instalacji PV – szerokie portfolio firmy KENO

Zdjęcie autora: Keno

Keno

Ogromny wzrost zainteresowania jaki budzi rozwój fotowoltaiki, pociąga za sobą brak instalatorów, którzy byliby w stanie sprostać tak dużemu zapotrzebowaniu na siłę roboczą. W tej sytuacji cenna staje się każda chwila jaką ekipa montażowa poświęca instalacji.

Wśród instalatorów z dużym doświadczeniem coraz silniej widoczna jest tendencja wyboru rozwiązań, które pozwalają skrócić czas montażu. Dowodem na to jest coraz częstszy wybór gotowych skrzynek przyłączeniowych łańcuchów modułów jak i falowników.

Coraz szerszy asortyment

Firma Keno Sp. z o.o. wychodząc naprzeciw oczekiwaniom instalatorów już od 3 lat sukcesywnie poszerza portfolio gotowych skrzynek przyłączeniowych, których na chwilę obecną jest już ponad 300 różnych modeli. Największym powodzeniem cieszą się skrzynki, które w jednej obudowie zawierają ochronę strony DC jak i AC. Skrzynki te mają już przygotowane złącza, umożliwiające szybkie i odporne na błędy podłączenie łańcuchów modułów. Strona AC, w podstawowej wersji to wyłącznik nadprądowy, dobrany do instalowanego falownika. Bardziej rozbudowane skrzynki zawierają również zmiennoprądowy ogranicznik przepięć, który należy zastosować w sytuacji kiedy falownik oddalony jest ponad 10m od rozdzielnicy głównej.

Ogranicznik przepięć to nie jedyny dodatek w jaki firma Keno wyposaża skrzynki. Zdecydowanie rzadziej, ale jednak, stosowane są skrzynki zawierające zabezpieczenie różnicowoprądowe, sygnalizację faz, czy licznik energii. Bez względu na konfigurację, skrzynka taka wewnątrz jest już przygotowana, a praca instalatora polega tylko na przymocowaniu skrzynki do ściany przy użyciu 4 śrub oraz doprowadzeniu przewodów zasilających do falownika i rozdzielnicy. Zalety gotowej skrzynki instalatorzy doceniają już po pierwszym jej wykorzystaniu. Oszczędność czasu jest na tyle duża, że pozwala na znacznie szybsze zakończenie prac montażowych.

Dobór skrzynki do instalacji

O ile w systemach prosumenckich, zbudowanych zazwyczaj na bazie jednego falownika, doskonale sprawdzają się skrzynki zawierające w jednej obudowie zarówno stronę DC jak i AC, o tyle w większych systemach przedstawia się to trochę inaczej. Najczęściej jeśli w systemie pracuje więcej niż jeden falownik, instalatorzy wybierają osobno skrzynki DC i osobno AC. W sytuacji takiej skrzynka AC pozwala na wpięcie falowników, zabezpieczenie każdego z nich oraz podłączenie jednym wspólnym przewodem do rozdzielnicy.

Część stałoprądowa z kolei to najczęściej kilka skrzynek. Kilka ze względu na to, że w dużych systemach bardzo rzadko udaję się zachować odległość mniejszą niż 10 m pomiędzy falownikiem a modułami, w sytuacji takiej stosuje się powielenie zabezpieczenia przeciwprzepięciowego podłączając pierwszą skrzynkę przy falowniku a drugą na dachu, możliwie najbliżej modułów.

Dzięki wyborowi skrzynki wyprodukowanej w firmie Keno instalator zyskuje również poczucie bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo to zapewniane jest przez dwa czynniki, po pierwsze instalator zyskuje pewność, że pracuje na sprawdzonym sprzęcie o wysokiej jakości potwierdzonej przez dziesiątki instalatorów. Po drugie, stosowane obudowy certyfikowane są na prąd stały, pozwala to uniknąć zarzutu niepoprawnie dobranych komponentów. Rozdzielnice ponadto zachowują stopień ochrony IP65 oraz są odporne na działanie promieniowania UV, mogą więc być stosowane na zewnątrz.

Z kolei duża skala, na jaką rozdzielnice są produkowane, pozwala na zaoferowanie atrakcyjnej ceny, niejednokrotnie niższej niż pojedynczo skompletowane elementy w hurtowni elektrycznej. Nadmienić należy również, że komponenty stosowane do budowy rozdzielnic pochodzą od renomowanych producentów, dając solidne zabezpieczenie przepięciowe oraz długotrwałe i bezawaryjne działanie.

Sprawdź pełną ofertę firmy KENO Sp. z o.o. na platformie on-line: http://www.wycena.keno-energy.com/#