Inwestycja realizowana przez Energę jest efektem współpracy z japońską organizacją rządową NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization), która finansuje japońską technologię. Polsko-japońskie przedsięwzięcie prowadzone jest w ramach projektu „Smart Grid Demonstration Project in Poland”, którego koordynatorem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Uruchomienie magazynu przewidziano, zgodnie z harmonogramem, na drugą połowę 2019 r.

Z myślą o rozwoju OZE

Wdrożenie w Polsce technologii magazynowania energii jest przedsięwzięciem wpisującym się w strategię zwiększania bezpieczeństwa energetycznego oraz w działania zmierzające do tworzenia warunków optymalizujących produkcję energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Jest to pilotażowy projekt, którego zadaniem jest przetestowanie rozwiązań pozwalających na ochronę sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnych wysokiego napięcia przed przeciążeniami, a także praktyczne sprawdzenie możliwości wykorzystania tego typu technologii na potrzeby bilansowania niedoborów bądź nadmiaru produkowanej energii.

Ohsima

Magazyn energii na wyspie Ohsima. Podobny zostanie wybudowany w Bystrej.

Jest to pierwsza, tak duża i nowoczesna inwestycja tego typu w kraju. Grupa Energa ma już pewne doświadczenia w zakresie innowacyjnych rozwiązań w obszarze magazynowania energii. Spółka Energa Operator zbudowała w 2016 r. w okolicach Pucka magazyn o mocy 0,75 MW i pojemności 1,5 MWh. Budowany magazyn hybrydowy w Bystrej będzie miał 18 razy większą pojemność.

Innowacyjny magazyn na każdą pogodę

W październiku 2018 r. spółka Energa Wytwarzanie uzyskała pozwolenie na budowę budynku magazynowego o powierzchni 1200 m2. W listopadzie podpisano umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą – Przedsiębiorstwem Budowlanym PBI Niewczas, Patoka s.j. Zakończenie budowy hali przewidziane jest na drugi kwartał 2019 r.

– Budowa hybrydowego bateryjnego magazynu w Bystrej jest kluczem do rozwiązania problemów związanych ze specyfiką wytwarzania energii elektrycznej z OZE. Dzięki niemu uporamy się z głównym problemem odnawialnych źródeł energii, to znaczy nadprodukcją lub niedoborem energii podczas niesprzyjających warunków pogodowych – mówi Piotr Meler, prezes Zarządu Energa Wytwarzanie SA.

Meler dodaje, że rozwój nowoczesnych magazynów energii, mogących przechowywać nadwyżki i w razie potrzeby, oddających ją do sieci, jest niezbędny, aby móc zwiększyć udział OZE w produkcji energii elektrycznej i dostosować jego skalę do aktualnych potrzeb gospodarki.

Magazyn hybrydowy będzie się składał z dwóch zespołów baterii litowo-jonowych i kwasowo-ołowiowych. Docelowo moc magazynu ma osiągnąć 6 MW, a pojemność – 27 MWh. Po montażu niezbędnych urządzeń nastąpi roczny okres testów wydajności magazynu energii i systemu SPS w celu poprawy bezpieczeństwa pracy sieci elektroenergetycznej. Inwestycja zostanie oceniona m.in. pod względem wydajności oraz możliwości zastosowania magazynowania energii na szerszą skalę.

Źródło: Energa

Redakcja GLOBEnergia