Rozwiązania przyszłości dla pomp ciepła – Corab S.A. na Forum Pomp Ciepła 2023!

Corab S.A. to wiodący polski producent systemów fotowoltaicznych oraz dystrybutor urządzeń renomowanych marek. Od przeszło 30 lat firma zajmuje się projektowaniem konstrukcji i udoskonalaniem technologii wytwarzania produktów ze stali i aluminium. Już 24 października 2023 roku spółka Corab będzie gościem na Forum Pomp Ciepła, które jest organizowane przez redakcję GLOBEnergia. Jednak co firma kojarzona głównie z branżą fotowoltaiczną będzie miała do powiedzenia w temacie  pomp ciepła? Okazuje się, że całkiem dużo.

Zdjęcie autora: Polski producent systemów mocowań modułów fotowoltaicznych

Polski producent systemów mocowań modułów fotowoltaicznych

Podziel się

Spotkania w ramach Forum Pomp Ciepła mają już dość długą historię. Od 16 lat jest to miejsce poświęcone dyskusji na temat technologii pomp ciepła. Forum Pomp Ciepła jest więc najstarszą w Polsce imprezą poświęconą stricte tym urządzeniom. Wielkimi krokami nadchodzi następna edycja tego wydarzenia, które odbędzie się w formie zdalnej już 24 października 2023 roku.

Nowe ścieżki rozwoju

Jednym z gości Forum Pomp Ciepła będzie dr inż. Marcin Bugaj, główny projektant pomp ciepła w  firmie Corab S.A. Spółka  dotąd zajmowała się głównie wytwarzaniem i rozwojem systemów fotowoltaicznych. Jednak to się niebawem zmieni, gdyż już w IV kwartale 2023 roku Corab pragnie uruchomić produkcję gruntowych pomp ciepła i zasobników ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) sygnowanych własną marką.

Jak podkreślił prezes zarządu firmy, Piotr Markowski, Corab od dawna analizował perspektywy rozwoju rynku pomp ciepła oraz ewolucji technicznej tych urządzeń. Dla spółki kluczowe jest stworzenie urządzenia wysokiej klasy dzięki zastosowaniu najlepszych podzespołów. Dlatego też Corab nawiązał współpracę z firmą Danfoss, liderem rynku HVAC (Heating, Ventilation, Air Conditioning). Do stworzenia pomp ciepła wykorzystane zostaną kompetencje inżynieryjne Corab, m.in. w zakresie programowania i automatyki, oraz doświadczenie spółki w obróbce stali i aluminium.

Z kolei Danfoss udostępni najwyższej jakości podzespoły oraz wsparcie aplikacyjne i inżynierskie swoich ekspertów. W planach jest stworzenie modeli pomp ciepła zarówno dla gospodarstw domowych, jak i dla zastosowań przemysłowych. Z myślą o kliencie indywidualnym powstaną trzy modele pomp z gruntowym wymiennikiem ciepła o mocy 8,12 i 16 kW oraz trzy dodatkowe ze zintegrowanym w obudowie zbiornikiem c.w.u. Ponadto Corab planuje stworzenie trzech modeli wysokotemperaturowych pomp ciepła o dużej mocy 40, 60 i 80 kW do zastosowań komercyjnych np. w budynkach użyteczności publicznej lub w miejskim systemie ciepłowniczym. 

Inteligentne pompy ciepła

Chociaż Corab stawia dopiero pierwsze kroki w rozwoju własnej marki pomp ciepła, to firma ma doświadczenie w dystrybucji tych urządzeń  pochodzących od wielu  znanych producentów. Dodatkowo szerokie zainteresowanie, jakim już teraz cieszą się gruntowe pompy ciepła dostarczane przez  Corab sprawia, że firma ma  ugruntowaną pozycję w branży heating. Dlatego też obecność spółki na Forum Pomp Ciepła nie powinna nikogo dziwić. Podczas tego wydarzenia dr inż. Marcin Bugaj weźmie udział w rozmowie zatytułowanej: “Autoadaptacja i Autodiagnostyka - rozwiązania przyszłości dla pomp ciepła”. 

Eksperta zapytamy, czy autoadaptacja i autodiagnostyka to już inteligencja? Jak ważny jest Internet? Jak big data doprowadzi nas do inteligencji pomp ciepła? A przede wszystkim - jakie możliwości dają nam algorytmy autoadaptacji, autodiagnostyki i rozwiązania chmurowe w pracy z pompą ciepła? Temat  świetnie wpisuje się w charakterystykę pomp ciepła firmy Corab, gdyż będą one wyposażone w inteligentne sterowniki od firmy Danfoss. Sterowniki, które zaprojektowano w sposób umożliwiający łatwą integrację z rozwiązaniami chmurowymi i systemami inteligentnych budynków , co pozwala na zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa użytkowania jednostki. 

Corab, jako firma wkraczająca do branży grzewczej, może wnieść świeże spojrzenie na sprawy związane z projektowaniem i funkcjonowaniem pomp ciepła. Kto wie, jak rozwiną się tego typu urządzenia na przestrzeni kilku następnych lat? Z pewnością  wiele na ten temat będzie miał do powiedzenia  dr inż. Marcin Bugaj, gdyż to właśnie spółki takie jak Corab  ukształtują przyszłość pomp ciepła.  

Zdjęcie autora: Polski producent systemów mocowań modułów fotowoltaicznych

Polski producent systemów mocowań modułów fotowoltaicznych