Producenci linii produkcyjnych realizują coraz więcej zleceń

Jonathan Gifford na łamach PV Magazine informuje o tym, że dynamiczny rozwój fotowoltaiki wymaga od producentów PV rozwoju nowych, innowacyjnych linii produkcyjnych. W efekcie w ostatnich latach wzrósł popyt na urządzenia i technologie u dostawców takich sprzętów. W szczególności było to widać w 2020 r., pomimo pandemii COVID-19 i odbiciu się jej na funkcjonowaniu gospodarki światowej. Dostawcy oprzyrządowania odnotowują rosnące liczby zapytań dotyczących budowy nowych linii produkcyjnych. Motorem zmian jest zwiększający się rozmiar ogniw fotowoltaicznych oraz sposób produkcji (np. ogniwa połówkowe, ogniwa third-cut, metoda łączenia multibusbar). W związku z czym dostawcy linii produkcyjnych muszą postawić na elastyczność rozwiązań technologicznych.

Obecny cykl inwestycji w sprzęt produkcyjny w Europie jest spowodowany przede wszystkim zapotrzebowaniem na precyzyjny i niezawodny sprzęt produkcyjny ze strony azjatyckich producentów ogniw fotowoltaicznych i modułów. 2020 r. okazał się przełomowy dla dostawców sprzętu, ale był także trudnym okresem. Producentem pomogło szerokie spectrum oferowanych produktów i urządzeń. Przykładowo Bürkle, dostawca urządzeń do laminowania, rozwinął w ubiegłym roku technologię produkcji folii do hermetyzacji. Na codzień firma dostarcza także sprzęt produkcyjny dla przemysłu drzewnego i komputerowego. 2021 r. jest już bardzo intensywny pod względem zamówień. Obecnie firma realizuje projekt nowych laminatorów, które będą niezbędne w rozwoju kilkudziesięciu GW-ów fotowoltaiki na świecie w przeciągu kilku lat.

O wzroście zamówień informuje także włoski dostawca sprzętu do montażu modułów i integrator linii Ecoprogetti. Firma spodziewa się dwukrotnego wzrostu obrotów w latach 2020-2021 r. O ile dotychczas zamówienia była zdominowane przez klientów z całego świata, to coraz bardziej znaczącymi są klienci z Niemiec i Francji.

Katalizatorem są coraz większe ogniwa fotowoltaiczne

Wzrost zapotrzebowania na nowe urządzenia do produkcji elementów oraz rozwój nowych linii produkcyjnych wynika nie tylko z samego rozwoju fotowoltaiki, ale rozwoju technologii w energetyce słonecznej. W szczególności jest to dynamicznie zwiększający się rozmiar modułów fotowoltaicznych. Dostawcy rozwiązań tłumaczą, że nie wszyscy producenci ogniw wybierają ogniwa M6 (166 mm). Niektórzy znajdujący się obecnie na etapie rozmiaru M2, przeskakują bezpośrednio do produkcji ogniw o rozmiarze M10 (182 mm). Wafle o rozmiarach M2 są coraz rzadziej dostępne i droższe w produkcji.

Tak szybko postępujący rozwój pod względem rozmiarów wymusza zapotrzebowanie także na większe urządzenia, jak laminatory i podłużnice. Pożądana jest także automatyzacja wszelkich procesów w fotowoltaice w celu obniżenia kosztów.

Rozwiązaniem jest elastyczność

Aby sprostać dynamicznym zmianom technologicznym w fotowoltaice, dostawcy sprzętu produkcyjnego rozwijają technologie, które pozwolą w przyszłości dostosować je do pożądanych specyfikacji. Przykładowo niemiecki dostawca teamtechnik wyjaśnia, że ​​na nowej platformie montażowej „i8” niektórzy producenci modułów mogą rozpocząć produkcję z wieloprzewodowym połączeniem komórkowym 9BB dla półciętych ogniw M6, a następnie rozwinąć linię do produkcji M10 z połączeniem typu 10BB oraz ogniw G12 (210 mm) z połączeniem 12BB.

Elastyczność sprzętu europejskiej produkcji jest obecnie konkurencją dla azjatyckich technologii. Przez pewien czas europejscy dostawcy obok wysokiego poziomu kontroli i precyzji procesu, wskazywali na niższe koszty operacyjne (opex) w porównaniu do oferty chińskiej, pomimo wyższych początkowych kosztów kapitałowych, co było istotną przewagę. Obecnie, przy wielu znaczących zmianach technologicznych zachodzących na przestrzeni miesięcy, to elastyczność wbudowana w ich maszyny pozwala na dłuższe okresy eksploatacji, a tym samym atrakcyjny całkowity koszt posiadania (TCO). Producenci modułów nie potrzebują przy każdej zmianie technologicznej nowego sprzętu. W efekcie zwiększyła się przewaga konkurencyjna europejskich dostawców rozwiązań dla producentów ogniw na całym świecie.

Źródło: PV Magazine

Redakcja GLOBEnergia