ABB dostarczy system stabilizujący dostawy energii do obiektów wielkopowierzchniowych i użyteczności publicznej w RPA.

Jak to działa?
Przykładem takiego przedsięwzięcia jest instalacja fotowoltaiczna o mocy 750 kW uzupełniona o akumulatory. Takim systemem rozbudowany jest obecnie istniejący system zabezpieczający, złożony z generatorów diesla.
3 września 2015 roku ogłoszono, iż tak zintegrowany system będzie działał w Longmeadow w Johannesburgu w RPA.  Obiekt o powierzchni 96 000 metrów kwadratowych jest biurowcem i halą produkcyjną. Pracuje tam około 1000 pracowników.
Innowacyjne rozwiązanie obejmuje instalację fotowoltaiczną na dachu i „PowerStore” czyli stabilizator zużycia energii, który przyczyni się do maksymalnego wykorzystania energii słonecznej i zapewnieni nieprzerwane dostawy energii do oświetlenia i umożliwi korzystanie z obiektu nawet w przypadku zaniku zasilania z sieci elektroenergetycznej.
System PV o mocy 750 kW i akumulatory zostaną dodane do istniejących generatorów diesla. Pozwoli to na zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Niedobory energii, dostępność odnawialnych źródeł energii, kwestie ochrony środowiska i zmienności cen paliw prowadzą do poszukiwania zrównoważonych rozwiązań. W Afryce Południowej, ale też na całym kontynencie istnieje tysiące obiektów, które mogłoby funkcjonować w ten sposób – tworząc mikro-sieci.
Obok tradycyjnej i odnawialnej generacji energii, mikro-sieci są coraz częściej stosowane w celu dostarczania energii elektrycznej na obszarach oddalonych lub odizolowanych. Mogą one także służyć jako elastyczne źródło energii dla obiektów przemysłowych i handlowych oraz stanowić pomoc w sytuacji przerw w dostawach energii.


Opracowanie: Redakcja GLOBEnergia
Źródło: solarserver.com