Anna Będkowska: Czy oferta bankowa pod ofertę „Energia Słoneczna dla Domu” jest w Ikano Banku traktowana wyjątkowo?
Sylwester Pedowicz: W Ikano Banku każdego Klienta i każdy produkt traktujemy wyjątkowo. Dla kredytu na instalacje fotowoltaiczne przygotowaliśmy specjalne procesy, rozwiązania wewnętrzne oraz szkolenia dla naszych Partnerów z firmy GEO Solar. Dzięki indywidualnemu podejściu udaje nam się budować trwałe relacje z Klientami, co zresztą pokazują niezależne badania opinii naszych Klientów wykonywane przez firmę Ipsos.

A.B. A więc może zacznijmy od szczegółów. Dla kogo jest to oferta? Czy każdy może skorzystać?
S.P. Propozycja Ikano Banku, włączając kredyty w ramach „Energii Słonecznej dla Domu”, jest skierowana do Klientów indywidualnych. Skonstruowaliśmy ją tak, żeby jak najwięcej osób mogło z niej skorzystać. Akceptujemy wiele rodzajów zatrudnienia i dopuszczamy szeroki wachlarz dokumentów potwierdzających osiągane dochody w przypadku Klientów, od których takich dokumentów potrzebujemy. U nas każdy może wybrać dla siebie kredyt taki, jaki najlepiej odpowiada jego potrzebom i możliwościom. Oferujemy dwa rodzaje kredytów na instalacje fotowoltaiczne – jeden na okres do 5 lat ze stałym oprocentowaniem, a drugi na okres do 15 lat ze zmienną stopą procentową. Klient sam decyduje, jaki kredyt i okres kredytowania, a tym samym wysokość miesięcznej raty, najbardziej będą pasowały do możliwości jego budżetu domowego. Dłuższe okresy kredytowania umożliwiają korzystanie z oszczędności praktycznie od pierwszego miesiąca.

A.B. Czy widzicie Państwo zainteresowanie Klientów kredytem na fotowoltaikę od IKEA? Czy na przykład pierwsze miesiące nowego roku zaznaczyły się szczególnym wzrostem zainteresowania?
S.P. Na początku bieżącego roku w mediach pojawiły się zapowiedzi podwyżek cen prądu. W związku z tym część osób postanowiła poszukać relatywnie stabilnego pod względem kosztowym źródła energii elektrycznej. Nasza oferta bardzo dobrze wpisuje się w te potrzeby, ponieważ dzięki naszemu kredytowi inwestycja w fotowoltaikę jest dostępna dla większej liczby zainteresowanych. Czy to się opłaca? Zamontowanie na domu instalacji fotowoltaicznej z 25-letnią gwarancją producentów na produktywność paneli dla naszych Klientów oznacza zamrożenie na ten okres cen prądu na znacznie niższym poziomie niż ceny energii ze źródeł konwencjonalnych.

A.B. Kredyty na fotowoltaikę stają się dość popularne, ma je w ofercie już kilka banków. Czy ocenia Pan Państwa ofertę jako konkurencyjną?
S.P. Tak. Jedną z wartości Ikano Banku jest „zdrowy rozsądek i prostota”, dlatego nasza propozycja od samego początku była przygotowywana z myślą o Klientach i ich wygodzie. U nas cały proces kredytowy trwa krótko – wystarczy tylko jedno spotkanie, na którym Klient podpisuje umowę o zakup instalacji fotowoltaicznych. Nasza propozycja ma też wiele innych atutów, np. decydując się na naszą ofertę, Klient nie musi korzystać z żadnych innych produktów Ikano Banku, umowa kredytowa jest napisana prostym językiem, a tabela opłat i prowizji zawiera jedynie 7 pozycji, z czego aż 5 to opłaty „na życzenie Klienta”.

A.B. Zwróciłam uwagę na RRSO na Państwa ofertę. Nie jest ono najniższe na rynku. Co zatem jest mocną stroną Państwa oferty?
S.P. RRSO to tylko jeden z elementów branych pod uwagę przez osoby zainteresowane kredytem na fotowoltaikę, ponieważ w rzeczywistości różnice w cenie i tak są niewielkie oraz zależą od długości okresu kredytowania. Staramy się, aby nasza oferta cenowa była konkurencyjna, ale koncentrujemy się na tym, aby nie tylko zapewnić atrakcyjne warunki finansowe, ale również przygotować ofertę w taki sposób, żeby korzystanie z niej było jak najbardziej wygodne. Nasi Klienci mogą cały proces – od wnioskowania do podpisania umowy kredytowej – przeprowadzić u siebie w domu podczas spotkania z osobą, z którą podpisują umowę o zakup instalacji fotowoltaicznej. Samo wnioskowanie jest bardzo intuicyjne i trwa tylko kilka minut – Klienci mogą samodzielnie złożyć wniosek kredytowy na stronie internetowej Ikano Banku. Ponadto nie wymagamy przedstawiania dokumentów po montażu instalacji fotowoltaicznej ani jej dodatkowych audytów.

A.B. Inwestując w instalację o mocy 4,96 kWp w IKEA muszę zapłacić 28 248 zł. Ile wynosiłyby raty za taką instalację, gdybym chciała w 100% sfinansować ją z pomocą Państwa kredytu? Proszę o przykładowy, najbardziej korzystny model kredytowania.
S.P. Nie ma jednego modelu kredytowania, który byłby najlepszy dla wszystkich Klientów, ponieważ przy analizowaniu oferty bierze się pod uwagę wiele różnych czynników. Na naszej stronie internetowej ikanobank.pl znajduje się kalkulator ratalny. Za jego pomocą w kilka chwil można dopasować rodzaj kredytu, okres kredytowania i wysokość raty do swoich potrzeb i aktualnych możliwości finansowych. Zakładając, że kupuje Pani instalację fotowoltaiczną wartą 28 248 zł, korzysta z naszego kredytu z oprocentowaniem zmiennym i decyduje się na okres kredytowania jak dla przykładu reprezentatywnego, czyli 90 miesięcy, to w takim przypadku Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wyniesie 7,96%, całkowita kwota do zapłaty 37 257,17 zł, a miesięczna rata 413,97 zł. Aktualnie prowadzimy akcję promocyjną, w ramach której wyzerowaliśmy prowizję dla kredytu na instalacje fotowoltaiczne. Dla umów podpisanych w okresie promocji dla kredytu o powyższych założeniach Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wyniesie jedynie 6,17%, całkowita kwota do zapłaty 35 148,27 zł, a miesięczna rata 390,54 zł. Z kolei gdy dla promocyjnego kredytu Klient wybierze najdłuższy możliwy okres kredytowania, który u nas wynosi 180 miesięcy, Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wyniesie 6,7%, całkowita kwota do zapłaty 44 292,67 zł, a rata będzie znacząco niższa. Miesięczny koszt kredytu w takiej sytuacji to tylko 251,10 zł, więc jest to suma, na jaką wiele rodzin może sobie pozwolić.

A.B. Popatrzmy jeszcze nieco w przyszłość. Czy są planowane zmiany w ofercie, w zasadach kredytowania takich inwestycji?
S.P. Pracujemy nad tym, żeby nasza propozycja była dla Klientów jak najbardziej wygodna i atrakcyjna finansowo, dlatego na bieżąco wprowadzamy różne udogodnienia, na przykład aktualizujemy wysokość kwoty, od której potrzebujemy dokumenty potwierdzające dochód Klienta. Jesteśmy dostępni we wszystkie dni handlowe dla naszych partnerów z firmy GEO Solar, którzy w naszym imieniu podpisują z Klientami umowy o kredyt na instalacje fotowoltaiczne. To ważne, ponieważ dzięki temu wiemy, jak Klienci widzą naszą ofertę, a na wszystkie pytania możemy odpowiadać od razu.

A.B. Czy Pana zdaniem oferowanie kredytów na proekologiczne rozwiązania z Państwa punktu widzenia ma wartość dodaną? (pozycja firmy, budowanie wizerunku itd…)
S.P. Tak, bo zrównoważony rozwój jest istotną częścią naszej codziennej działalności, a finansowanie zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju Grupy Ikano.

Tak, bo patrzymy na naszą ofertę z punktu widzenia naszych wartości. Wartością dodaną współpracy IKEA, GEO Solar i Ikano Banku jest zapewnienie Klientowi kompleksowej usługi na uczciwych zasadach. Pomagamy Klientom w zakupie produktu, który pomoże zaoszczędzić pieniądze i zadbać o środowisko, jednocześnie dbając o jak najlepsze dopasowanie oferty do potrzeb Klienta czy o wysoką jakość robót instalacyjnych.

Tak, bo powstają kolejne produkty przygotowane z myślą o proekologicznych rozwiązaniach. Kiedy zaczynaliśmy oferować nasze kredyty w ramach programu „Energia Słoneczna dla Domu” w 2017 roku, większość kredytów komunikowanych jako „eko” było kredytami gotówkowymi z odpowiednią oprawą marketingową. Sytuacja zmienia się na lepsze, co bardzo nas cieszy, ponieważ współtworząc przyjazny dla Klientów standard na rynku, realizujemy naszą misję, którą jest ułatwianie codziennego życia wielu ludzi, aby mogli skupić się na tym, co naprawdę ważne.

Tak, bo wierzymy, że każde gospodarstwo domowe w Polsce może ze źródeł odnawialnych produkować tyle energii, ile samo zużywa.

Anna Będkowska

Redaktor prowadzący GLOBEnergia