Rusza drugi nabór do programu Ciepłe Mieszkanie!

Program Ciepłe Mieszkanie ogłosił drugą rundę przyjmowania zgłoszeń, umożliwiając mieszkańcom korzystanie z wsparcia finansowego na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych. Informacja została przekazana przez Ireneusza Zyska, wiceministra klimatu i środowiska, podczas konferencji prasowej w Szczawnie-Zdroju.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

webinarowa środa domek klocki

Podziel się

Wiceminister podkreślił, że Dolny Śląsk wyróżnia się jako lider w pozyskiwaniu środków z programu Ciepłe Mieszkanie, wykorzystując 30% środków krajowych w pierwszej edycji. Warto przypomnieć, że głównym celem programu jest eliminacja przestarzałych źródeł ciepła na rzecz ekologicznych rozwiązań, poprawiając jednocześnie efektywność energetyczną budynków i przyczyniając się do obniżenia kosztów związanych z energią.

Więcej pieniędzy na Ciepłe Mieszkanie!

W nowej edycji programu znacząco zwiększono dostępne dofinansowania. W nowej edycji programu można ubiegać się o wsparcie w kwocie od 16,5 tys. zł do nawet 43,9 tys. zł dla rodzin i osób fizycznych. Dodatkowo wprowadzono nowe opcje wsparcia dla wspólnot mieszkaniowych, sięgające nawet 375 tys. zł przy inwestycji w pompę ciepła, instalację fotowoltaiczną, termomodernizację budynku i zwiększenie efektywności energetycznej.

Nabór wniosków do drugiej edycji programu rozpoczął się 29 września. Wiceminister Zyska zaznaczył, że program ten stanowi uzupełnienie innych inicjatyw rządowych, takich jak "Czyste powietrze", skierowanej głównie do właścicieli domów jednorodzinnych.

Paweł Mirowski, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze, podkreślił, że w pierwszym naborze programu Ciepłe Mieszkanie podpisano 374 umowy z gminami na kwotę przekraczającą 746 milionów złotych, co umożliwi realizację projektów w ponad 33,5 tysiąca lokalach mieszkalnych.

W ramach programu Ciepłe Mieszkanie planuje się wymianę nieekologicznych źródeł ciepła na bardziej przyjazne środowisku, takie jak kotły gazowe, kotły na pellet drzewny, ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła, a także modernizację instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, okien i drzwi. Program jest współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który udostępnia środki funduszom wojewódzkim, a te zawierają umowy z gminami ogłaszającymi nabór wniosków wśród mieszkańców. Dofinansowanie mogą uzyskać właściciele lokali mieszkalnych, osoby z ograniczonymi prawami do lokali, najemcy lokali mieszkalnych będących własnością gminy oraz wspólnoty mieszkaniowe posiadające od trzech do siedmiu lokali.