Rusza kolejny nabór w programie Energia Plus

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił już czwarty nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego Energia Plus. Beneficjentem programu są firmy, które poprzez inwestycje chcą zmniejszyć negatywne oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko, w tym poprawić jakość powietrza.

Podziel się
Energia Plus to program skierowany do przedsiębiorców, którzy planują inwestycje, aby zmniejszyć wpływ swojej działalności na środowisko w duchu zrównoważonego rozwoju. Kolejny już nabór rusza 1 lutego 2023 roku i potrwa do 13 grudnia 2024 roku. Dofinansowanie dla firm będzie udzielone w formie pożyczki, a kwota alokacji środków wynosi 566,931 mln zł. Okres kwalifikowalności kosztów obejmuje przedział od 01.01.2015 r. do 30.09.2030 r.
Jakiego rodzaju inwestycje wspiera NFOŚiGW?
NFOŚiGW przedstawił katalog inwestycji, które mogą być dofinansowane w ramach programu Energia Plus. Beneficjenci mogą ubiegać się o dofinansowanie przede wszystkim do budowy, rozbudowy lub modernizacji istniejących instalacji produkcyjnych lub urządzeń przemysłowych, prowadzących do zmniejszania zużycia surowców pierwotnych, w tym poprzez zastąpienie ich surowcami wtórnymi, odpadami lub prowadzące do zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów.
Kolejne inwestycje to przedsięwzięcia prowadzące do zmniejszenia szkodliwych emisji do atmosfery z obiektów energetycznego spalania wskazanych w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2193 z dnia 25 listopada 2015 r. ( Dyrektywa MCP) co najmniej do standardów emisyjnych wynikających z tej dyrektywy.
Można otrzymać dofinansowanie do przedsięwzięcia służącego poprawie jakości powietrza poprzez obniżenie wielkości emisji ze źródeł spalania paliw o łącznej mocy w paliwie większej niż 50 MW, co najmniej do krajowych standardów emisyjnych dla instalacji o takiej mocy lub poziomów wynikających z konkluzji dotyczącej BAT. Może to być modernizacja urządzeń lub wyposażenie instalacji spalania paliw w urządzenia lub instalacji do ograniczenia emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych.
Kolejna kategoria obejmuje inwestycje poprawiające efektywność energetyczną, które są zgodne z „obwieszczeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 30 listopada 2021 r. w sprawie szczegółowego wykazu przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej”.
Przedsiębiorca może otrzymać też dofinansowanie do budowy lub przebudowy jednostek wytwórczych wraz z podłączeniem ich do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej, w których do produkcji energii wykorzystuje się energię ze źródeł odnawialnych, ciepło odpadowe, ciepło pochodzące z kogeneracji z wyłączeniem ciepła wytworzonego w jednostce kogeneracji opalanej węglem, paliwa niskoemisyjne gazowe, mieszanki gazów, gaz syntetyczny lub wodór. Środki mogą być przeznaczone też na modernizację i rozbudowę sieci ciepłowniczych.
Źródło: NFOŚiGW
Polecane
Kto naprawdę otrzyma pełne 100% dofinansowania w programie Czyste Powietrze? Dochód to nie wszystko

Czyste Powietrze z nowymi zasadami – znamy limity dotacji
