Ruszyła budowa największej farmy fotowoltaicznej w Polsce

Rozpoczęto prace związane z przygotowaniem gruntu pod przyszłą farmę fotowoltaiczną w Mysłowicach. Elektrownia fotowoltaiczna powstanie na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych. Farma będzie miała łączną moc wynoszącą ponad 100 MW. Kiedy dostarczy pierwszą energię do sieci elektroenergetycznej?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce

Inwestorem na największej farmie fotowoltaicznej w Polsce jest Tauron. Budowa będzie realizowana w dwóch etapach. W pierwszym z nich do eksploatacji zostanie oddanych 37 MW. Drugi etap przewiduje budowę instalacji o mocy około 60 MW. Ta największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce ma zacząć działać w drugiej połowie przyszłego roku.

TAURON informuje, że budowa farmy w Mysłowicach to istotny krok w realizacji celów strategii koncernu. Spółka planuje sześciokrotne zwiększenie mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii oraz ograniczenie emisyjności o prawie 80 proc. Według spółki, spełnienie tych założeń będzie możliwe właśnie dzięki inwestycjom takim jak ta w Mysłowicach.

“Już za trzy lata planujemy dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych i fotowoltaicznych. Pierwsza energia elektryczna popłynie z farmy już w połowie przyszłego roku.” - mówi Paweł Szczeszek prezes zarządu Grupy TAURON.

94 tys. paneli fotowoltaicznych

Prace budowlane rozpoczęte 14 lipca 2022 r. zakładają zainstalowanie 94 tys. paneli fotowoltaicznych. Ich łączna powierzchnia wyniesie 16 ha, co odpowiada aż 22 boiskom do piłki nożnej.

Instalacja należąca do spółki wyprodukuje w ciągu roku 39 tys. MWh energii elektrycznej. Taka wartość odpowiada rocznym potrzebom 16 tys. gospodarstw domowych. Jest to także ilość energii, którą w ciągu roku zużywa 50-tysięczne miasto.

Fotowoltaika na terenach przemysłowych

Spółka konsekwentnie realizuje program budowy elektrowni fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych należących do Grupy. Wiceprezes Grupy TAURON zaznacza, że pierwsza taka farma powstała w 2020 r. na terenie dawnej elektrowni węglowej w Jaworznie. Na pierwszy etap inwestycji TAURON otrzyma 82,5 mln złotych nieoprocentowanej pożyczki z możliwością umorzenia do 24 mln zł kosztów kwalifikowanych. Umowa o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 została zawarta z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Trzy przemysłowe instalacje koncernu

Z końcem grudnia 2020 r. w Jaworznie TAURON oddał do eksploatacji swoją pierwszą farmę fotowoltaiczną o mocy 5 MW. Instalacja ta znajduje się na terenach poprzemysłowych należących do grupy, które spółka chce wykorzystać do budowy źródeł OZE. W połowie stycznia tego roku TAURON oddał też do użytku elektrownię fotowoltaiczną Choszczno II, zlokalizowaną w województwie zachodniopomorskim. Instalacja o mocy 8 MW zasila w energię ok. 3,5 tys. gospodarstw domowych. Choszczno II to druga farma PV w tej lokalizacji. Od niespełna roku energię elektryczną produkuje też instalacja Choszczno I o łącznej mocy 6 MW. TAURON dysponuje dziś trzema przemysłowymi elektrowniami słonecznymi, których moc wynosi 19 MW. Po ukończeniu nowej instalacji w Mysłowicach, łączna moc sięgnie już 120 MW.

Źródło: TAURON.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia