RWE Renewables poprzez inwestycje w cztery farmy wiatrowej w Polsce i we Francji rozszerzy swój portfel inwestycyjny w obszarze onshore o 76 MW. Łączna wartość projektów to 95 mln euro.

Polska i Francja

Niemiecki inwestor zbuduje lądową farmę wiatrową Rozdrażew o mocy 17 MW na obszarze 80 km od Poznania, w kierunku południowo-wschodnim od miasta. Przypomnijmy, że łączna moc zainstalowana w Polsce w segmencie lądowej energetyki wiatrowej sięga już ok 6 GW (według danych Agencji Rynku Energii z listopada 2020 r.).

RWE Renewables nabyła od duńskiej firmy Nordex 3 farmy wiatrowe we Francji na różnym etapie realizacji projektów. Jedna z farm “Les Pierrots” o mocy 25 MW, położona na terenie Regionu Centralnego-Dolina Loary, jest już w trakcie budowy. Realizacja kolejnych projektów farm  wiatrowych rozpocznie się jeszcze w pierwszym kwartale 2021 r. Farma Les Hauts Bouleaux o mocy 18 MW wraz z farmą Martinpuich o mocy 15 MW będą zlokalizowane na północy kraju.

Ekspansja światowa

RWE Renewables nabyła wszystkie projekty farm wiatrowych w wyniku przejęcia w listopadzie 2020 r.  firmy Nordex, zajmującej się rozwojem lądowej energetyki wiatrowej i słonecznej. W wyniku przejęcia inwestor zwiększył swój portfel inwestycyjny o 2,7 GW. Inwestycje są zlokalizowane we Francji, Hiszpanii, Szwecji oraz w Polsce.

RWE jest jedną z czołowych firm na świecie, zajmującą się rozwojem odnawialnymi źródłami energii. Zatrudnia 3500 specjalistów. Do końca 2022 r. potentat planuje rozszerzyć swoje portfolio OZE  z 9 GW do 13 GW, co odpowiada wartości 5 mld euro netto (uwzględniają wielkość inwestycji brutto może wynieść 9 mld euro). Ekspansja koncentruje się na Ameryce Północnej, jej głównych rynkach w Europie i regionie Azji i Pacyfiku.

RWE spogląda także na Polskę

Obecnie RWE w Polsce skupia się na aktywach onshore, jednak w międzyczasie inwestor dołączył do wyścigu polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej. – Zgodnie z naszymi ambicjami rozwoju, dążymy do dalszego poszerzania naszego portfolio w Polsce o morską energię wiatrową i energię słoneczną – tłumaczy RWE.

W październik 2019 r. RWE Renewables nabyła udziały w czterech projektach budowy farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku o łącznej mocy 1,5 GW. W kolejnych latach prace rozwojowe będą kontynuowane, a faza budowy może rozpocząć się już w 2023 r.  Przedstawiciele RWE wskazują że Polska to wschodzący rynek offshore wind o dużym potencjale w skali europejskiej.

Źródło: RWE

Redakcja GLOBEnergia