Aktualności Aktualności

Rynek fotowoltaiczny w Polsce – duże wzrosty i spore problemy do rozwiązania

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Rynek fotowoltaiczny zmienia się bardzo dynamicznie. Stoją za tym konkretne liczby – ponad 12,5 tysiąca nowych mikroinstalacji PV w Polsce w 2017 roku. Notowane od kilku lat wzrosty napędzane są programami dotacyjnymi wspieranymi przez modę na własną elektrownię słoneczną.

Dobre wieści z rynku spotykają się z problemami, jak planowane zmiany w procedurze przyłączania mikroinstalacji do sieci. Nowa procedura ze względu na charakter oraz krótki czas na wdrożenie zmian może uderzyć w konsumentów ze względu na ograniczenie rynku do kilku producentów. Może również zaszkodzić samorządom realizującym już przetargi finansowane przez dotacje unijne, gdzie wprowadzenie zmian może wiązać się z utratą dotacji.

Czy nasz kraj nadąża za Europą?

Od kilku lat na polskim rynku fotowoltaicznym widzimy stopniowe zastępowanie modułów fotowoltaicznych o mocach 250-260 Wp modułami wysokosprawnymi, o mocach 300-330Wp. Pojawiają się nowe technologie, chociażby all-back-contact i moduły half-cut-cells.

Inwestorzy dbając o estetykę swoich obiektów mogą wybierać spośród tradycyjnych modułów polikrystalicznych, modułów monokrystalicznych, czy eleganckich modułów typu full black. Za zmianami wśród modułów podążają coraz to nowe opcje sterowania i kontroli pracy instalacji – stoją za tym nowoczesne rozwiązania w konstrukcji i funkcjonalności falowników.

Idąc dalej, za postępem w technice fotowoltaicznej stoją również producenci konstrukcji wsporczych, umożliwiając montaż w trudnych i nietypowych lokalizacjach i podłożach.

O czym rozmawia branża PV?

Przegląd technologii oraz wyzwania dla branży to ważne tematy do dyskusji podczas III Branżowego Forum Fotowoltaicznego 2018, które odbędzie się 25 kwietnia 2018 r. w Poznaniu.

Podczas tego wydarzenia poruszone zostaną tematy programów parasolowych i wiarygodności dostawców urządzeń. Omówione zostaną perspektywy rozwoju rynku. Specjaliści przeanalizują spadek cen instalacji PV i pochylą się nad tym, jak wpłynął on na ekonomikę systemów fotowoltaicznych. Fotowoltaiczne rozmowy będą dotyczyć też inteligentnych instalacji, czyli technologii SMART w fotowoltaice.

Odnośnie wiarygodności dostawców urządzeń – przedstawione zostaną normy jakości i bezpieczeństwa, jakie obowiązują konstrukcje fotowoltaiczne. Przedmiotem rozmów będzie również monitoring instalacji oraz bezpieczeństwo jej pracy i użytkowania. W obliczu transformacji energetycznej nie może zabraknąć również tematów związanych z instalacjami hybrydowymi, czyli połączeniem instalacji fotowoltaicznych z urządzeniami grzewczymi!

OFICJALNA STRONA WYDARZENIA:  III BFF 2018

Do zobaczenia w Poznaniu!